WP Cerber Security - en to fr translation catalogue (1319 entries)

note: %1$s is the web browser name (e.g. Firefox),  %2$s is the platform name (e.g. Windows)
en: %1$s on %2$s
fr: %1$s sur %2$s

note: 1: "Try again" link, 2: "Cancel" link
en: %1$s or %2$s
fr: %1$s ou %2$s

note: %1$s and %2$s are input fields for number of registrations and time period.
en: %1$s registrations are allowed from a single IP address within %2$s minutes
fr: %1$s inscriptions sont autorisées à partir d’une même adresse IP sur une période de %2$s minutes

note: %1$s and %2$s are input fields for number of retries and time period.
en: %1$s retries are allowed within %2$s minutes
fr: %1$s tentatives sont autorisées sur une période de %2$s minutes

note: Indicates time difference in seconds. Placeholder %d will be replaced by the number of seconds, e.g., "1 sec" or "45 secs".
en: %d sec | %d secs
fr[0]: %d sec
fr[1]: %d sec

note: %d is the number of terminated user sessions.
en: %d user session has been terminated | %d user sessions have been terminated
fr[0]: %d session utilisateur a été terminée
fr[1]: %d sessions utilisateur ont été terminées

note: %d is the number of deleted websites.
en: %d website has been deleted | %d websites have been deleted
fr[0]: %d site a été supprimé
fr[1]: %d sites ont été supprimés

note: Ago refers to a period in the past, starting backwards from now. Placeholder %s will be replaced by a time period in the past, e.g., "2 days ago", "1 hour ago".
en: %s ago
fr: il y a %s

en: 2FA code verified
fr: Code 2FA vérifié

en: 2FA PIN Code
fr: Code PIN 2FA

note: Description of the plugin
en: A continuously evolving security solution that orchestrates multiple layers of defense to harden WordPress resilience against cyber threats, spam, and malware. WP Cerber provides a multi-layered security symphony: robust login protection, 2FA, and GeoIP policies working in harmony with an integrity checker and anti-spam. Features deterministic bot detection and reCAPTCHA to block automated spam, providing real-time alerts via email and mobile notifications for efficient incident triage. Every component is synchronized to log events with forensic precision, ensuring you stay informed about user and intruder activity.
fr: Une solution de sécurité en évolution continue qui orchestre plusieurs couches de défense pour renforcer la résilience de WordPress face aux cybermenaces, au spam et aux logiciels malveillants. WP Cerber offre une sécurité multicouche : protection renforcée des connexions, 2FA et politiques GeoIP fonctionnant de concert avec un vérificateur d’intégrité et un module antispam. Intègre une détection déterministe des robots et reCAPTCHA pour bloquer le spam automatisé, avec alertes en temps réel par e-mail et notifications mobiles pour un triage efficace des incidents. Chaque composant est synchronisé pour consigner les événements avec une précision médico-légale, garantissant une information complète sur l’activité des utilisateurs et des intrusions.

en: A database error occurred while importing access list entries
fr: Une erreur de base de données s’est produite lors de l’importation des entrées de la liste d’accès

note: Here %s is the name of a mobile device or/and email addresses.
en: A message has been sent to %s
fr: Un message a été envoyé à %s

en: A must-use WP Cerber boot file has been copied to the WordPress must-use directory
fr: Un fichier de démarrage WP Cerber obligatoire a été copié dans le répertoire « must-use » de WordPress

en: A network error occurred while attempting to retrieve plugin data from the plugin repository. We will continue attempts.
fr: Une erreur réseau s’est produite lors de la tentative de récupération des données du module depuis le dépôt de modules. De nouvelles tentatives seront effectuées.

en: A new activity has occurred
fr: Une nouvelle activité a été détectée

en: A new version is available
fr: Une nouvelle version est disponible

note: Here %s is a name of software package (module).
en: A new version of %s is available
fr: Une nouvelle version de %s est disponible

en: A new version of WP Cerber Security is available. We recommend updating. To stay up to date with security and performance improvements, enable automatic updates. %s
fr: Une nouvelle version de WP Cerber Security est disponible. Il est recommandé de mettre à jour. Pour rester à jour avec les améliorations de sécurité et de performance, activer les mises à jour automatiques. %s

en: A newer version is available
fr: Une version plus récente est disponible

en: A unique string that does not overlap with slugs of the existing pages or posts
fr: Une chaîne unique qui ne chevauche pas les slugs des pages ou articles existants

en: Abandoned
fr: Abandonné

en: Abandoned plugin
fr: Plugin abandonné

en: Abort user authentication
fr: Interrompre l’authentification utilisateur

en: Abort user authentication and block remote IP address
fr: Annuler l’authentification de l’utilisateur et bloquer l’adresse IP distante

en: Access denied by plugin settings
fr: Accès refusé par les paramètres du plugin

en: Access Lists
fr: Listes d’accès

en: Access Settings
fr: Paramètres d’accès

en: Access to REST API is restricted in the WP Cerber settings.
fr: L’accès à l’API REST est restreint dans les réglages de WP Cerber.

en: Access to this website
fr: Accès à ce site web

en: Access to WordPress REST API
fr: Accès à l’API REST de WordPress

en: Accounts & Roles
fr: Comptes et rôles

en: Activated
fr: Activé

en: Active
fr: Actif

en: Active lockouts
fr: Verrouillages actifs

en: Active plugins and updates on
fr: Plugins actifs et mises à jour sur

en: Active sessions
fr: Sessions actives

note: %s is either Yes or No.
en: Active: %s
fr: Actif : %s

en: Activity
fr: Activité

en: Activity Breakdown
fr: Détail de l’activité

en: Activity details
fr: Détails de l’activité

en: Activity report is a summary of all logged activities and suspicious events occurred during the selected period of time
fr: Le rapport d’activité est un récapitulatif de toutes les activités enregistrées et des événements suspects survenus pendant la période sélectionnée

en: Activity Reports
fr: Rapports d’activité

note: %s is the activity label with optional status.
en: Activity: %s
fr: Activité : %s

en: Add @ site to the page title
fr: Ajouter @ site au titre de la page

en: Add a new one
fr: Ajouter un nouveau

en: Add a remote website
fr: Ajouter un site web distant

en: Add Entry
fr: Ajouter une entrée

en: Add managed websites by using access tokens.
fr: Ajouter des sites web gérés à l’aide de jetons d’accès.

en: Add-on settings updated
fr: Paramètres du module complémentaire mis à jour

en: Add-ons
fr: Modules complémentaires

en: Added
fr: Ajouté

en: Address
fr: Adresse

en: Adjust anti-spam engine
fr: Ajuster le moteur antispam

en: Admin Note
fr: Note d'admin

en: Advanced mode
fr: Mode avancé

en: Advanced Search
fr: Recherche avancée

en: After every scan
fr: Après chaque analyse

en: All connected devices
fr: Tous les appareils connectés

en: All countries
fr: Tous les pays

en: All files
fr: Tous les fichiers

en: All files have been processed
fr: Tous les fichiers ont été traités

en: All groups
fr: Tous les groupes

en: All Logins
fr: Toutes les connexions

en: All scans
fr: Tous les scans

en: All servers
fr: Tous les serveurs

en: All traffic
fr: Tout le trafic

en: All Users
fr: Tous les utilisateurs

en: Allow access for logged-in users
fr: Autoriser l’accès aux utilisateurs connectés

en: Allow access from trusted IP addresses
fr: Autoriser l’accès depuis des adresses IP de confiance

en: Allow access to REST API for logged-in users
fr: Autoriser l’accès à l’API REST pour les utilisateurs connectés

en: Allow access to users' data via REST API for these roles
fr: Autoriser l’accès aux données des utilisateurs via l’API REST pour ces rôles

en: Allow logged-in users
fr: Autoriser les utilisateurs connectés

en: Allow registration only for email addresses matching the following
fr: Autoriser l’inscription uniquement pour les adresses e‑mail correspondant aux éléments suivants

en: Allow REST API for these roles
fr: Autoriser l’API REST pour ces rôles

en: Allow these REST API namespaces
fr: Autoriser ces espaces de noms REST API

en: Allow updating WP Cerber and its translations from the official WP Cerber website
fr: Autoriser la mise à jour de WP Cerber et de ses traductions depuis le site officiel de WP Cerber

en: Allow user to remember devices for
fr: Autoriser l’utilisateur à mémoriser des appareils pendant

en: Allow users to remember their devices for
fr: Autoriser les utilisateurs à mémoriser leurs appareils pendant

en: Allow WP Cerber to send locked out malicious IP addresses to Cerber Lab. This helps the plugin team to develop new algorithms for WP Cerber that will defend WordPress against new threats and botnets that are appearing  everyday. You can disable the sending in the plugin settings at any time.
fr: Autoriser WP Cerber à envoyer les adresses IP malveillantes bloquées à Cerber Lab. Cela aide l’équipe du plugin à développer de nouveaux algorithmes pour WP Cerber afin de protéger WordPress contre les nouvelles menaces et les botnets qui apparaissent chaque jour. L’envoi peut être désactivé à tout moment dans les réglages du plugin.

en: Allowed IP Access List
fr: Liste d’accès IP autorisées

en: Always enabled
fr: Toujours activé

en: An error occurred while retrieving data from the database table %s.
fr: Une erreur s’est produite lors de la récupération des données depuis la table de base de données %s.

en: An error occurred while sending email. Security alerts and reports may not reach you. Check email notification settings and recipient addresses.
fr: Une erreur s’est produite lors de l’envoi de l’e-mail. Les alertes de sécurité et les rapports peuvent ne pas être reçus. Vérifier les paramètres de notification par e-mail et les adresses des destinataires.

en: An optional error message to be displayed when attempting to log in with a non-existing username or a non-existing email
fr: Message d’erreur facultatif affiché lors d’une tentative de connexion avec un nom d’utilisateur ou une adresse e‑mail inexistants

en: An optional login form message
fr: Message facultatif du formulaire de connexion

en: An optional message displayed when attempting to reset the password for both existing and non-existing usernames or email addresses.
fr: Message facultatif affiché lors d’une tentative de réinitialisation du mot de passe pour des noms d’utilisateur ou des adresses e‑mail existants ou non existants.

en: An optional message for this user
fr: Message facultatif pour cet utilisateur

en: Analytics
fr: Analytique

en: Analyze the uploads directory
fr: Analyser le répertoire des téléchargements

en: Analyze the WordPress uploads directory to detect injected files
fr: Analyser le répertoire des fichiers téléversés de WordPress pour détecter les fichiers injectés

en: Anti-spam
fr: Antispam

en: Anti-spam and bot detection settings
fr: Paramètres anti-spam et de détection des robots

en: Anti-spam engine
fr: Moteur antispam

en: Any activity
fr: Toute activité

en: Any country is permitted
fr: Tous les pays sont autorisés

en: API request authorization failed
fr: Échec de l’autorisation de la requête API

en: API request authorized
fr: Requête API autorisée

en: Application Passwords
fr: Mots de passe d’application

en: Apply limit login rules to IP addresses in the Allowed IP Access List
fr: Appliquer les règles de limitation de connexion aux adresses IP de la liste d’accès autorisées

en: Are you sure you want to delete selected files?
fr: Confirmer la suppression des fichiers sélectionnés ?

en: Are you sure you want to delete selected websites?
fr: Confirmer la suppression des sites web sélectionnés ?

en: Are you sure?
fr: Êtes-vous sûr ?

en: Are you sure? This permanently invalidates the token.
fr: Confirmer ? Ce jeton sera définitivement invalidé.

note: %1$s: the date and time of the scan (e.g., "August 28, 2025, 9:23:04 PM"), %2$s: the previous owner name (e.g., "Albert"), %3$s: the new owner name (e.g., "John").
en: At %1$s the scanner detected that the ownership of the plugin changed from %2$s to %3$s.
fr: À %1$s, le scanner a détecté que la propriété du plugin est passée de %2$s à %3$s.

en: At the moment, no plugin data is available. It will be collected and included in future reports.
fr: Pour le moment, aucune donnée de plugin n’est disponible. Elle sera collectée et incluse dans les prochains rapports.

en: Attempt to access prohibited URL
fr: Tentative d’accès à une URL interdite

en: Attempt to log in denied
fr: Tentative de connexion refusée

en: Attempt to log in with non-existing username
fr: Tentative de connexion avec un nom d’utilisateur inexistant

en: Attempt to log in with prohibited username
fr: Tentative de connexion avec un nom d’utilisateur interdit

en: Attempt to register denied
fr: Tentative d’inscription refusée

en: Attempt to upload a file with malicious code
fr: Tentative de téléversement d’un fichier contenant du code malveillant

en: Attempt to upload malicious file denied
fr: Tentative de téléversement de fichier malveillant refusée

en: Attempts to log in with non-existing usernames
fr: Tentatives de connexion avec des noms d’utilisateur inexistants

en: Attention! You have changed the login URL! The new login URL is
fr: Attention ! L’URL de connexion a été modifiée. La nouvelle URL de connexion est

en: Authorization Failed
fr: Échec de l’autorisation

en: Authorized
fr: Autorisé

en: Automated recurring scan schedule
fr: Planification automatique d’analyses récurrentes

en: Automatic cleanup of malware and suspicious files
fr: Nettoyage automatique des malwares et des fichiers suspects

en: Automatic deletion
fr: Suppression automatique

en: Automatic recovery of modified and infected files
fr: Restauration automatique des fichiers modifiés et infectés

en: Automatically deleted
fr: Supprimé automatiquement

en: Automatically install new versions of WP Cerber when they are available
fr: Installer automatiquement les nouvelles versions de WP Cerber dès qu’elles sont disponibles

en: Automatically moved to quarantine
fr: Déplacé automatiquement en quarantaine

en: Automatically recovered
fr: Récupéré automatiquement

en: Automatically update WP Cerber
fr: Mettre à jour WP Cerber automatiquement

en: Available in the professional version of WP Cerber
fr: Disponible dans la version professionnelle de WP Cerber

en: Average Size
fr: Taille moyenne

en: Awesome!
fr: Parfait !

en: Back to list
fr: Retour à la liste

en: Be careful about enabling these options. If you forget your Custom login URL, you will be unable to log in.
fr: Attention lors de l’activation de ces options. En cas d’oubli de l’URL de connexion personnalisée, l’accès au compte sera impossible.

en: Before you can start using reCAPTCHA, you have to obtain Site key and Secret key on the Google website
fr: Avant de pouvoir utiliser reCAPTCHA, il est nécessaire d’obtenir la clé de site et la clé secrète sur le site Web de Google.

en: Block
fr: Bloquer

en: Block access to the RSS, Atom and RDF feeds
fr: Bloquer l’accès aux flux RSS, Atom et RDF

en: Block access to the XML-RPC server (including Pingbacks and Trackbacks)
fr: Bloquer l’accès au serveur XML-RPC (y compris les rétroliens et pingbacks)

en: Block access to user pages like /?author=n
fr: Bloquer l’accès aux pages utilisateur comme /?author=n

en: Block access to user pages via their usernames
fr: Bloquer l’accès aux pages utilisateur via les noms d’utilisateur

en: Block access to users' data via REST API
fr: Bloquer l’accès aux données des utilisateurs via l’API REST

en: Block access to WordPress Dashboard
fr: Bloquer l’accès au tableau de bord WordPress

en: Block access to WordPress REST API except any of the following
fr: Bloquer l’accès à l’API REST de WordPress, sauf pour les éléments suivants

en: Block access to wp-login.php
fr: Bloquer l’accès à wp-login.php

en: Block all IP addresses on the same Class C network as the detected attacker's IP address
fr: Bloquer toutes les adresses IP du même réseau de classe C que l’adresse IP de l’attaquant détecté

en: Block execution of PHP scripts in the WordPress media folder
fr: Bloquer l’exécution des scripts PHP dans le dossier de médias WordPress

en: Block IP address
fr: Bloquer l’adresse IP

en: Block IP address for
fr: Bloquer l’adresse IP pendant

en: Block IP addresses that send excessive requests for non-existing pages or scan website for security breaches
fr: Bloquer les adresses IP qui envoient trop de requêtes vers des pages inexistantes ou qui analysent le site à la recherche de failles de sécurité

en: Block registration for email addresses matching the following
fr: Bloquer l’inscription pour les adresses e‑mail correspondant aux éléments suivants

en: Block subnet
fr: Bloquer le sous-réseau

en: Block the attacker's subnet
fr: Bloquer le sous-réseau de l’attaquant

en: Block unauthorized access to load-scripts.php and load-styles.php
fr: Bloquer l’accès non autorisé à load-scripts.php et load-styles.php

en: Block User
fr: Bloquer l’utilisateur

en: Block user
fr: Bloquer l'utilisateur

en: BLOCKED
fr: BLOQUÉ

en: Blocked by administrator
fr: Bloqué par l’administrateur

en: Blocked by country rule
fr: Bloqué par une règle de pays

en: Blocked IP Access List
fr: Liste des accès IP bloqués

en: Blocked Users
fr: Utilisateurs bloqués

en: Bot detected
fr: Bot détecté

en: Brief
fr: Résumé

en: Brief notification format
fr: Format de notification bref

en: Brief summary
fr: Résumé succinct

note: %s is the browser user agent string.
en: Browser: %s
fr: Navigateur : %s

en: Brute-force attack mitigation and user authentication settings
fr: Atténuation des attaques par force brute et paramètres d’authentification

en: Bulk importing IP Access List entries
fr: Importation en masse d’entrées de liste d’accès IP

en: By sharing your unique opinion on WP Cerber, you help the engineers behind the plugin make greater progress and help other professionals find the right software. You can leave your review on one of the following websites. Feel free to use your native language. Thanks!
fr: En partageant votre avis sur WP Cerber, vous aidez les ingénieurs du plugin à progresser et d’autres professionnels à trouver la solution adaptée. Vous pouvez laisser votre avis sur l’un des sites suivants. N’hésitez pas à utiliser votre langue maternelle. Merci !

note: %s is the user name.
en: By the user: %s
fr: Par l’utilisateur : %s

en: By user
fr: Par utilisateur

en: Bytes
fr: Octets

en: Can't activate WP Cerber due to a database error.
fr: Impossible d’activer WP Cerber en raison d’une erreur de base de données.

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cerber anti-spam engine
fr: Moteur anti-spam Cerber

en: Cerber Quick View
fr: Vue rapide Cerber

en: Cerber Security Cloud connection
fr: Connexion à Cerber Security Cloud

en: Change file and directory permissions if it is required to delete files
fr: Modifier les permissions des fichiers et répertoires si nécessaire pour supprimer des fichiers

en: Change filesystem permissions
fr: Modifier les permissions du système de fichiers

en: Changed files
fr: Fichiers modifiés

en: Changelog
fr: Journal des modifications

en: Channels to send alerts
fr: Canaux d’envoi d’alertes

en: Check for activities
fr: Vérifier les activités

en: Check for requests
fr: Vérifier les requêtes

en: Check for requests from the IP address
fr: Vérifier les requêtes provenant de l’adresse IP

en: Check users' settings
fr: Vérifier les paramètres des utilisateurs

en: Checking for abandoned plugins
fr: Vérification des plugins abandonnés

en: Checking for new and modified files
fr: Vérification des fichiers nouveaux et modifiés

en: Checking for plugin ownership changes
fr: Vérification des changements de propriété de l’extension

en: Checking frequency
fr: Fréquence de vérification

en: Checksum mismatch
fr: Somme de contrôle incorrecte

en: Citadel mode
fr: Mode Citadel

en: Citadel mode activated
fr: Mode Citadel activé

en: Citadel mode duration
fr: Durée du mode Citadel

note: %1$d is the number of failed login attempts, %2$d is the time period in minutes.
en: Citadel mode has been activated after %1$d failed login attempts in %2$d minutes.
fr: Le mode Citadel a été activé après %1$d tentatives de connexion échouées en %2$d minutes.

en: Citadel mode is active
fr: Mode Citadel actif

en: Citadel mode threshold
fr: Seuil du mode Citadel

en: Cleaning up
fr: Nettoyage en cours

en: Clear log
fr: Effacer le journal

en: Click here to see the full list of files
fr: Cliquer ici pour afficher la liste complète des fichiers

en: Click on a country name to add it to the list of selected countries
fr: Cliquer sur un pays pour l’ajouter à la liste des pays sélectionnés

en: Click the IP address to see its activity
fr: Cliquer sur l’adresse IP pour afficher son activité

en: Click to edit
fr: Cliquer pour modifier

en: Click to send now
fr: Cliquer pour envoyer maintenant

en: Click to send test
fr: Cliquer pour envoyer un test

en: Client Request Cookies
fr: Cookies de requête client

en: Client Request Headers
fr: En-têtes de requête client

en: Collect and save WP Cerber software errors to a diagnostic file
fr: Collecter et enregistrer les erreurs du logiciel WP Cerber dans un fichier de diagnostic

en: Collect WP Cerber software errors
fr: Collecter les erreurs du logiciel WP Cerber

en: Comment denied
fr: Comment refusé

en: Comment marked as spam
fr: Commentaire marqué comme spam

en: Comment processing
fr: Traitement des commentaires

en: Comments
fr: Commentaires

en: Company
fr: Entreprise

en: Configure email parameters for notifications, reports, and alerts
fr: Configurer les paramètres d’e-mail pour les notifications, rapports et alertes

en: Configure this website as main to manage other remote website
fr: Configurer ce site web comme principal pour gérer d’autres sites web distants

en: Configure what issues to include in the email report and the condition for sending reports
fr: Configurer les problèmes à inclure dans le rapport par e‑mail et la condition d’envoi des rapports

en: Confirm emptying the table. This operation is permanent and cannot be undone.
fr: Confirmer la vidange de la table. Cette opération est définitive et ne peut pas être annulée.

en: Continue Scanning
fr: Poursuivre l’analyse

en: Copy To Clipboard
fr: Copier dans le presse-papiers

en: Countries
fr: Pays

en: Country
fr: Pays

en: Create Alert
fr: Créer une alerte

en: Created
fr: Créé

en: Critical issues
fr: Problèmes critiques

en: Currently a scheduled scan in progress. Please wait until it is finished.
fr: Analyse planifiée en cours. Veuillez patienter jusqu’à la fin.

note: %s is the current value of the WP_ACCESSIBLE_HOSTS constant.
en: Currently, the <samp>WP_ACCESSIBLE_HOSTS</samp> constant contains no allowed hosts
fr: Actuellement, la constante &lt;samp&gt;WP_ACCESSIBLE_HOSTS&lt;/samp&gt; ne contient aucun hôte autorisé

en: Currently, the <samp>WP_ACCESSIBLE_HOSTS</samp> constant is defined as: %s
fr: Actuellement, la constante &lt;samp&gt;WP_ACCESSIBLE_HOSTS&lt;/samp&gt; est définie comme : %s

en: Custom comment URL
fr: URL de commentaire personnalisé

en: Custom login error message
fr: Message d’erreur de connexion personnalisé

en: Custom login page
fr: Page de connexion personnalisée

en: Custom login URL
fr: URL de connexion personnalisée

en: Custom login URL may contain Latin alphanumeric characters, dashes and underscores only
fr: L’URL de connexion personnalisée peut uniquement contenir des caractères alphanumériques latins, des tirets et des underscores

en: Custom password reset confirmation message
fr: Message personnalisé de confirmation de réinitialisation du mot de passe

en: Custom signature found
fr: Signature personnalisée trouvée

en: Custom signatures
fr: Signatures personnalisées

en: Customize how things appear in the login page and admin pages.
fr: Personnaliser l’apparence de la page de connexion et des pages d’administration.

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Data Shield
fr: Bouclier de données

en: Data Shield Policies
fr: Stratégies de protection des données

en: Date format
fr: Format de date

en: Date format for CSV export
fr: Format de date pour l’export CSV

note: %s is the date.
en: Date: %s
fr: Date : %s

en: days
fr: jours

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: deactivate
fr: désactiver

en: Default language
fr: Langue par défaut

en: Default processing
fr: Traitement par défaut

en: Default settings have been loaded
fr: Les paramètres par défaut ont été chargés

en: Defer rendering the custom login page
fr: Différer l’affichage de la page de connexion personnalisée

en: Deferred rendering
fr: Rendu différé

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete Alert
fr: Supprimer l’alerte

en: Delete files in the WordPress uploads directory
fr: Supprimer les fichiers dans le répertoire des téléchargements WordPress

en: Delete files with unwanted extensions
fr: Supprimer les fichiers avec des extensions indésirables

en: Delete publicly accessible files with these extensions
fr: Supprimer les fichiers accessibles publiquement avec ces extensions

en: Delete quarantined files after
fr: Supprimer les fichiers en quarantaine après

en: Delete unattended files
fr: Supprimer les fichiers inactifs

en: Delete user sessions data when user data is erased
fr: Supprimer les données de session utilisateur lorsque les données utilisateur sont effacées

en: Delete website
fr: Supprimer le site web

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Delivery of update notification emails was unsuccessful. Notifications about security updates may not reach you. Check email notification settings and recipient addresses.
fr: L’envoi des e‑mails de notification de mise à jour a échoué. Les notifications concernant les mises à jour de sécurité peuvent ne pas être reçues. Vérifier les paramètres de notification par e‑mail et les adresses des destinataires.

en: Denied
fr: Refusé

en: Deny authentication through wp-login.php
fr: Refuser l’authentification via wp-login.php

en: Deny further login attempts
fr: Refuser toute nouvelle tentative de connexion

en: Deny it completely
fr: Refuser complètement

note: %s is the directory path.
en: Destination directory is not writable: %s
fr: Le répertoire de destination n’est pas accessible en écriture : %s

note: %s is the file path.
en: Destination file is not writable: %s
fr: Fichier de destination non inscriptible : %s

en: Details
fr: Détails

en: Detect and report plugins that received no updates for the specified period of time
fr: Détecter et signaler les extensions qui n’ont reçu aucune mise à jour pendant la période spécifiée

en: Detect and report plugins with changes in ownership
fr: Détecter et signaler les plugins ayant changé de propriétaire

en: Detecting injected files in the WordPress uploads directory
fr: Détection de fichiers injectés dans le répertoire d’uploads WordPress

en: Determined by user role policies
fr: Déterminé par les règles de rôle utilisateur

en: Diagnostic Log
fr: Journal de diagnostic

en: Diagnostic logging of cloud requests is enabled (CERBER_CLOUD_DEBUG is defined). This is intended for troubleshooting and should be disabled on production servers.
fr: La journalisation de diagnostic des requêtes cloud est activée (CERBER_CLOUD_DEBUG est défini). Cette option est destinée au dépannage et doit être désactivée sur les serveurs de production.

en: Diagnostic logging of network requests is enabled (CERBER_NETWORK_DEBUG is defined). This is intended for troubleshooting and should be disabled on production servers.
fr: La journalisation de diagnostic des requêtes réseau est activée (CERBER_NETWORK_DEBUG est défini). Cette option est destinée au dépannage et doit être désactivée sur les serveurs de production.

en: Did not receive the email?
fr: Vous n’avez pas reçu l’e-mail ?

en: Directories to exclude
fr: Répertoires à exclure

en: Directory
fr: Répertoire

en: Disable "Remember Me" on the login form
fr: Désactiver « Se souvenir de moi » sur le formulaire de connexion

en: Disable automatic redirection to the login page when /wp-admin/ is requested by an unauthorized request
fr: Désactiver la redirection automatique vers la page de connexion lorsque /wp-admin/ est demandé par une requête non autorisée

en: Disable bot detection engine for IP addresses in the Allowed IP Access List
fr: Désactiver le moteur de détection des bots pour les adresses IP de la liste d’accès autorisées

en: Disable dashboard redirection
fr: Désactiver la redirection du tableau de bord

en: Disable feeds
fr: Désactiver les flux

en: Disable login language switcher
fr: Désactiver le sélecteur de langue de connexion

en: Disable main website mode
fr: Désactiver le mode site principal

en: Disable managed mode
fr: Désactiver le mode géré

en: Disable PHP error displaying
fr: Désactiver l’affichage des erreurs PHP

en: Disable PHP in uploads
fr: Désactiver PHP dans les téléchargements

en: Disable reCAPTCHA for IP addresses in the Allowed IP Access List
fr: Désactiver reCAPTCHA pour les adresses IP de la liste d’accès IP autorisées

en: Disable reCAPTCHA for logged-in users
fr: Désactiver reCAPTCHA pour les utilisateurs connectés

en: Disable REST API
fr: Désactiver l’API REST

en: Disable spam checks and bot detection engine for logged-in users
fr: Désactiver les contrôles anti-spam et le moteur de détection des robots pour les utilisateurs connectés

en: Disable spam checks for logged-in users
fr: Désactiver les contrôles anti-spam pour les utilisateurs connectés

en: Disable the "Remember Me" checkbox on the WordPress login form
fr: Désactiver la case à cocher « Se souvenir de moi » sur le formulaire de connexion WordPress

en: Disable the default login error message
fr: Désactiver le message d’erreur de connexion par défaut

en: Disable the default password reset error message
fr: Désactiver le message d’erreur par défaut de réinitialisation de mot de passe

en: Disable the login language switcher on the WordPress login page
fr: Désactiver le sélecteur de langue sur la page de connexion WordPress

en: Disable XML-RPC
fr: Désactiver XML-RPC

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Dismiss
fr: Ignorer

en: Display admin pages of remote websites using my language
fr: Afficher les pages d’administration des sites distants dans ma langue

en: Display as
fr: Afficher comme

en: Display simple 404 page
fr: Afficher une page 404 simple

en: Display this message if an attempt to log in is denied because the limit on concurrent user sessions has been reached
fr: Afficher ce message si une tentative de connexion est refusée parce que la limite de sessions utilisateur simultanées a été atteinte

en: Do not add my IP address to the Allowed IP Access List upon plugin activation
fr: Ne pas ajouter mon adresse IP à la liste d’accès IP autorisées lors de l’activation du plugin

en: Do not apply these policies to the IP addresses in the Allowed IP Access List
fr: Ne pas appliquer ces stratégies aux adresses IP de la liste d’accès IP autorisées

en: Do not log known crawlers
fr: Ne pas journaliser les robots d’indexation connus

en: Do not log these locations
fr: Ne pas journaliser ces emplacements

en: Do not log these User-Agents
fr: Ne pas journaliser ces User-Agents

en: Do not reveal non-existing usernames and emails in the failed login attempt message
fr: Ne pas révéler les noms d’utilisateur et adresses e‑mail inexistants dans le message d’échec de connexion

en: Do not reveal non-existing usernames and emails in the password reset error message
fr: Ne pas révéler les noms d’utilisateur et adresses e‑mail inexistants dans le message d’erreur de réinitialisation de mot de passe

en: Do not send alerts after this date
fr: Ne pas envoyer d’alertes après cette date

en: Do not show PHP errors on my website
fr: Ne pas afficher les erreurs PHP sur le site

en: Do you want to add selected files to the ignore list?
fr: Ajouter les fichiers sélectionnés à la liste d’ignorés ?

en: Documentaion
fr: Documentation

en: Download File
fr: Télécharger le fichier

en: Download log
fr: Télécharger le journal

en: Duration
fr: Durée

[ctx: e.g. blocked by John at 11:00]
note: Describes by whom and when a website user was blocked. %1$s: the name of the person (e.g., "John"), %2$s: the time (e.g., "11:00").
en: blocked by %1$s at %2$s
fr: bloqué par %1$s à %2$s

en: Edit
fr: Modifier

en: Email Address
fr: Adresse e-mail

en: Email address is not permitted. Please choose another one.
fr: Adresse e-mail non autorisée. Veuillez en choisir une autre.

en: Email address is prohibited
fr: Adresse e-mail interdite

en: Email alerts will be sent to these emails:
fr: Des alertes par e-mail seront envoyées à ces adresses e-mail :

en: Email alerts will be sent to this email:
fr: Des alertes par e-mail seront envoyées à cette adresse e-mail :

en: Email notifications
fr: Notifications par e-mail

en: Email server for sending emails generated by WP Cerber
fr: Serveur de messagerie pour l’envoi des e-mails générés par WP Cerber

note: %1$s and %2$s are input fields for failed attempts and time period.
en: Enable after %1$s failed login attempts in the last %2$s minutes
fr: Activer après %1$s tentatives de connexion échouées au cours des %2$s dernières minutes

en: Enable authentication log monitoring
fr: Activer la surveillance des journaux d’authentification

en: Enable data erase
fr: Activer l’effacement des données

en: Enable data export
fr: Activer l’exportation de données

en: Enable diagnostic logging
fr: Activer la journalisation de diagnostic

en: Enable invisible reCAPTCHA (do not enable it unless you get and enter the Site and Secret keys for the invisible version)
fr: Activer reCAPTCHA invisible (ne pas activer sans avoir obtenu et saisi les clés Site et Secrète pour la version invisible)

en: Enable main website mode
fr: Activer le mode site principal

en: Enable managed mode
fr: Activer le mode géré

en: Enable monthly reporting
fr: Activer le rapport mensuel

en: Enable optional traffic logging if you need to monitor suspicious and malicious activity or solve security issues
fr: Activer la journalisation optionnelle du trafic pour surveiller les activités suspectes ou malveillantes et résoudre les problèmes de sécurité

en: Enable reCAPTCHA for WooCommerce login form
fr: Activer reCAPTCHA pour le formulaire de connexion WooCommerce

en: Enable reCAPTCHA for WooCommerce lost password form
fr: Activer reCAPTCHA pour le formulaire de mot de passe perdu WooCommerce

en: Enable reCAPTCHA for WooCommerce registration form
fr: Activer reCAPTCHA pour le formulaire d’inscription WooCommerce

en: Enable reCAPTCHA for WordPress comment form
fr: Activer reCAPTCHA pour le formulaire de commentaires WordPress

en: Enable reCAPTCHA for WordPress login form
fr: Activer reCAPTCHA pour le formulaire de connexion WordPress

en: Enable reCAPTCHA for WordPress lost password form
fr: Activer reCAPTCHA pour le formulaire de mot de passe perdu de WordPress

en: Enable reCAPTCHA for WordPress registration form
fr: Activer reCAPTCHA pour le formulaire d’inscription WordPress

en: Enable safe AJAX mode
fr: Activer le mode AJAX sécurisé

en: Enable weekly reporting
fr: Activer le rapport hebdomadaire

en: Enabled
fr: Activé

en: Enabled, access to API using standard user passwords is allowed
fr: Activé, l’accès à l’API avec les mots de passe utilisateur standard est autorisé

en: Enabled, no access to API using standard user passwords
fr: Activé, aucun accès à l’API avec des mots de passe utilisateur standard

en: Enforce two-factor authentication if any of the following conditions is true
fr: Imposer l’authentification à deux facteurs si l’une des conditions suivantes est remplie

en: Enforce two-factor authentication with fixed intervals
fr: Imposer l’authentification à deux facteurs à intervalles fixes

en: Enter the code from the email in the field below.
fr: Saisir le code de l’e-mail dans le champ ci-dessous.

en: entry | entries
fr[0]: entrée
fr[1]: entrées

en: Erroneous Request Shielding
fr: Protection contre les requêtes erronées

en: Error
fr: Erreur

en: Error code:
fr: Code d’erreur :

en: Error shielding mode
fr: Mode de protection contre les erreurs

en: Error while parsing file
fr: Erreur lors de l’analyse du fichier

en: Error! You have entered an invalid or expired license key.
fr: Erreur ! Clé de licence invalide ou expirée.

en: ERROR:
fr: ERREUR :

en: Error:
fr: Erreur :

note: %s is the error message.
en: ERROR: %s
fr: ERREUR : %s

en: ERROR: Sorry, human verification failed.
fr: ERREUR : Échec de la vérification humaine.

en: Errors
fr: Erreurs

en: Event
fr: Événement

en: Every 3 hours
fr: Toutes les 3 heures

en: Every 6 hours
fr: Toutes les 6 heures

en: Every hour
fr: Toutes les heures

[ctx: Example: Last malware scan: 23 Jan 2018]
en: Last malware scan
fr: Dernière analyse antivirus

en: Exceeded the allowed number of attempts to enter 2FA code
fr: Nombre de tentatives autorisées pour saisir le code 2FA dépassé

en: Exceeded the allowed number of attempts to reset password
fr: Nombre de tentatives de réinitialisation du mot de passe autorisées dépassé

en: Exceeded the allowed number of failed reCAPTCHA verifications
fr: Nombre autorisé d’échecs de vérification reCAPTCHA dépassé

en: Exceeded the allowed number of login attempts
fr: Nombre de tentatives de connexion autorisées dépassé

en: Excessive spam activity detected
fr: Activité de spam excessive détectée

en: Exclude requests with these HTTP headers from inspection by the firewall
fr: Exclure de l’inspection du pare-feu les requêtes contenant ces en-têtes HTTP

en: Exclude requests with these HTTP headers from scanning for spam
fr: Exclure de l’analyse anti-spam les requêtes contenant ces en-têtes HTTP

en: Exclude these locations from inspection by the firewall
fr: Exclure ces emplacements de l’inspection par le pare-feu

en: Exclude these locations from scanning for spam
fr: Exclure ces emplacements de l’analyse de spam

en: Executable code found
fr: Code exécutable détecté

en: Executable file extension detected
fr: Extension de fichier exécutable détectée

en: Executable files
fr: Fichiers exécutables

en: Executable files are not supported. Please upload a ZIP archive.
fr: Les fichiers exécutables ne sont pas pris en charge. Veuillez téléverser une archive ZIP.

en: Expires
fr: Expiration

en: Export
fr: Exporter

en: Export a configuration file to back up your settings and restore them on another site.
fr: Exporter un fichier de configuration pour sauvegarder les paramètres et les restaurer sur un autre site.

en: Export WP Cerber Settings to File
fr: Exporter les paramètres WP Cerber vers un fichier

en: failed attempts in the last 24 hours
fr: tentatives échouées au cours des dernières 24 heures

en: Failed login attempts
fr: Tentatives de connexion échouées

note: %s is the field name.
en: Field %s contains an invalid value
fr: Le champ %s contient une valeur non valide

note: %s is the field name.
en: Field %s may not be empty
fr: Le champ %s ne peut pas être vide

en: File
fr: Fichier

en: File contents changed
fr: Contenu du fichier modifié

en: File deleted
fr: Fichier supprimé

en: File extensions statistics
fr: Statistiques des extensions de fichiers

en: File is missing
fr: Fichier manquant

en: File Name
fr: Nom du fichier

en: File recovered
fr: Fichier récupéré

en: File upload denied
fr: Envoi de fichier refusé

en: Filename is prohibited
fr: Nom de fichier interdit

en: Files
fr: Fichiers

en: Files in temporary directories
fr: Fichiers dans les répertoires temporaires

en: Files in the sessions directory
fr: Fichiers dans le répertoire des sessions

en: Files in these directories
fr: Fichiers dans ces répertoires

en: Files scanned
fr: Fichiers analysés

en: Files Submitted
fr: Fichiers envoyés

en: Files with these extensions
fr: Fichiers avec ces extensions

en: Files without extension
fr: Fichiers sans extension

en: Filter
fr: Filtrer

en: Filter by registered user
fr: Filtrer par utilisateur enregistré

en: Finalizing the scan
fr: Finalisation de l’analyse

en: Finished
fr: Terminé

en: Firewall inspection mode
fr: Mode d’inspection du pare-feu

en: Fixed number of logins
fr: Nombre fixe de connexions

en: For safety reasons, prohibited symbols and invalid values have been removed from the following settings. Please check their values.
fr: Pour des raisons de sécurité, les symboles interdits et les valeurs non valides ont été supprimés des paramètres suivants. Veuillez vérifier leurs valeurs.

en: Forbidden URL
fr: URL interdite

en: Form Fields
fr: Champs de formulaire

en: Form fields data
fr: Données des champs de formulaire

en: Form submission denied
fr: Envoi du formulaire refusé

en: Form submissions
fr: Envois de formulaires

note: %s is the country name.
en: From the country: %s
fr: Depuis le pays : %s

note: %s is the IP address.
en: From the IP address: %s
fr: Depuis l’adresse IP : %s

en: Full
fr: Complet

en: Full access mode
fr: Mode d’accès complet

en: Full or relative URL to redirect request to
fr: URL complète ou relative vers laquelle rediriger la requête

en: Full Scan
fr: Analyse complète

en: Full Scan Report
fr: Rapport d’analyse complète

en: Full URLs are not supported here: %s
fr: Les URL complètes ne sont pas prises en charge ici : %s

en: Generate 30-day reports
fr: Générer des rapports sur 30 jours

en: Generate 7-day reports
fr: Générer des rapports sur 7 jours

en: Generate report for the last 30 days instead of the previous calendar month
fr: Générer un rapport pour les 30 derniers jours au lieu du mois calendaire précédent

en: Generate report for the last 7 days instead of the previous calendar week
fr: Générer un rapport pour les 7 derniers jours au lieu de la semaine calendaire précédente

en: Get me notified when such an event occurs
fr: Recevoir une notification lorsqu’un tel événement se produit

en: Get notified instantly with mobile and desktop notifications
fr: Recevoir des notifications instantanées sur mobile et ordinateur

en: Getting Started Guide
fr: Guide de démarrage

en: Global Exclusions
fr: Exclusions globales

en: Global Policies
fr: Stratégies globales

en: Great! Your license key is valid.
fr: Parfait ! La clé de licence est valide.

en: Group
fr: Groupe

en: Hardening
fr: Renforcement

en: Hardening WordPress
fr: Renforcer WordPress

en: Header exception applied
fr: Exception d’en-tête appliquée

en: Heads up!
fr: Attention !

en: Help
fr: Aide

en: Here are the details of the sign-in attempt
fr: Détails de la tentative de connexion

en: Hide server IP address
fr: Masquer l’adresse IP du serveur

en: Hide software versions and website URLs in notifications
fr: Masquer les versions des logiciels et les URL de sites web dans les notifications

en: Hide Toolbar when viewing site
fr: Masquer la barre d’outils lors de la consultation du site

en: Hide your website from the public by allowing access only to logged-in users or trusted IP addresses. All other visitors will be redirected to the login page or a custom URL.
fr: Masquer le site du public en autorisant l’accès uniquement aux utilisateurs connectés ou aux adresses IP de confiance. Tous les autres visiteurs seront redirigés vers la page de connexion ou vers une URL personnalisée.

en: High severity
fr: Gravité élevée

en: Host Info
fr: Infos hôte

en: Hostname
fr: Nom d’hôte

note: %s is the hostname.
en: Hostname: %s
fr: Nom d’hôte : %s

en: hours interval check
fr: vérification de l’intervalle en heures

en: How the plugin processes comments submitted through the standard comment form
fr: Mode de traitement des commentaires envoyés via le formulaire de commentaire standard par le plugin

en: How WP Cerber loads its core and security mechanisms
fr: Mode de chargement du noyau et des mécanismes de sécurité de WP Cerber

en: Human verification failed.
fr: Vérification humaine échouée.

en: Human verification failed. Please click the square box in the reCAPTCHA block below.
fr: Échec de la vérification humaine. Cliquer sur la case carrée dans le bloc reCAPTCHA ci-dessous.

en: If a spam comment detected
fr: Si un commentaire indésirable est détecté

en: If any changes in scan results occurred
fr: En cas de modification des résultats d’analyse

note: %s is the default date format example.
en: if empty, the default format %s will be used
fr: si vide, le format par défaut %s sera utilisé

en: if empty, the email addresses from the notification settings will be used
fr: si vide, les adresses e-mail des paramètres de notification seront utilisées

en: If empty, the SMTP username is used
fr: Si vide, le nom d’utilisateur SMTP est utilisé

note: %s is the website administrator email address.
en: if empty, the website administrator email %s will be used
fr: si vide, l’adresse e-mail de l’administrateur du site %s sera utilisée

en: If necessary, check and update settings.
fr: Si nécessaire, vérifier et mettre à jour les paramètres.

en: If necessary, click here to unblock the IP address.
fr: Si nécessaire, cliquer ici pour débloquer l’adresse IP.

en: If new issues found
fr: Si de nouveaux problèmes sont détectés

en: If the number of concurrent user sessions is greater
fr: Si le nombre de sessions utilisateur simultanées est supérieur

en: If we have found your account, we have sent the confirmation link to the email address on the account.
fr: Si un compte correspondant a été trouvé, un lien de confirmation a été envoyé à l’adresse e‑mail associée au compte.

en: If you believe you should be able to perform this request, please let us know.
fr: Si vous pensez être autorisé à effectuer cette requête, veuillez nous en informer.

en: If you use a caching plugin, you have to add your new login URL to the list of pages not to cache.
fr: Si vous utilisez une extension de mise en cache, vous devez ajouter votre nouvelle URL de connexion à la liste des pages à ne pas mettre en cache.

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Ignore files with these extensions
fr: Ignorer les fichiers avec ces extensions

en: Ignore global rate limits
fr: Ignorer les limites de débit globales

en: Ignore List
fr: Liste d’ignorés

en: Ignore logged-in users
fr: Ignorer les utilisateurs connectés

en: Immediately block IP address after any request to wp-login.php
fr: Bloquer immédiatement l’adresse IP après toute requête vers wp-login.php

en: Immediately block IP address when attempting to log in with a non-existing username
fr: Bloquer immédiatement l’adresse IP en cas de tentative de connexion avec un nom d’utilisateur inexistant

en: Import a configuration file to replace your existing settings.
fr: Importer un fichier de configuration pour remplacer les paramètres existants.

en: Import Entries
fr: Importer des entrées

en: Import settings
fr: Importer des paramètres

en: Import WP Cerber Settings from File
fr: Importer les paramètres WP Cerber depuis un fichier

en: Important note if you have a caching plugin in place
fr: Remarque importante si un plugin de mise en cache est en place

en: In Citadel Mode, no one can log into the website except IP addresses from the Allowed IP Access List. Active user sessions will not be affected.
fr: En mode Citadel, seules les adresses IP de la liste d’accès autorisées peuvent se connecter au site. Les sessions utilisateur actives ne seront pas affectées.

en: Inactive
fr: Inactif

en: Include activity log events
fr: Inclure les événements du journal d’activité

en: Include file sizes
fr: Inclure la taille des fichiers

en: Include scan errors
fr: Inclure les erreurs d’analyse

en: Include traffic log entries
fr: Inclure les entrées du journal de trafic

note: %s is the IP address or range.
en: Incorrect IP address or IP range: %s
fr: Adresse IP ou plage d’adresses IP incorrecte : %s

en: Incorrect password
fr: Mot de passe incorrect

note: %1$s, %2$s, and %3$s are input fields for hours, number of lockouts, and hours.
en: Increase lockout duration to %1$s hours after %2$s lockouts in the last %3$s hours
fr: Augmenter la durée de verrouillage à %1$s heures après %2$s verrouillages au cours des %3$s dernières heures

en: Initialization Mode
fr: Mode d’initialisation

en: Initiated by the user
fr: Initiée par l’utilisateur

en: Injected file
fr: Fichier injecté

en: Injected files
fr: Fichiers injectés

en: Install the access token on the main website.
fr: Installer le jeton d’accès sur le site principal.

note: %s is the installed version number.
en: Installed version: %s
fr: Version installée : %s

en: Integrity
fr: Intégrité

en: Integrity data not found
fr: Données d’intégrité introuvables

en: Invalid master credentials
fr: Identifiants maître invalides

en: Invalid regular expression
fr: Expression régulière invalide

en: Invalid response from the remote website
fr: Réponse invalide du site distant

en: Invalid user
fr: Utilisateur invalide

en: Invalid user cookies
fr: Cookies utilisateur non valides

en: Invalid user cookies cleared
fr: Cookies utilisateur invalides supprimés

en: Invalid Value
fr: Valeur invalide

en: Invisible reCAPTCHA
fr: reCAPTCHA invisible

note: %d is the number of IP Access List entries imported.
en: IP Access List entries imported: %d
fr: Entrées de liste d’accès IP importées : %d

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: IP address
fr: Adresse IP

note: %s is the IP address.
en: IP address %s has been added to the Allowed IP Access List
fr: L’adresse IP %s a été ajoutée à la liste d’accès IP autorisées

note: %s is the IP address.
en: IP address %s has been added to the Blocked IP Access List
fr: L’adresse IP %s a été ajoutée à la liste des adresses IP bloquées

en: IP address is locked out
fr: Adresse IP verrouillée

en: IP address is not allowed
fr: Adresse IP non autorisée

en: IP address locked out
fr: Adresse IP verrouillée

en: IP address, range, wildcard, or CIDR
fr: Adresse IP, plage, caractère générique ou CIDR

note: %s is the IP address. %s is the IP address with optional country name.
en: IP address: %s
fr: Adresse IP : %s

en: IP addresses you block from interacting with the site. These IPs cannot log in, submit data, or use protected site features, but can still view public pages.
fr: Adresses IP bloquées pour toute interaction avec le site. Ces IP ne peuvent pas se connecter, envoyer de données ni utiliser les fonctionnalités protégées du site, mais peuvent toujours consulter les pages publiques.

en: IP addresses you trust and allow to access the site. Requests from these IPs are excluded from most security checks and access controls.
fr: Adresses IP approuvées et autorisées à accéder au site. Les requêtes provenant de ces IP sont exclues de la plupart des contrôles de sécurité et des restrictions d’accès.

en: IP is blocklisted
fr: IP sur liste bloquée

en: IP locked out
fr: IP bloquée

en: IP subnet locked out
fr: Sous-réseau IP verrouillé

en: Issues total
fr: Nombre total d’incidents

en: It appears this plugin is abandoned, as it has not received any updates for over a month.
fr: Ce plugin semble abandonné, car il n’a reçu aucune mise à jour depuis plus d’un mois.

en: It appears this plugin is abandoned, as it has not received any updates for over a year.
fr: Ce plugin semble abandonné, car il n’a reçu aucune mise à jour depuis plus d’un an.

en: It appears this plugin is abandoned, as it has not received any updates for several months.
fr: Ce plugin semble abandonné, car il n’a pas reçu de mise à jour depuis plusieurs mois.

en: It is visible only to website administrators
fr: Visible uniquement par les administrateurs du site

note: %s is the name of the plugin or theme.
en: It may remain after upgrading to a newer version of %s. It also may be a piece of obfuscated malware. In a rare case it might be a part of a custom-made (bespoke) plugin or theme.
fr: Il peut rester après une mise à niveau vers une version plus récente de %s. Il peut également s’agir d’un code malveillant obscurci. Dans de rares cas, il peut faire partie d’une extension ou d’un thème personnalisé (sur mesure).

en: It seems outgoing Internet connections are not allowed on your website.
fr: Il semble que les connexions Internet sortantes ne soient pas autorisées sur ce site.

en: It seems this website has never been scanned. To start scanning click the button below.
fr: Il semble que ce site n’ait jamais été analysé. Pour lancer une analyse, cliquez sur le bouton ci‑dessous.

en: JSON Payload
fr: Charge utile JSON

en: KB/sec
fr: Ko/s

en: Keep in mind: You have added the website that does not support SSL encryption. This may lead to data leakage.
fr: À noter : un site web ne prenant pas en charge le chiffrement SSL a été ajouté. Cela peut entraîner une fuite de données.

en: Keep log records of logged in users for
fr: Conserver les journaux des utilisateurs connectés pendant

en: Keep log records of not logged in visitors for
fr: Conserver les journaux des visiteurs non connectés pendant

en: Keep the WordPress uploads directory clean and secure. Detect injected files with public web access, report them, and remove malicious ones.
fr: Maintient le répertoire des fichiers téléversés de WordPress propre et sécurisé. Détecte les fichiers injectés accessibles publiquement sur le web, les signale et supprime ceux malveillants.

en: key factors affecting security and stability
fr: facteurs clés influençant la sécurité et la stabilité

en: Know more
fr: En savoir plus

en: Know more about all advantages at
fr: En savoir plus sur tous les avantages sur

en: Known Users
fr: Utilisateurs connus

en: Language for the plugin admin pages
fr: Langue des pages d’administration du plugin

en: Largest
fr: Le plus grand

note: %1$s is the date and time, %2$s is the IP address, %3$s is the username.
en: Last failed attempt was at %1$s from IP %2$s using username: %3$s.
fr: Dernière tentative échouée à %1$s depuis l’IP %2$s avec le nom d’utilisateur : %3$s.

en: Last lockout
fr: Dernier verrouillage

en: Last login
fr: Dernière connexion

note: %s is the date and time when the issue occurred last time.
en: Last occurrence: %s
fr: Dernière occurrence : %s

note: %1$s is the IP address with hostname, %2$s is the date and time of the lockout.
en: Last security action: IP address %1$s was locked out at %2$s
fr: Dernière action de sécurité : l’adresse IP %1$s a été bloquée le %2$s

en: Last seen
fr: Dernière activité

en: Launch Full Scan
fr: Lancer l’analyse complète

en: Launch Quick Scan
fr: Lancer l’analyse rapide

en: Learn how
fr: En savoir plus

note: %s is the URL to learn more about alerting.
en: Learn more about advanced alerting in WP Cerber: %s
fr: En savoir plus sur l’alerte avancée dans WP Cerber : %s

en: Legacy mode
fr: Mode hérité

en: Let visitors from IP addresses in the Allowed IP Access List access your website without logging in
fr: Autoriser les visiteurs dont l’adresse IP figure dans la liste d’accès autorisés à accéder au site sans connexion

en: License
fr: Licence

en: Limit access by IP address
fr: Limiter l’accès par adresse IP

en: Limit attempts
fr: Limiter les tentatives

en: Limit login attempts
fr: Limiter les tentatives de connexion

en: Limit on the allowed number of alerts
fr: Limite du nombre d’alertes autorisées

en: Limit reached
fr: Limite atteinte

en: Limit registration to trusted IP addresses only
fr: Limiter l’inscription aux seules adresses IP de confiance

en: Limit Website Access
fr: Limiter l’accès au site web

en: List is empty
fr: Liste vide

en: Live Traffic
fr: Trafic en direct

en: Load entries
fr: Charger les entrées

en: Load entries to the Allowed IP Access List
fr: Charger des entrées dans la liste d’accès IP autorisés

en: Load entries to the Blocked IP Access List
fr: Charger des entrées dans la liste d’accès IP bloquées

en: Load security engine
fr: Charger le moteur de sécurité

en: Local hash not found
fr: Hachage local introuvable

en: Local User
fr: Utilisateur local

en: Location exception applied
fr: Exception de localisation appliquée

note: %s is the location (country name and code).
en: Location: %s
fr: Emplacement : %s

note: %1$s, %2$s, and %3$s are input fields for lockout minutes, failed attempts, and time period.
en: Lock out IP address for %1$s minutes after %2$s failed attempts within %3$s minutes
fr: Bloquer l’adresse IP pendant %1$s minutes après %2$s tentatives échouées sur une période de %3$s minutes

en: Locked Out
fr: Verrouillé

en: Locked out
fr: Verrouillé

note: %s is the IP address.
en: Lockout for %s was removed
fr: Le verrouillage pour %s a été supprimé

en: Lockout notification
fr: Notification de verrouillage

en: Lockouts
fr: Blocages

en: lockouts in the last 24 hours
fr: verrouillages au cours des dernières 24 heures

en: Lockouts occurred
fr: Des verrouillages se sont produits

en: Log all REST API requests
fr: Journaliser toutes les requêtes REST de l’API

en: Log all XML-RPC requests
fr: Journaliser toutes les requêtes XML-RPC

en: Log failed logins in a syslog-style format for automated IP banning tools
fr: Consigner les échecs de connexion au format syslog pour les outils de blocage automatique d’IP

en: Log In
fr: Connexion

en: Log into the website
fr: Se connecter au site web

en: Log Out
fr: Déconnexion

en: Logged in
fr: Connecté

en: Logged out
fr: Déconnecté

en: Logged out everywhere
fr: Déconnecté partout

en: Logged-in users
fr: Utilisateurs connectés

en: Logging disabled
fr: Journalisation désactivée

en: Logging mode
fr: Mode journalisation

en: Login failed
fr: Échec de la connexion

en: Login from a different browser or device
fr: Connexion depuis un autre navigateur ou appareil

en: Login from a different country
fr: Connexion depuis un autre pays

en: Login from a different IP address
fr: Connexion depuis une autre adresse IP

en: Login from a different network Class C
fr: Connexion depuis un autre réseau de classe C

en: Login Issues
fr: Problèmes de connexion

en: Login issues
fr: Problèmes de connexion

en: Login page message
fr: Message de la page de connexion

en: Login Security
fr: Sécurité de connexion

note: %s is the user login name.
en: Login: %s
fr: Identifiant : %s

en: Logins are currently blocked. Citadel Mode was activated by WP Cerber in response to a traffic anomaly detected on your site. Only IP addresses on the Allowed IP Access List can log in.
fr: Les connexions sont actuellement bloquées. Le mode Citadel a été activé par WP Cerber en réponse à une anomalie de trafic détectée sur le site. Seules les adresses IP de la liste d’accès autorisées peuvent se connecter.

en: Longer than
fr: Plus long que

en: Look and Layout
fr: Apparence et disposition

en: Low severity
fr: Gravité faible

en: Mail Transport
fr: Transport de courrier

en: Main Settings
fr: Paramètres principaux

en: Main website settings
fr: Paramètres principaux du site web

en: Make your protection smarter!
fr: Rendez la protection plus intelligente !

en: Malicious activities mitigated
fr: Activités malveillantes atténuées

en: Malicious Activity
fr: Activité malveillante

en: Malicious activity detected
fr: Activité malveillante détectée

en: Malicious code detected
fr: Code malveillant détecté

en: Malicious code found
fr: Code malveillant détecté

en: Malicious IP addresses detected
fr: Adresses IP malveillantes détectées

en: Malicious request denied
fr: Requête malveillante refusée

en: Malware Scan
fr: Analyse des malwares

en: Manage
fr: Gérer

note: %s is the URL to manage plugins.
en: Manage plugins on your website: %s
fr: Gérer les plugins sur le site web : %s

en: Manage Settings
fr: Gérer les paramètres

en: Mark it as spam
fr: Marquer comme spam

en: Mask sensitive data
fr: Masquer les données sensibles

en: Mask these form fields
fr: Masquer ces champs de formulaire

en: Mask usernames and IP addresses in notifications and alerts
fr: Masquer les noms d’utilisateur et les adresses IP dans les notifications et les alertes

en: Maximum compatibility
fr: Compatibilité maximale

en: Maximum number of alerts to send
fr: Nombre maximal d’alertes à envoyer

en: Maximum security
fr: Sécurité maximale

en: Medium severity
fr: Gravité moyenne

en: Message format
fr: Format du message

en: milliseconds
fr: millisecondes

en: minutes (leave empty to use the default WordPress value)
fr: minutes (laisser vide pour utiliser la valeur WordPress par défaut)

en: Miscellaneous Settings
fr: Paramètres divers

en: Mitigate aggressive attempts
fr: Atténuer les tentatives agressives

en: Mobile alerts are not configured
fr: Alertes mobiles non configurées

note: Here %s is the name of a mobile device.
en: Mobile alerts will be sent to %s
fr: Des alertes mobiles seront envoyées à %s

en: Modified
fr: Modifié

en: Monthly Report
fr: Rapport mensuel

en: Months without updates to flag plugin as abandoned
fr: Nombre de mois sans mise à jour avant de marquer le plugin comme abandonné

en: most active in the last 24 hours
fr: plus actif au cours des dernières 24 heures

en: most frequent incidents and events in the last 24 hours
fr: incidents et événements les plus fréquents au cours des dernières 24 heures

en: most recent authentication issues and requests
fr: problèmes et demandes d’authentification les plus récents

en: most recent user events
fr: événements utilisateur les plus récents

en: most recent user registrations
fr: inscriptions utilisateur les plus récentes

en: most recent violations of security rules
fr: violations les plus récentes des règles de sécurité

en: Move spam comments to trash after
fr: Déplacer les commentaires indésirables vers la corbeille après

en: Multiple suspicious activities
fr: Activités suspectes multiples

en: Multiple suspicious activities detected
fr: Plusieurs activités suspectes détectées

en: My activity
fr: Activité

en: My IP
fr: Mon IP

en: My IP address
fr: Mon adresse IP

en: My requests
fr: Mes requêtes

en: My site is behind a reverse proxy
fr: Mon site est derrière un proxy inverse

en: My Websites
fr: Mes sites web

en: Namespace exception applied
fr: Exception d’espace de noms appliquée

note: %s is the network CIDR.
en: Network: %s
fr: Réseau : %s

en: Never
fr: Jamais

en: New Custom login URL
fr: Nouvelle URL de connexion personnalisée

en: New file
fr: Nouveau fichier

en: New files
fr: Nouveaux fichiers

en: New owner
fr: Nouveau propriétaire

en: New Users
fr: Nouveaux utilisateurs

en: New users
fr: Nouveaux utilisateurs

en: New version of WP Cerber is available
fr: Une nouvelle version de WP Cerber est disponible

note: %s is the new version number.
en: New version: %s
fr: Nouvelle version : %s

en: Newest
fr: Le plus récent

en: No
fr: Non

en: No activity has been logged yet.
fr: Aucune activité enregistrée pour le moment.

en: No connection
fr: Aucune connexion

en: No data for generating reports
fr: Aucune donnée pour générer des rapports

en: No devices found
fr: Aucun appareil trouvé

en: No events found using the given search criteria
fr: Aucun événement trouvé avec les critères de recherche fournis

en: No extension
fr: Aucune extension

en: No file was uploaded or file is corrupted
fr: Aucun fichier n’a été envoyé ou le fichier est corrompu

en: No files match the specified filter.
fr: Aucun fichier ne correspond au filtre spécifié.

en: No information available. Refreshed:
fr: Aucune information disponible. Actualisé :

en: No integrity data
fr: Aucune donnée d’intégrité

en: No IP Access List entries found in the uploaded file
fr: Aucune entrée de liste d’accès IP trouvée dans le fichier téléversé

en: No limit
fr: Aucune limite

en: No lockouts at the moment. The sky is clear.
fr: Aucun verrouillage pour le moment. Le ciel est dégagé.

en: No malicious activity detected in the past 24 hours.
fr: Aucune activité malveillante détectée au cours des dernières 24 heures.

en: No requests found using the given search criteria
fr: Aucune requête trouvée avec les critères de recherche indiqués

en: No requests have been logged yet.
fr: Aucune requête n’a encore été enregistrée.

en: No restrictions
fr: Aucune restriction

en: No updates found.
fr: Aucune mise à jour trouvée.

en: No user activity has been logged yet.
fr: Aucune activité utilisateur n’a encore été enregistrée.

en: No websites configured.
fr: Aucun site web configuré.

en: NO, maybe later
fr: Non, peut-être plus tard

en: Non-authenticated
fr: Non authentifié

en: Non-existing users are strictly prohibited
fr: Les utilisateurs inexistants sont strictement interdits

en: None
fr: Aucun

en: Not available
fr: Non disponible

note: %d is the number of countries.
en: Not permitted for %d country | Not permitted for %d countries
fr[0]: Non autorisé pour %d pays
fr[1]: Non autorisé pour %d pays

note: %s is the name of the country.
en: Not permitted for one country (%s)
fr: Non autorisé pour un pays (%s)

en: Not specified
fr: Non spécifié

en: Note: Logging is currently disabled
fr: Remarque : journalisation actuellement désactivée

en: Notes
fr: Remarques

en: notifications are allowed per hour (0 means unlimited)
fr: notifications sont autorisées par heure (0 signifie illimité)

en: Notify admin
fr: Avertir l'administrateur

en: Now, whenever you see a green shield icon in the top right-hand corner of any WP Cerber admin page, it means the professional version works as intended, and your website is protected by WP Cerber Security Cloud.
fr: Désormais, chaque fois qu’une icône de bouclier vert apparaît dans le coin supérieur droit d’une page d’administration de WP Cerber, cela signifie que la version professionnelle fonctionne comme prévu et que le site web est protégé par WP Cerber Security Cloud.

note: %d is the number of active lockouts.
en: Number of active lockouts at the moment: %d
fr: Nombre de blocages actifs actuellement : %d

en: Number of allowed concurrent user sessions
fr: Nombre de sessions utilisateur simultanées autorisées

note: %d is the number of active lockouts.
en: Number of lockouts is increasing (%d)
fr: Nombre de blocages en hausse (%d)

en: number of logins
fr: nombre de connexions

en: OK, nail them all
fr: OK, tout bloquer

en: Oldest
fr: Le plus ancien

en: On the Users admin page, display the most recently registered users first
fr: Sur la page d’administration des utilisateurs, afficher en premier les utilisateurs les plus récemment enregistrés

en: once a day at
fr: une fois par jour à

note: %s is a link to the Diagnostic Log page.
en: Once enabled, the log is available here: %s
fr: Une fois activé, le journal est disponible ici : %s

en: only digits are allowed
fr: seuls les chiffres sont autorisés

en: Only registered and logged in users are allowed to view this website
fr: Seuls les utilisateurs enregistrés et connectés sont autorisés à consulter ce site web

en: Only registered and logged-in users can access your website
fr: Seuls les utilisateurs enregistrés et connectés peuvent accéder au site web

en: Only users whose IP addresses are on the Allowed IP Access List can register on the website
fr: Seuls les utilisateurs dont l’adresse IP figure sur la liste d’accès IP autorisés peuvent s’inscrire sur le site

en: Optional alert limits
fr: Limites d’alerte facultatives

en: Optional comment for this entry
fr: Commentaire facultatif pour cette entrée

en: Optional. Leave blank to show the message above instead of redirecting.
fr: Facultatif. Laisser vide pour afficher le message ci-dessus au lieu de rediriger.

en: Other related WP Cerber settings
fr: Autres paramètres associés de WP Cerber

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Page generation time
fr: Temps de génération de la page

en: Page generation time threshold
fr: Seuil de temps de génération de page

en: Page Not Found
fr: Page introuvable

en: Parsing the list of files
fr: Analyse de la liste de fichiers

en: Password changed
fr: Mot de passe modifié

note: Here %s is the name of a website administrator who changed the password.
en: Password changed by %s
fr: Mot de passe modifié par %s

en: Password reset request denied
fr: Demande de réinitialisation de mot de passe refusée

en: Password reset requested
fr: Demande de réinitialisation du mot de passe

en: Path
fr: Chemin

en: Performance
fr: Performances

en: Permission denied
fr: Autorisation refusée

note: %d is the number of countries.
en: Permitted for %d country | Permitted for %d countries
fr[0]: Autorisé pour %d pays
fr[1]: Autorisé pour %d pays

note: %s is the name of the country.
en: Permitted for one country (%s)
fr: Autorisé pour un pays (%s)

en: Personal Data
fr: Données personnelles

en: Personal Preferences
fr: Préférences personnelles

en: Phone
fr: Téléphone

en: Plain
fr: Texte brut

note: %s is a setting title.
en: Please check the values in %s. See the errors below.
fr: Veuillez vérifier les valeurs dans %s. Voir les erreurs ci-dessous.

en: Please run a new scan to get consistent and accurate results.
fr: Veuillez lancer une nouvelle analyse pour obtenir des résultats cohérents et précis.

en: Please run the Full Scan. After the scan is completed, analytics reports will be generated.
fr: Veuillez lancer l’analyse complète. Une fois l’analyse terminée, des rapports d’analyse seront générés.

en: Please select at least one channel
fr: Veuillez sélectionner au moins un canal

en: Please select at least one widget
fr: Veuillez sélectionner au moins un widget

en: Please upload a reference ZIP archive
fr: Veuillez téléverser une archive ZIP de référence

en: Please upload another file.
fr: Veuillez téléverser un autre fichier.

note: %s is the URL to the client portal.
en: Please use our client portal to manage your subscription, license keys and get support at %s
fr: Veuillez utiliser notre portail client pour gérer l’abonnement, les clés de licence et obtenir de l’assistance sur %s

note: %s is the number of minutes the PIN code is valid.
en: Please use the following verification PIN code to verify your identity. The code is valid for %s minutes.
fr: Veuillez utiliser le code PIN de vérification suivant pour confirmer votre identité. Ce code est valable pendant %s minutes.

en: Please verify that it’s you
fr: Veuillez confirmer votre identité

en: Plugin data cannot be loaded due to temporary rate limiting enforced by the plugin repository. Please try again in a few minutes.
fr: Les données du plugin ne peuvent pas être chargées en raison d’une limitation temporaire du débit imposée par le dépôt de plugins. Réessayer dans quelques minutes.

en: Plugin initialization mode has not been changed
fr: Le mode d’initialisation du plugin n’a pas été modifié

en: Plugin owner has changed
fr: Le propriétaire du plugin a changé

note: %s is the plugin page URL.
en: Plugin page: %s
fr: Page du plugin : %s

en: Plugin settings have been imported successfully
fr: Les paramètres du plugin ont été importés avec succès

en: Plugin settings updated
fr: Paramètres du plugin mis à jour

en: Plugin update is available
fr: Mise à jour du plugin disponible

note: %s is the plugin name.
en: Plugin: %s
fr: Plugin : %s

en: Policies have been updated
fr: Les stratégies ont été mises à jour

en: Post comments
fr: Publier des commentaires

en: Pre-authentication block
fr: Blocage avant authentification

en: Prefix for plugin cookies
fr: Préfixe pour les cookies du plugin

en: Prefix may contain only Latin alphanumeric characters and underscores
fr: Le préfixe peut uniquement contenir des caractères alphanumériques latins et des underscores

en: Preparing for the scan
fr: Préparation de l’analyse

[ctx: preposition of time like: at 11:00]
note: 'at' is a preposition of time, used in contexts like "at 11:00" or "at midnight".
en: at
fr: à

[ctx: Preposition to describe future time]
note: It is used as a preposition to describe future time, e.g., "in 6 hours" or "in 2 days".
en: in %s
fr: dans %s

en: Prevent username discovery
fr: Empêcher la découverte de noms d’utilisateur

en: Prevent username discovery via oEmbed
fr: Empêcher la découverte de noms d’utilisateur via oEmbed

en: Prevent username discovery via user XML sitemaps
fr: Empêcher la découverte de noms d’utilisateur via les sitemaps XML des utilisateurs

note: %s is the date and time when the previous scan started.
en: Previous scan started %s has not been completed. Continue scanning?
fr: L’analyse précédente démarrée le %s n’est pas terminée. Continuer l’analyse ?

en: Proactive security rules
fr: Règles de sécurité proactives

en: Probing for vulnerable code
fr: Analyse du code vulnérable

en: Processing the file, please wait
fr: Traitement du fichier, veuillez patienter

en: Processing wp-login.php authentication requests
fr: Traitement des demandes d’authentification wp-login.php

en: Profile
fr: Profil

en: PROHIBITED
fr: INTERDIT

en: Prohibited extensions
fr: Extensions interdites

en: Prohibited usernames
fr: Noms d’utilisateur interdits

en: Protect admin scripts
fr: Protéger les scripts d’administration

en: Protect all forms on the website with bot detection engine
fr: Protéger tous les formulaires du site avec le moteur de détection des robots

en: Protect comment form
fr: Protéger le formulaire de commentaire

en: Protect login form
fr: Protéger le formulaire de connexion

en: Protect lost password form
fr: Protéger le formulaire de mot de passe perdu

en: Protect other forms
fr: Protéger d’autres formulaires

en: Protect registration form
fr: Protéger le formulaire d’inscription

en: Protect site settings
fr: Protéger les paramètres du site

en: Protect the standard WordPress comment form with bot detection engine
fr: Protéger le formulaire de commentaire WordPress standard avec le moteur de détection des robots

en: Protect the standard WordPress registration form with bot detection engine
fr: Protéger le formulaire d’inscription WordPress standard avec le moteur de détection des robots

en: Protect user accounts
fr: Protéger les comptes utilisateur

en: Protect user roles
fr: Protéger les rôles utilisateur

en: Protect WooCommerce login form
fr: Protéger le formulaire de connexion WooCommerce

en: Protect WooCommerce lost password form
fr: Protéger le formulaire de mot de passe perdu WooCommerce

en: Protect WooCommerce registration form
fr: Protéger le formulaire d’inscription WooCommerce

en: Protected WordPress settings
fr: Paramètres WordPress protégés

en: Push notifications
fr: Notifications push

en: Pushbullet access token
fr: Jeton d’accès Pushbullet

en: Pushbullet device
fr: Appareil Pushbullet

en: Quarantine
fr: Quarantaine

en: Quarantined
fr: En quarantaine

en: Query Parameters
fr: Paramètres de requête

en: Query parameters are not supported here: %s
fr: Les paramètres de requête ne sont pas pris en charge ici : %s

en: Quick Scan
fr: Analyse rapide

en: Quick Scan Report
fr: Rapport d’analyse rapide

en: Read-only mode
fr: Mode lecture seule

en: Reason
fr: Motif

note: %s is the lockout reason.
en: Reason: %s
fr: Raison : %s

en: reCAPTCHA settings
fr: Paramètres reCAPTCHA

en: reCAPTCHA settings are incorrect
fr: Les paramètres reCAPTCHA sont incorrects

en: reCAPTCHA verification failed
fr: Échec de la vérification reCAPTCHA

en: reCAPTCHA verified
fr: reCAPTCHA vérifié

en: Recently locked out IP addresses
fr: Adresses IP récemment bloquées

en: Recipients:
fr: Destinataires :

en: Recover plugins' files
fr: Récupérer les fichiers des plugins

en: Recover WordPress files
fr: Récupérer les fichiers WordPress

en: Recovered
fr: Récupéré

en: Recovering plugins files
fr: Récupération des fichiers de plugins

en: Recovering WordPress files
fr: Récupération des fichiers WordPress

en: Redirect to the specified URL
fr: Rediriger vers l’URL spécifiée

en: Redirect unauthorized visitors to this URL
fr: Rediriger les visiteurs non autorisés vers cette URL

en: Redirect user after login
fr: Rediriger l’utilisateur après connexion

en: Redirect user after logout
fr: Rediriger l’utilisateur après la déconnexion

en: Redirection rules
fr: Règles de redirection

en: Redirection URL
fr: URL de redirection

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Register
fr: S’inscrire

en: Register on the website
fr: S’inscrire sur le site

en: Registered
fr: Enregistré

en: Registration limit
fr: Limite d’inscription

en: Regular time intervals
fr: Intervalles de temps réguliers

note: %d is the number of days the device will be remembered.
en: Remember this device for %d days
fr: Mémoriser cet appareil pendant %d jours

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove from the list
fr: Retirer de la liste

en: Report an issue if any of the following is true
fr: Signaler un problème si l’une des conditions suivantes est remplie

en: Request
fr: Requête

en: Request ID
fr: ID de requête

en: Request to REST API denied
fr: Requête vers l’API REST refusée

en: Request to the Google reCAPTCHA service failed
fr: Échec de la requête vers le service Google reCAPTCHA

en: Request to XML-RPC API denied
fr: Requête vers l’API XML-RPC refusée

en: Request URL
fr: URL de la requête

en: Requests to wp-login.php are strictly prohibited
fr: Les requêtes vers wp-login.php sont strictement interdites

en: Required PHP extension <strong>mbstring</strong> is not enabled on this website. Some plugin features do work properly. Please enable the PHP <strong>mbstring</strong> extension (multibyte string support) in your hosting control panel.
fr: L’extension PHP &lt;strong&gt;mbstring&lt;/strong&gt; requise n’est pas activée sur ce site. Certaines fonctionnalités du plugin ne fonctionneront pas correctement. Veuillez activer l’extension PHP &lt;strong&gt;mbstring&lt;/strong&gt; (prise en charge des chaînes multioctets) dans le panneau de configuration de l’hébergement.

en: Resolve issue
fr: Résoudre le problème

en: Restore
fr: Restaurer

en: Restore Default Settings
fr: Restaurer les paramètres par défaut

en: Restore Default WP Cerber Settings
fr: Restaurer les paramètres par défaut de WP Cerber

en: Restrict email addresses
fr: Restreindre les adresses e-mail

en: Restrict or completely block access to the WordPress REST API according to your needs
fr: Restreindre ou bloquer complètement l’accès à l’API REST de WordPress selon les besoins

en: Restrict roles and capabilities management with the following policies
fr: Restreindre la gestion des rôles et des autorisations avec les politiques suivantes

en: Restrict updating site settings with the following policies
fr: Restreindre la mise à jour des paramètres du site avec les politiques suivantes

en: Restrict user account creation and management with the following policies
fr: Restreindre la création et la gestion de comptes utilisateur avec les politiques suivantes

en: Retrieve IP address WHOIS information when viewing the logs
fr: Récupérer les informations WHOIS de l’adresse IP lors de l’affichage des journaux

en: Return to the website list
fr: Retour à la liste de sites web

en: Revert WP Cerber settings to their defaults. Your Custom Login URL and IP Access Lists will not be changed.
fr: Rétablir les paramètres de WP Cerber par défaut. L’URL de connexion personnalisée et les listes d’accès IP ne seront pas modifiées.

en: Role Policies
fr: Stratégies de rôle

en: Role update denied
fr: Mise à jour du rôle refusée

en: Role-based exception applied
fr: Exception basée sur les rôles appliquée

en: Role-based rules are configured
fr: Les règles basées sur les rôles sont configurées

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save $_SERVER
fr: Enregistrer $_SERVER

en: Save All Changes
fr: Enregistrer toutes les modifications

en: Save all rules
fr: Sauvegarder toutes les règles

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Save request cookies
fr: Enregistrer les cookies de requête

en: Save request fields
fr: Enregistrer les champs de requête

en: Save request headers
fr: Enregistrer les en-têtes de requête

en: Save response cookies
fr: Enregistrer les cookies de réponse

en: Save response headers
fr: Enregistrer les en-têtes de réponse

en: Save software errors
fr: Enregistrer les erreurs logicielles

en: Scan for abandoned plugins
fr: Rechercher les plugins abandonnés

en: Scan for file modifications
fr: Analyser les modifications de fichiers

en: Scan for new files
fr: Rechercher de nouveaux fichiers

en: Scan for plugin ownership changes
fr: Analyser les changements de propriétaire de plugin

en: Scan results reporting
fr: Rapport des résultats d’analyse

en: Scan sessions directory
fr: Analyser le répertoire des sessions

en: Scan temporary directories
fr: Analyser les répertoires temporaires

en: Scan the web server sessions directory for malicious files
fr: Analyser le répertoire des sessions du serveur web à la recherche de fichiers malveillants

en: Scan web server temporary directories for malicious files
fr: Analyser les répertoires temporaires du serveur web à la recherche de fichiers malveillants

en: Scanned
fr: Analysé

en: Scanned / Files to scan
fr: Analysés / Fichiers à analyser

en: Scanner Report
fr: Rapport du scanner

en: Scanner settings
fr: Paramètres du scanner

en: Scanning server's temporary directories for files
fr: Analyse des répertoires temporaires du serveur à la recherche de fichiers

en: Scanning the sessions directory for files
fr: Analyse du répertoire des sessions à la recherche de fichiers

en: Scanning the temporary upload directory for files
fr: Analyse du répertoire de téléchargement temporaire pour détecter des fichiers

en: Scanning website directories for files
fr: Analyse des répertoires du site à la recherche de fichiers

en: Scheduling
fr: Planification

en: Search for IP address
fr: Rechercher une adresse IP

en: Search for IP or username
fr: Rechercher une IP ou un nom d’utilisateur

en: Search in URL
fr: Rechercher dans l’URL

en: Search results for:
fr: Résultats de recherche pour :

note: %s is the search string.
en: Search string: %s
fr: Chaîne de recherche : %s

en: Searching for malicious code
fr: Recherche de code malveillant

en: Secret Access Token
fr: Jeton d’accès secret

en: Secret Access Token is invalid
fr: Le jeton d’accès secret est invalide

en: Secret key
fr: Clé secrète

en: Security Rules
fr: Règles de sécurité

en: Security rules have been updated
fr: Les règles de sécurité ont été mises à jour

en: Security Scanner
fr: Analyseur de sécurité

en: Security Status Monitor
fr: Surveillance de l’état de sécurité

en: See what’s new in this version:
fr: Découvrez les nouveautés de cette version :

en: Select an existing group or enter a new one to add it
fr: Sélectionner un groupe existant ou en saisir un nouveau à ajouter

note: %s is the maximum file size allowed for upload.
en: Select file to import.
fr: Sélectionner un fichier à importer.

en: Select one or more roles
fr: Sélectionner un ou plusieurs rôles

en: Select widgets to display
fr: Sélectionner les widgets à afficher

note: Here %s is the email address(es).
en: Send email alerts to %s
fr: Envoyer des alertes par e-mail à %s

en: Send email alerts to my email
fr: Envoyer des alertes par e-mail à l’adresse e-mail

en: Send email notification to the admin
fr: Envoyer une notification par e-mail à l’administrateur

en: Send email report
fr: Envoyer le rapport par e-mail

en: Send malicious IP addresses to the Cerber Security Cloud
fr: Envoyer les adresses IP malveillantes vers le Cerber Security Cloud

note: Here %s is the name of a mobile device.
en: Send mobile alerts to %s
fr: Envoyer des alertes mobiles à %s

en: Send monthly reports on the nth day of month
fr: Envoyer les rapports mensuels le nᵉ jour du mois

en: Send notification if the number of active lockouts above
fr: Envoyer une notification si le nombre de blocages actifs est supérieur à celui ci-dessus

en: Send notification when a new version of a plugin is available
fr: Envoyer une notification lorsqu’une nouvelle version d’un plugin est disponible

en: Send notification when a new version of WP Cerber is available
fr: Envoyer une notification lorsqu’une nouvelle version de WP Cerber est disponible

en: Send weekly reports on
fr: Envoyer des rapports hebdomadaires sur

en: Server
fr: Serveur

en: Server Country
fr: Pays du serveur

en: Server Response Cookies
fr: Cookies de réponse du serveur

en: Server Response Headers
fr: En-têtes de réponse du serveur

en: Setting update denied
fr: Mise à jour du paramètre refusée

en: Settings
fr: Paramètres

en: Settings that control behavior of WP Cerber
fr: Paramètres de contrôle du comportement de WP Cerber

en: Shift admin menu
fr: Menu d’administration Shift

en: Shift the WP Cerber admin menu to the top when navigating through WP Cerber admin pages
fr: Placer le menu d’administration WP Cerber en haut lors de la navigation dans les pages d’administration WP Cerber

en: Show "Switched to" notification
fr: Afficher la notification « Basculé vers »

en: Show homepage in the Website column
fr: Afficher la page d’accueil dans la colonne Site web

en: Show IP WHOIS data
fr: Afficher les données WHOIS de l’IP

en: Show sign-in attempt details in 2FA emails
fr: Afficher les détails des tentatives de connexion dans les e-mails 2FA

en: Site connection
fr: Connexion au site

en: Site Integrity
fr: Intégrité du site

en: Site key
fr: Clé de site

en: Site policy enforcement
fr: Application de la stratégie du site

en: Site Settings
fr: Paramètres du site

en: Site settings protection
fr: Protection des paramètres du site

en: Site-specific settings
fr: Paramètres spécifiques au site

en: Size
fr: Taille

en: Skip files with these extensions
fr: Ignorer les fichiers avec ces extensions

en: Smallest
fr: Le plus petit

en: Smart
fr: Intelligent

en: SMTP encryption
fr: Chiffrement SMTP

en: SMTP From email
fr: SMTP À partir d'un e-mail

en: SMTP From name
fr: Nom d’expéditeur SMTP

en: SMTP host
fr: Hôte SMTP

en: SMTP password
fr: Mot de passe SMTP

en: SMTP port
fr: Port SMTP

en: SMTP server:
fr: Serveur SMTP :

en: SMTP username
fr: Nom d’utilisateur SMTP

en: SMTP username:
fr: Nom d’utilisateur SMTP :

en: Software Errors
fr: Erreurs logicielles

en: Some errors occurred
fr: Des erreurs se sont produites

en: Something’s not quite right, but we’re always working to make WP Cerber more robust. Help us improve by reporting these issues here:
fr: Un problème est survenu, mais nous travaillons en permanence à rendre WP Cerber plus robuste. Aidez-nous à l’améliorer en signalant ces problèmes ici :

en: Sorry, password reset is not allowed for this user.
fr: Désolé, la réinitialisation du mot de passe n’est pas autorisée pour cet utilisateur.

en: Sort users by registration date
fr: Trier les utilisateurs par date d’inscription

note: %s is the file path.
en: Source file not found: %s
fr: Fichier source introuvable : %s

en: Space Occupied
fr: Espace utilisé

en: Spam comment denied
fr: Commentaire indésirable refusé

en: Spam comments denied
fr: Commentaires indésirables refusés

en: Spam Events
fr: Événements de spam

en: Spam form submission denied
fr: Soumission de formulaire de spam refusée

en: Spam form submissions denied
fr: Soumissions de formulaires de spam refusées

en: Spam protection for registration, comment, and other forms on the website
fr: Protection antispam pour l’inscription, les commentaires et autres formulaires du site

en: Specify a relative or absolute URL
fr: Indiquer une URL relative ou absolue

en: Specify a request path to exclude matching requests from firewall inspection. Omit your website domain name and all GET parameters. One exception per line. To specify a REGEX pattern, enclose the exception in two braces.
fr: Indiquez un chemin de requête à exclure de l’inspection du pare-feu. Omettez le nom de domaine du site et tous les paramètres GET. Une exception par ligne. Pour spécifier un motif REGEX, encadrez l’exception avec deux accolades.

en: Specify a request path to exclude matching requests from logging. Omit the website domain name. One exception per line. To specify a REGEX pattern, enclose the exception in two braces. Requests starting with an excluded path or matching a REGEX pattern are not logged.
fr: Indiquez un chemin de requête pour exclure les requêtes correspondantes de la journalisation. Ne pas inclure le nom de domaine du site. Une exception par ligne. Pour définir un motif REGEX, encadrez l’exception avec deux accolades. Les requêtes commençant par un chemin exclu ou correspondant à un motif REGEX ne sont pas journalisées.

en: Specify a string to match anywhere in the request path or query string to exclude matching requests from anti-spam inspection. Omit the website domain name. One exception per line. To specify a REGEX pattern, enclose the exception in two braces.
fr: Indiquer une chaîne à rechercher n’importe où dans le chemin de requête ou la chaîne de requête pour exclure les requêtes correspondantes de l’analyse antispam. Ne pas inclure le nom de domaine du site. Une exception par ligne. Pour spécifier un motif REGEX, entourer l’exception de deux accolades.

en: Specify colon-separated name and value pairs to exclude matching requests from firewall inspection. One header per line.
fr: Indiquer des paires nom/valeur séparées par des deux-points pour exclure les requêtes correspondantes de l’inspection du pare-feu. Un en-tête par ligne.

en: Specify colon-separated name and value pairs to exclude matching requests from scanning for spam. One header per line.
fr: Indiquer des paires nom/valeur séparées par des deux-points pour exclure de l’analyse anti-spam les requêtes correspondantes. Un en-tête par ligne.

en: Specify custom PHP code signatures. One item per line. To specify a REGEX pattern, enclose a whole line in two braces.
fr: Spécifier des signatures de code PHP personnalisées. Un élément par ligne. Pour définir un motif REGEX, entourer toute la ligne de deux accolades.

en: Specify directories to exclude from scanning. One directory per line.
fr: Indiquer les répertoires à exclure de l’analyse. Un répertoire par ligne.

en: Specify email addresses, wildcards or REGEX patterns. Use comma to separate items. To specify a REGEX pattern wrap a pattern in two forward slashes.
fr: Indiquez des adresses e‑mail, des jokers ou des expressions régulières (REGEX). Utiliser une virgule pour séparer les éléments. Pour définir une expression régulière, encadrer le motif avec deux barres obliques.

en: Specify file extensions to search for. Full scan only. Use comma to separate items.
fr: Indiquer les extensions de fichiers à rechercher. Analyse complète uniquement. Séparer les éléments par des virgules.

en: Specify REST API namespaces to permit when the REST API is disabled. One namespace per line.
fr: Spécifier les espaces de noms REST API à autoriser lorsque l’API REST est désactivée. Un espace de noms par ligne.

en: Specify User-Agents to exclude requests from logging. One item per line.
fr: Spécifier les User-Agents dont les requêtes seront exclues de la journalisation. Un élément par ligne.

en: Standard mode
fr: Mode standard

en: Start Full Scan
fr: Lancer une analyse complète

en: Start Quick Scan
fr: Démarrer l’analyse rapide

en: Start typing here to find a country
fr: Commencer à taper ici pour trouver un pays

en: Started
fr: Démarré

en: Status
fr: Statut

en: Stop exposing user details
fr: Cesser d’exposer les détails des utilisateurs

en: Stop Scanning
fr: Arrêter l’analyse

en: Stop user enumeration
fr: Arrêter l’énumération des utilisateurs

en: Subject:
fr: Objet :

en: Submit forms
fr: Envoyer les formulaires

en: Support
fr: Assistance

en: Support Forum
fr: Forum d’assistance

en: Suspicious activity
fr: Activité suspecte

en: Suspicious code found
fr: Code suspect détecté

en: Suspicious code instruction found
fr: Instruction de code suspecte détectée

en: Suspicious code signatures found
fr: Signatures de code suspectes détectées

en: Suspicious directives found
fr: Directives suspectes détectées

en: Suspicious JavaScript code detected
fr: Code JavaScript suspect détecté

en: Suspicious number of fields
fr: Nombre suspect de champs

en: Suspicious number of nested values
fr: Nombre suspect de valeurs imbriquées

en: Suspicious requests
fr: Requêtes suspectes

en: Suspicious SQL code detected
fr: Code SQL suspect détecté

en: Switch to
fr: Basculer vers

en: Switch to the Dashboard
fr: Passer au tableau de bord

en: System Readiness
fr: Préparation du système

en: Terminate
fr: Terminer

en: Terminate session
fr: Terminer la session

en: Terminate the oldest user session on a new login
fr: Terminer la session utilisateur la plus ancienne lors d’une nouvelle connexion

en: Terminate user sessions
fr: Terminer les sessions utilisateur

en: TEST MESSAGE
fr: MESSAGE DE TEST

note: %s is the WordPress version the plugin is tested up to.
en: Tested up to: WordPress %s
fr: Testé jusqu’à : WordPress %s

en: Thank you for being our client.
fr: Merci d’être client chez nous.

en: The <strong>%s</strong> function is disabled on this server. It is required for downloading security updates from the cloud. Please check the <samp>disable_functions</samp> directive in <samp>php.ini</samp> or ask your hosting provider to enable full cURL support in PHP.
fr: La fonction &lt;strong&gt;%s&lt;/strong&gt; est désactivée sur ce serveur. Elle est nécessaire pour télécharger les mises à jour de sécurité depuis le cloud. Vérifier la directive &lt;samp&gt;disable_functions&lt;/samp&gt; dans &lt;samp&gt;php.ini&lt;/samp&gt; ou demander à l’hébergeur d’activer la prise en charge complète de cURL dans PHP.

en: The <strong>cURL</strong> PHP extension is not available. It is required for downloading security updates from the cloud. Enable the cURL PHP extension on your server or ask your hosting provider for assistance.
fr: L’extension PHP &lt;strong&gt;cURL&lt;/strong&gt; n’est pas disponible. Elle est requise pour télécharger les mises à jour de sécurité depuis le cloud. Activez l’extension PHP cURL sur le serveur ou contactez le fournisseur d’hébergement pour obtenir de l’aide.

en: The alert has been created
fr: L’alerte a été créée

en: The alert has been deleted
fr: L’alerte a été supprimée

en: The contents of the file have been changed and do not match what exists in the official WordPress repository or a reference file you have uploaded earlier. The file may have been altered by malware, infected by a virus or has been tampered with.
fr: Le contenu du fichier a été modifié et ne correspond plus à celui du dépôt officiel de WordPress ni à un fichier de référence téléversé précédemment. Le fichier peut avoir été altéré par un logiciel malveillant, infecté par un virus ou manipulé de manière non autorisée.

en: The diagnostic log file is empty.
fr: Le fichier journal de diagnostic est vide.

en: The entered value is not allowed for the Custom login URL field. Please specify a different one.
fr: La valeur saisie n’est pas autorisée pour le champ URL de connexion personnalisée. Veuillez en indiquer une autre.

en: The file has been deleted from the quarantine.
fr: Le fichier a été supprimé de la quarantaine.

en: The file has been restored to its original location.
fr: Le fichier a été restauré à son emplacement d’origine.

en: The file is being uploaded, please wait
fr: Fichier en cours de téléversement, veuillez patienter

note: %s is the uploaded file name.
en: The file you have uploaded (%s) cannot be used.
fr: Le fichier téléchargé (%s) ne peut pas être utilisé.

en: The following <strong>cURL</strong> PHP functions are not available on this server: %s. They are required for downloading security updates from the cloud. Please check the <samp>disable_functions</samp> directive in <samp>php.ini</samp> or ask your hosting provider to enable full cURL support in PHP.
fr: Les fonctions PHP &lt;strong&gt;cURL&lt;/strong&gt; suivantes ne sont pas disponibles sur ce serveur : %s. Elles sont nécessaires pour télécharger les mises à jour de sécurité depuis le cloud. Vérifier la directive &lt;samp&gt;disable_functions&lt;/samp&gt; dans &lt;samp&gt;php.ini&lt;/samp&gt; ou demander à l’hébergeur d’activer la prise en charge complète de cURL dans PHP.

en: The following settings have been set to their minimum acceptable values.
fr: Les paramètres suivants ont été définis sur leurs valeurs minimales acceptables.

en: The full access mode requires the PRO version of WP Cerber
fr: Le mode d’accès complet nécessite la version PRO de WP Cerber

en: The installed <strong>cURL</strong> library does not support <strong>SSL/TLS</strong> encryption. It is required for downloading security updates from the cloud. Ask your hosting provider to enable SSL/TLS support in the cURL library.
fr: La bibliothèque &lt;strong&gt;cURL&lt;/strong&gt; installée ne prend pas en charge le chiffrement &lt;strong&gt;SSL/TLS&lt;/strong&gt;. Celui-ci est requis pour télécharger les mises à jour de sécurité depuis le cloud. Demander à l’hébergeur d’activer la prise en charge SSL/TLS dans la bibliothèque cURL.

en: The IP address used in the last failed login attempt is locked out
fr: L’adresse IP utilisée lors de la dernière tentative de connexion échouée est bloquée

en: The IP address you are trying to add is already in the list
fr: L’adresse IP que vous tentez d’ajouter est déjà dans la liste

en: The last attempt to log in was denied due to the following reason
fr: La dernière tentative de connexion a été refusée pour la raison suivante

note: Here %s is the date.
en: The last update was at %s
fr: Dernière mise à jour à %s

en: The license key has been removed.
fr: La clé de licence a été supprimée.

en: The license key you entered is not valid. A license key must be exactly %d characters long.
fr: La clé de licence saisie n’est pas valide. Une clé de licence doit comporter exactement %d caractères.

en: The list is empty.
fr: La liste est vide.

en: The log file has not been created yet.
fr: Le fichier journal n’a pas encore été créé.

note: Here %s is an email address.
en: The password you entered for the email address %s is incorrect.
fr: Le mot de passe saisi pour l’adresse e-mail %s est incorrect.

note: Here %s is a user login.
en: The password you entered for the username %s is incorrect.
fr: Le mot de passe saisi pour le nom d’utilisateur %s est incorrect.

en: The Pushbullet token is valid. You can select devices to receive notifications.
fr: Le jeton Pushbullet est valide. Sélectionnez les appareils qui recevront les notifications.

note: %s is an invalid REGEX pattern.
en: The REGEX pattern %s is not valid.
fr: Le modèle REGEX %s n’est pas valide.

en: The reverse proxy mode has not been enabled. No valid proxy headers found.
fr: Le mode proxy inverse n’est pas activé. Aucun en-tête proxy valide détecté.

en: The scan has finished
fr: L’analyse est terminée

en: The scan has finished. Please review the results.
fr: L’analyse est terminée. Veuillez examiner les résultats.

en: The scan is completed
fr: Analyse terminée

en: The scanner automatically scans the website, removes malware and sends email reports with the results of a scan
fr: Le scanner analyse automatiquement le site web, supprime les logiciels malveillants et envoie des rapports par e-mail avec les résultats de l’analyse.

note: %s is the name of the plugin, theme, or WordPress core.
en: The scanner identifies this file as missing based on the integrity data (checksums) provided by the developer of %s.
fr: Le scanner signale ce fichier comme manquant sur la base des données d’intégrité (sommes de contrôle) fournies par le développeur de %s.

en: The scanner monitors file changes, verifies the integrity of WordPress, plugins, and themes, and detects malware
fr: Le scanner surveille les modifications de fichiers, vérifie l’intégrité de WordPress, des extensions et des thèmes, et détecte les logiciels malveillants

en: The scanner recognized this file as "ownerless" or "not bundled" because it does not belong to any known part of the website and should not be here.
fr: Le scanner a identifié ce fichier comme « sans propriétaire » ou « non groupé », car il n’appartient à aucun élément connu du site web et ne devrait pas se trouver ici.

en: The scanner schedule has been updated
fr: La planification du scanner a été mise à jour

en: The website has been added successfully
fr: Le site web a été ajouté avec succès

en: The website you are trying to add is already in the list
fr: Le site que vous tentez d’ajouter figure déjà dans la liste

en: The WordPress <samp>AUTOMATIC_UPDATER_DISABLED</samp> constant is defined.
fr: La constante WordPress &lt;samp&gt;AUTOMATIC_UPDATER_DISABLED&lt;/samp&gt; est définie.

en: The WP Cerber Security plugin has been deactivated
fr: L’extension WP Cerber Security a été désactivée

en: The WP Cerber Security plugin is now active
fr: L’extension WP Cerber Security est maintenant active

en: There are no files in the quarantine at the moment.
fr: Aucun fichier en quarantaine pour le moment.

en: There is an update to the plugin installed on your website.
fr: Une mise à jour est disponible pour le plugin installé sur ce site.

en: These features are available in the professional version of WP Cerber.
fr: Ces fonctionnalités sont disponibles dans la version professionnelle de WP Cerber.

note: Here %s is the name of the software.
en: These features are provided by %s
fr: Ces fonctionnalités sont fournies par %s

en: These features help your organization to be in compliance with personal data protection laws
fr: Ces fonctionnalités aident l’organisation à se conformer aux lois sur la protection des données personnelles

en: These files have been added to the ignore list
fr: Ces fichiers ont été ajoutés à la liste d’ignorés

en: These files have been moved to the quarantine
fr: Ces fichiers ont été déplacés en quarantaine

en: These files will never be deleted during automatic cleanup. Be careful about configuring these settings. Improper configuration may lead to failure to delete malicious files.
fr: Ces fichiers ne seront jamais supprimés lors du nettoyage automatique. Configurez ces paramètres avec précaution. Une mauvaise configuration peut empêcher la suppression de fichiers malveillants.

en: These policies are automatically enforced at the end of every scan based on its results. All affected files are moved to the quarantine.
fr: Ces règles sont automatiquement appliquées à la fin de chaque analyse en fonction de ses résultats. Tous les fichiers concernés sont déplacés en quarantaine.

en: These restrictions do not apply to IP addresses in the Allowed IP Access List
fr: Ces restrictions ne s’appliquent pas aux adresses IP de la liste d’accès IP autorisées

en: These rules apply to the user login process. Use them to control how users sign in and to protect your website from unauthorized access.
fr: Ces règles s’appliquent au processus de connexion utilisateur. Utilisez-les pour contrôler la façon dont les utilisateurs se connectent et pour protéger le site web contre les accès non autorisés.

en: These rules control the user registration process. Use them to restrict who can register based on your security requirements and preferences.
fr: Ces règles contrôlent le processus d’inscription des utilisateurs. Utilisez-les pour limiter qui peut s’inscrire en fonction des exigences de sécurité et des préférences définies.

en: These security measures prevent malware injection by blocking unauthorized changes to vital WordPress settings.
fr: Ces mesures de sécurité empêchent l’injection de logiciels malveillants en bloquant les modifications non autorisées des paramètres essentiels de WordPress.

en: These security measures prevent site takeovers by blocking unauthorized creation of new user roles and escalation of role capabilities.
fr: Ces mesures de sécurité empêchent la prise de contrôle du site en bloquant la création non autorisée de nouveaux rôles utilisateur et l’escalade des capacités de rôles.

en: These security measures protect against site takeovers by preventing creation of unauthorized administrator accounts and escalation of user privileges.
fr: Ces mesures de sécurité protègent contre la prise de contrôle du site en empêchant la création de comptes administrateur non autorisés et l’élévation de privilèges des utilisateurs.

en: These settings enable you to fine-tune the behavior of anti-spam algorithms and avoid false positives
fr: Ces paramètres permettent d’affiner le comportement des algorithmes antispam et de réduire les faux positifs

en: This feature requires WordPress permalinks to be enabled. Set the Permalink structure to any option other than Plain in the WordPress settings.
fr: Cette fonctionnalité nécessite l’activation des permaliens WordPress. Dans les réglages WordPress, définir la structure des permaliens sur une option autre que « Simple ».

en: This file contains executable code and may contain obfuscated malware. If this file is a part of a theme or a plugin, it must be located in the theme or the plugin folder. No exception, no excuses.
fr: Ce fichier contient du code exécutable et peut contenir un logiciel malveillant obfusqué. Si ce fichier fait partie d’un thème ou d’une extension, il doit se trouver dans le dossier du thème ou de l’extension. Aucune exception, aucune excuse.

en: This file is missing. It's been deleted or it's not been installed.
fr: Fichier introuvable. Il a été supprimé ou n’a pas été installé.

[ctx: This is a risk level.]
note: This is a risk level.
en: High
fr: Élevé

[ctx: This is a risk level.]
note: This is a risk level.
en: Low
fr: Faible

[ctx: This is a risk level.]
note: This is a risk level.
en: Medium
fr: Moyen

en: This message appears above the login form. Use it to explain why login is required or to give additional instructions to users.
fr: Ce message apparaît au-dessus du formulaire de connexion. Utilisez-le pour expliquer pourquoi la connexion est requise ou pour fournir des instructions supplémentaires aux utilisateurs.

note: %s is the plugin name and version.
en: This message was created by %s
fr: Ce message a été créé par %s

en: This optional message is shown if a user's email address is not allowed for registration
fr: Ce message facultatif s’affiche si l’adresse e‑mail d’un utilisateur n’est pas autorisée pour l’inscription

en: This optional message is shown if a user's IP address is not on the Allowed IP Access List
fr: Ce message facultatif s’affiche si l’adresse IP d’un utilisateur ne figure pas dans la liste des adresses IP autorisées

en: This scan report was generated by the previous version of WP Cerber. Please run a new scan to get consistent and accurate results.
fr: Ce rapport d’analyse a été généré par la version précédente de WP Cerber. Veuillez lancer une nouvelle analyse pour obtenir des résultats cohérents et précis.

en: This type of file is not supported. Please upload a ZIP archive.
fr: Ce type de fichier n’est pas pris en charge. Veuillez téléverser une archive ZIP.

en: This update has not been tested with your version of WordPress
fr: Cette mise à jour n’a pas été testée avec cette version de WordPress

note: Here %s is a version number like 6.1
en: This update requires PHP version %1$s or higher, you have %2$s
fr: Cette mise à jour nécessite PHP en version %1$s ou supérieure, version actuelle : %2$s

note: Here %s is a version number like 6.1
en: This update requires WordPress version %1$s or higher, you have %2$s
fr: Cette mise à jour nécessite WordPress version %1$s ou supérieure, %2$s

en: This verification PIN code is expired. We have just sent a new one to your email.
fr: Ce code PIN de vérification a expiré. Un nouveau code vient d’être envoyé par e-mail.

en: This website can be managed from a main website
fr: Ce site web peut être géré depuis un site web principal

en: This website is set as a main website.
fr: Ce site web est défini comme site principal.

en: This website is set as a managed website.
fr: Ce site web est défini comme site géré.

en: To avoid false positives and get better anti-spam performance, please clear the plugin cache.
fr: Pour éviter les faux positifs et améliorer les performances antispam, veuillez vider le cache du plugin.

en: To change reporting settings visit
fr: Pour modifier les paramètres de rapport, rendez-vous sur

note: %s is the URL to delete the alert.
en: To delete the alert, click here: %s
fr: Pour supprimer l’alerte, cliquer ici : %s

en: To disable remote management and revoke the token, click here:
fr: Pour désactiver la gestion à distance et révoquer le jeton, cliquez ici :

en: To enable WP Cerber updates, add <strong>downloads.wpcerber.com</strong> to the <samp>WP_ACCESSIBLE_HOSTS</samp> constant
fr: Pour activer les mises à jour de WP Cerber, ajoutez &lt;strong&gt;downloads.wpcerber.com&lt;/strong&gt; à la constante &lt;samp&gt;WP_ACCESSIBLE_HOSTS&lt;/samp&gt;

en: To enable WP Cerber updates, add the <samp>WP_ACCESSIBLE_HOSTS</samp> constant defined as "downloads.wpcerber.com" to your <samp>wp-config.php</samp> file
fr: Pour activer les mises à jour de WP Cerber, ajouter la constante &lt;samp&gt;WP_ACCESSIBLE_HOSTS&lt;/samp&gt; définie sur « downloads.wpcerber.com » dans le fichier &lt;samp&gt;wp-config.php&lt;/samp&gt;

note: %d is the number of days activity log entries will be kept.
en: To generate complete reports, activity log entries will be kept for %d days.
fr: Pour générer des rapports complets, les entrées du journal d’activité seront conservées pendant %d jours.

en: To get the most out of WP Cerber, follow these steps:
fr: Pour tirer le meilleur parti de WP Cerber, suivez ces étapes :

en: To grant access to this website, install this token on the main website. Keep the token secret.
fr: Pour autoriser l’accès à ce site, installez ce jeton sur le site principal. Conserver ce jeton secret.

[ctx: to is a marker of infinitive, e.g. "to use it"]
note: 'selected countries' refers to a list of countries. 'to' is the marker of an infinitive verb, e.g., "to use it". Placeholder %s will be replaced by an action/operation, such as "Submit forms".
en: Only selected countries are permitted to %s. All others are not.
fr: Seuls certains pays sont autorisés à %s. Tous les autres ne le sont pas.

[ctx: to is a marker of infinitive, e.g. "to use it"]
note: 'selected countries' refers to a list of countries. 'to' is the marker of an infinitive verb, e.g., "to use it". Placeholder %s will be replaced by an action/operation, such as "Submit forms".
en: Selected countries are not permitted to %s. All others are allowed to.
fr: Les pays sélectionnés ne sont pas autorisés à %s. Tous les autres y sont autorisés.

en: To modify your reporting settings, navigate to:
fr: Pour modifier les paramètres de rapport, accédez à :

en: To proceed, please select the mode for this website
fr: Pour continuer, sélectionnez le mode pour ce site web

note: %s is the name of the plugin or theme.
en: To solve this issue you have to reinstall %s or update it to the latest version.
fr: Pour résoudre ce problème, réinstaller %s ou le mettre à jour vers la dernière version.

en: To view full report, navigate to:
fr: Pour afficher le rapport complet, accéder à :

en: Too many erroneous requests
fr: Trop de requêtes erronées

en: Too many suspicious requests
fr: Trop de requêtes suspectes

en: Tools
fr: Outils

en: Top 10 largest files
fr: 10 plus gros fichiers

en: Top Offending IP Addresses
fr: Principales adresses IP malveillantes

en: Traffic
fr: Trafic

en: Traffic Inspection
fr: Inspection du trafic

en: Traffic Inspector
fr: Inspecteur de trafic

en: Traffic Inspector is a context-aware web application firewall (WAF) that protects your website by recognizing and denying malicious HTTP requests
fr: Traffic Inspector est un pare-feu d’applications web (WAF) contextuel qui protège le site en détectant et en bloquant les requêtes HTTP malveillantes

en: Traffic Inspector is disabled. Malicious traffic may reach your site without inspection and filtering. Enable Traffic Inspector to restore firewall protection.
fr: Traffic Inspector est désactivé. Un trafic malveillant peut atteindre le site sans inspection ni filtrage. Activez Traffic Inspector pour rétablir la protection du pare-feu.

en: Traffic Logging
fr: Journalisation du trafic

en: Translations for the selected language will be installed shortly.
fr: Les traductions pour la langue sélectionnée seront installées sous peu.

en: Trash spam comments
fr: Commentaires indésirables supprimés

en: Try again
fr: Réessayer

en: Two-Factor Authentication
fr: Authentification à deux facteurs

en: Two-factor authentication
fr: Authentification à deux facteurs

en: Two-Factor Authentication Email
fr: E-mail d’authentification à deux facteurs

en: Two-factor authentication enforced
fr: Authentification à deux facteurs appliquée

en: Unable to check the integrity due to a DB error
fr: Impossible de vérifier l’intégrité en raison d’une erreur de base de données

en: Unable to check the integrity of the plugin due to a network error
fr: Impossible de vérifier l’intégrité du plugin en raison d’une erreur réseau

en: Unable to check the integrity of the theme due to a network error
fr: Impossible de vérifier l’intégrité du thème en raison d’une erreur réseau

en: Unable to check the integrity of WordPress files due to a network error
fr: Impossible de vérifier l’intégrité des fichiers WordPress en raison d’une erreur réseau

note: %s is the file path.
en: Unable to copy file: %s
fr: Impossible de copier le fichier : %s

note: %s is the directory path.
en: Unable to create required directory: %s
fr: Impossible de créer le répertoire requis : %s

en: Unable to delete
fr: Impossible de supprimer

note: %s is the file path.
en: Unable to delete the file: %s
fr: Impossible de supprimer le fichier : %s

en: Unable to detect IP addresses. No HTTP headers containing a valid IP address were detected. Ensure that your proxy server is configured to include the remote IP address in its HTTP headers.
fr: Impossible de détecter des adresses IP. Aucun en-tête HTTP contenant une adresse IP valide n’a été détecté. Vérifier que le serveur proxy est configuré pour inclure l’adresse IP distante dans ses en-têtes HTTP.

note: %s: The value of the CERBER_IP_KEY constant.
en: Unable to detect IP addresses. The constant CERBER_IP_KEY you specified is mistyped or contains invalid characters. Currently, it is defined as: "%s".
fr: Impossible de détecter les adresses IP. La constante CERBER_IP_KEY spécifiée est mal orthographiée ou contient des caractères non valides. Elle est actuellement définie comme : « %s ».

note: %s: The value of the CERBER_IP_KEY constant.
en: Unable to detect IP addresses. The defined constant CERBER_IP_KEY cannot be used to retrieve an IP address because the corresponding value does not contain a valid IP address. Ensure that the correct value is specified for this constant. Currently, it is defined as: "%s".
fr: Impossible de détecter des adresses IP. La constante définie CERBER_IP_KEY ne peut pas être utilisée pour récupérer une adresse IP, car la valeur correspondante ne contient pas d’adresse IP valide. Vérifier que la valeur correcte est spécifiée pour cette constante. Actuellement, elle est définie comme : « %s ».

en: Unable to detect IP addresses. This might be because your website is behind a proxy server. If that is the case, enable proxy support in the plugin settings.
fr: Impossible de détecter les adresses IP. Cela peut être dû au fait que le site se trouve derrière un serveur proxy. Dans ce cas, activer la prise en charge du proxy dans les paramètres du plugin.

en: Unable to extract plugin data. No valid JSON data found.
fr: Impossible d’extraire les données du plugin. Aucune donnée JSON valide trouvée.

en: Unable to extract plugin data. No valid plugin data found.
fr: Impossible d’extraire les données du plugin. Aucune donnée de plugin valide trouvée.

en: Unable to initialize the <strong>cURL</strong> library. It is required for downloading security updates from the cloud. Check PHP configuration or contact your hosting provider to verify cURL support.
fr: Impossible d’initialiser la bibliothèque &lt;strong&gt;cURL&lt;/strong&gt;. Elle est requise pour télécharger les mises à jour de sécurité depuis le cloud. Vérifier la configuration de PHP ou contacter le fournisseur d’hébergement pour confirmer la prise en charge de cURL.

en: Unable to open file
fr: Impossible d’ouvrir le fichier

en: Unable to parse HTML content. Invalid HTML markup.
fr: Impossible d’analyser le contenu HTML. Balise HTML non valide.

en: Unable to proceed due to an invalid plugin slug.
fr: Impossible de continuer en raison d’un identifiant de plugin invalide.

en: Unable to process file
fr: Impossible de traiter le fichier

en: Unable to recover
fr: Récupération impossible

en: Unable to send a message
fr: Impossible d’envoyer un message

en: Unable to update the scanner schedule
fr: Impossible de mettre à jour la planification du scanner

en: Unattended files
fr: Fichiers non surveillés

en: Unattended suspicious file
fr: Fichier suspect non surveillé

en: Unauthorized access denied
fr: Accès non autorisé refusé

en: Unknown
fr: Inconnu

en: unknown
fr: inconnu

note: %s is the platform name (e.g. Linux)
en: Unknown Browser on %s
fr: Navigateur inconnu sur %s

note: %1$d is the label ID, %2$s is the label type.
en: Unknown label (%1$d/%2$s)
fr: Libellé inconnu (%1$d/%2$s)

en: unlimited
fr: illimité

note: Control button label. Unlock means lifting the active lockout for an IP address.
en: Unlock
fr: Débloquer

en: unspecified
fr: non spécifié

en: Unwanted extensions
fr: Extensions indésirables

en: Unwanted file extension
fr: Extension de fichier indésirable

en: Unwanted file extensions
fr: Extensions de fichiers indésirables

en: Updates
fr: Mises à jour

en: Upgrade all active plugins
fr: Mettre à niveau tous les plugins actifs

en: Upgrade WP Cerber
fr: Mettre à niveau WP Cerber

en: Upload File
fr: Téléverser un fichier

en: Upload file
fr: Téléverser un fichier

en: Use 404 template from the active theme
fr: Utiliser le modèle 404 du thème actif

en: Use absolute or relative to the home directory paths. One directory per line.
fr: Utiliser des chemins absolus ou relatifs au répertoire personnel. Un répertoire par ligne.

en: Use comma to separate items.
fr: Utiliser une virgule pour séparer les éléments.

en: Use comma to separate multiple extensions
fr: Utiliser une virgule pour séparer plusieurs extensions

en: Use comma to specify multiple values
fr: Utiliser une virgule pour indiquer plusieurs valeurs

en: Use custom URL for the WordPress comment form
fr: Utiliser une URL personnalisée pour le formulaire de commentaires WordPress

en: Use global policies
fr: Utiliser les stratégies globales

en: Use ISO 8601 date format for CSV export files
fr: Utiliser le format de date ISO 8601 pour les fichiers d’export CSV

en: Use less restrictive security filters for IP addresses in the Allowed IP Access List
fr: Utiliser des filtres de sécurité moins restrictifs pour les adresses IP dans la liste d’accès IP autorisées

en: Use less strict spam filtering for AJAX form submissions. May increase spam risk slightly.
fr: Utiliser un filtrage anti‑spam moins strict pour les envois de formulaires AJAX. Peut augmenter légèrement le risque de spam.

en: Use my language
fr: Utiliser ma langue

en: Use proxy server for outgoing network connections
fr: Utiliser un serveur proxy pour les connexions réseau sortantes

en: Use proxy server to connect to managed websites
fr: Utiliser un serveur proxy pour se connecter aux sites web gérés

en: Use REST API
fr: Utiliser l’API REST

en: Use SMTP
fr: Utiliser SMTP

en: Use SMTP server to send emails
fr: Utiliser un serveur SMTP pour envoyer des e-mails

en: Use the Allowed IP Access List
fr: Utiliser la liste d’adresses IP autorisées

en: Use WordPress proxy settings
fr: Utiliser les paramètres de proxy WordPress

en: Use WP Cerber's plugin repository
fr: Utiliser le dépôt de plugins de WP Cerber

en: Use XML-RPC
fr: Utiliser XML-RPC

en: User
fr: Utilisateur

en: user | users
fr[0]: utilisateur
fr[1]: utilisateurs

en: User accounts protection
fr: Protection des comptes utilisateur

en: User activated
fr: Utilisateur activé

en: User Activity
fr: Activité utilisateur

en: User Agent
fr: Agent utilisateur

en: User application password created
fr: Mot de passe d’application utilisateur créé

note: Here %s is the name of a website administrator who created the password.
en: User application password created by %s
fr: Mot de passe d’application utilisateur créé par %s

en: User application password deleted
fr: Mot de passe d’application utilisateur supprimé

note: Here %s is the name of a website administrator who deleted the password.
en: User application password deleted by %s
fr: Mot de passe d’application utilisateur supprimé par %s

en: User application password updated
fr: Mot de passe de l’application utilisateur mis à jour

en: User Authentication
fr: Authentification utilisateur

en: User blocked by administrator
fr: Utilisateur bloqué par l’administrateur

en: User created
fr: Utilisateur créé

note: Here %s is the name of a website administrator who created the user.
en: User created by %s
fr: Utilisateur créé par %s

en: User creation denied
fr: Création d’utilisateur refusée

en: User deleted
fr: Utilisateur supprimé

note: Here %s is the name of a website administrator who deleted the user.
en: User deleted by %s
fr: Utilisateur supprimé par %s

en: User has reached the allowed number of concurrent sessions
fr: Nombre maximal de sessions simultanées autorisées atteint

en: User ID
fr: ID utilisateur

en: User is blocked
fr: Utilisateur bloqué

note: %s is the specific reason why the user cannot log in.
en: User is not allowed to log in - %s
fr: Connexion refusée à l’utilisateur - %s

en: User is not permitted to log into the website
fr: L’utilisateur n’est pas autorisé à se connecter au site

en: User login
fr: Connexion de l'utilisateur

en: User Message
fr: Message utilisateur

en: User message
fr: Message utilisateur

en: User metadata update denied
fr: Mise à jour des métadonnées utilisateur refusée

en: User Policies
fr: Stratégies utilisateur

en: User registered
fr: Utilisateur enregistré

en: User registration
fr: Inscription utilisateur

en: User registration is disabled in the General WordPress Settings.
fr: L’inscription des utilisateurs est désactivée dans les réglages généraux de WordPress.

en: User registrations are limited to these roles
fr: Les inscriptions d’utilisateurs sont limitées à ces rôles

en: User role is not allowed
fr: Rôle utilisateur non autorisé

en: User roles protection
fr: Protection des rôles utilisateur

en: User row update denied
fr: Mise à jour de la ligne utilisateur refusée

en: User session expiration time
fr: Heure d’expiration de session utilisateur

en: User session has been terminated | %d user sessions have been terminated
fr[0]: La session utilisateur a été terminée

en: User session terminated
fr: Session utilisateur terminée

note: Here %s is the name of a website administrator who terminated the session.
en: User session terminated by %s
fr: Session utilisateur terminée par %s

en: User Sessions
fr: Sessions utilisateur

en: User's browser does not match the one used to log in
fr: Le navigateur de l’utilisateur ne correspond pas à celui utilisé lors de la connexion

en: User's IP address does not match the one used to log in
fr: L’adresse IP de l’utilisateur ne correspond pas à celle utilisée lors de la connexion

note: %s is the user display name.
en: User: %s
fr: Utilisateur : %s

en: Username
fr: Nom d’utilisateur

en: Username is not allowed. Please choose another one.
fr: Nom d’utilisateur non autorisé. Veuillez en choisir un autre.

en: Username is prohibited
fr: Nom d’utilisateur interdit

en: username is prohibited
fr: nom d’utilisateur interdit

note: %s is the username used for the login attempt.
en: Username used: %s
fr: Nom d’utilisateur utilisé : %s

en: Usernames from this list are not allowed to log in or register. Use comma to separate usernames. To specify a REGEX pattern wrap a pattern in two forward slashes.
fr: Les noms d’utilisateur de cette liste ne sont pas autorisés à se connecter ni à s’inscrire. Utiliser une virgule pour séparer les noms d’utilisateur. Pour définir un motif REGEX, entourer le motif de deux barres obliques (/).

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Users with these roles are permitted to add new roles
fr: Les utilisateurs ayant ces rôles sont autorisés à ajouter de nouveaux rôles

en: Users with these roles are permitted to change protected settings
fr: Les utilisateurs ayant ces rôles sont autorisés à modifier les paramètres protégés

en: Users with these roles are permitted to change role capabilities
fr: Les utilisateurs ayant ces rôles sont autorisés à modifier les capacités de rôle

en: Users with these roles are permitted to change sensitive user data
fr: Les utilisateurs ayant ces rôles sont autorisés à modifier des données utilisateur sensibles

en: Users with these roles are permitted to create new accounts
fr: Les utilisateurs ayant ces rôles sont autorisés à créer de nouveaux comptes

en: Users' Activity
fr: Activité des utilisateurs

en: Verbose
fr: Détaillé

en: Verified
fr: Vérifié

en: Verify
fr: Vérifier

en: Verify it's you
fr: Vérifier votre identité

en: Verifying the integrity of the plugins
fr: Vérification de l’intégrité des plugins

en: Verifying the integrity of the themes
fr: Vérification de l’intégrité des thèmes

en: Verifying the integrity of WordPress
fr: Vérification de l’intégrité de WordPress

en: View Activity
fr: Afficher l’activité

note: %s is the URL to view activity for the IP.
en: View activity for this IP: %s
fr: Afficher l’activité pour cette adresse IP : %s

note: %s is the URL to view activity in the Dashboard.
en: View activity in the Dashboard: %s
fr: Afficher l’activité dans le tableau de bord : %s

en: View all
fr: Tout afficher

en: view all
fr: tout afficher

en: View all activity from this IP address
fr: Afficher toute l’activité depuis cette adresse IP

note: %s is the URL to view all lockouts.
en: View all lockouts: %s
fr: Afficher tous les blocages : %s

en: View all logged events
fr: Afficher tous les événements enregistrés

en: View all logged requests
fr: Afficher toutes les requêtes enregistrées

en: View all REST API requests
fr: Afficher toutes les requêtes REST de l’API

en: View bot events
fr: Afficher les événements de bot

en: View denied REST API requests
fr: Afficher les requêtes REST API refusées

en: View log in reverse
fr: Afficher le journal en ordre inverse

en: View reCAPTCHA events
fr: Afficher les événements reCAPTCHA

en: View recent activity and security-related events for this user
fr: Afficher l’activité récente et les événements de sécurité liés à cet utilisateur

en: View the log of suspicious and malicious activity from this IP address
fr: Afficher le journal des activités suspectes et malveillantes depuis cette adresse IP

en: View violations in the log
fr: Afficher les violations dans le journal

en: Vulnerabilities
fr: Vulnérabilités

en: Vulnerability
fr: Vulnérabilité

en: Vulnerability found
fr: Vulnérabilité détectée

en: Want to make WP Cerber even more powerful?
fr: Vous souhaitez rendre WP Cerber encore plus puissant ?

en: Warning!
fr: Avertissement !

en: We have not found any integrity data to verify
fr: Aucune donnée d’intégrité trouvée pour vérification

en: We need your support to keep moving forward
fr: Nous avons besoin de votre soutien pour continuer d’avancer

en: We're sorry, you are not allowed to proceed
fr: Désolé, l’accès est refusé

note: %s is the masked email address.
en: We've sent a verification PIN code to your email %s
fr: Un code PIN de vérification a été envoyé à l’adresse e-mail %s

en: Website
fr: Site web

en: Website has been deleted | %d websites have been deleted
fr[0]: Le site Web a été supprimé
fr[1]: %s  sites web ont été supprimés

en: Website Owner
fr: Propriétaire du site

en: Website Properties
fr: Propriétés du site web

en: Website URL
fr: URL du site web

note: %s is the website name.
en: Website: %s
fr: Site : %s

en: Weekly Report
fr: Rapport hebdomadaire

en: What do you want to import?
fr: Que voulez-vous importer ?

en: What do you want to include in the export?
fr: Que souhaitez-vous inclure dans l’export ?

en: When attempting to access prohibited URLs
fr: Lors d’une tentative d’accès à des URL interdites

en: When attempting to log in with prohibited username
fr: Lors d’une tentative de connexion avec un nom d’utilisateur interdit

en: When the limit on concurrent user sessions is reached
fr: Lorsque la limite de sessions utilisateur simultanées est atteinte

en: Where to email notifications
fr: Adresse de réception des notifications par e-mail

en: Where to email reports
fr: Adresse d’envoi des rapports par e-mail

en: Where to send emails generated by WP Cerber
fr: Destination des e-mails générés par WP Cerber

en: WooCommerce Log In
fr: Connexion WooCommerce

en: WooCommerce Log Out
fr: Déconnexion WooCommerce

en: WordPress uploads analysis
fr: Analyse des fichiers téléversés WordPress

note: %s is the new plugin version number available for update.
en: WP Cerber %s is available. Please update.
fr: WP Cerber %s est disponible. Veuillez mettre à jour.

en: WP Cerber Dashboard
fr: Tableau de bord WP Cerber

en: WP Cerber does not get automatic updates because automatic updates for plugins on this website are disabled.
fr: WP Cerber ne reçoit pas de mises à jour automatiques, car les mises à jour automatiques des extensions sont désactivées sur ce site.

en: WP Cerber is initialized in a different mode that does not match the plugin settings. Check the "Load security engine" setting.
fr: WP Cerber est initialisé dans un mode différent qui ne correspond pas aux réglages de l’extension. Vérifier le paramètre « Charger le moteur de sécurité ».

en: WP Cerber is now active and has started protecting your site
fr: WP Cerber est maintenant actif et a commencé à protéger ce site

en: WP Cerber processed this request according to this setting
fr: WP Cerber a traité cette requête conformément à ce paramètre

en: WP Cerber repository is disabled. As a result, your installation does not receive updates and security fixes. Enable the repository in the main plugin settings to keep WP Cerber fully up to date.
fr: Le dépôt WP Cerber est désactivé. En conséquence, l’installation ne reçoit plus de mises à jour ni de correctifs de sécurité. Activez le dépôt dans les paramètres principaux de l’extension pour que WP Cerber reste entièrement à jour.

note: %1$s is the required PHP version, %2$s is the current PHP version.
en: WP Cerber requires PHP version %1$s or higher, but your web server is currently running PHP %2$s.
fr: WP Cerber nécessite PHP %1$s ou une version supérieure, mais le serveur web utilise actuellement PHP %2$s.

note: %1$s is the required PHP version, %2$s is the current PHP version.
en: WP Cerber requires PHP version %1$s or higher, but your web server is currently running PHP %2$s. Please update PHP to еру required version or newer.
fr: WP Cerber nécessite PHP en version %1$s ou supérieure, mais le serveur web utilise actuellement PHP %2$s. Mettre à jour PHP vers la version requise ou une version plus récente.

note: %1$s is the required WordPress version, %2$s is the current WordPress version.
en: WP Cerber requires WordPress version %1$s or higher. Your WordPress version is %2$s. Please update your WordPress to the latest version.
fr: WP Cerber nécessite WordPress en version %1$s ou supérieure. Version actuelle de WordPress : %2$s. Mettre WordPress à jour vers la dernière version est requis.

en: WP Cerber: Add-ons
fr: WP Cerber : Modules complémentaires

en: WP Cerber: Anti-spam Settings
fr: WP Cerber : Paramètres antispam

en: WP Cerber: Data Shield Policies
fr: WP Cerber : Politiques de protection des données

en: WP Cerber: Security Rules
fr: WP Cerber : Règles de sécurité

en: WP Cerber: Tools
fr: WP Cerber : Outils

en: WP Cerber: Traffic Inspector
fr: WP Cerber : Inspecteur de trafic

en: WP Cerber: User Security
fr: WP Cerber : Sécurité des utilisateurs

en: Write failed logins to a log file
fr: Enregistrer les échecs de connexion dans un fichier journal

en: XML-RPC is disabled in the Hardening settings of WP Cerber.
fr: XML-RPC est désactivé dans les paramètres de durcissement de WP Cerber.

en: XML-RPC Payload
fr: Charge utile XML-RPC

en: Yes
fr: Oui

en: You
fr: Vous

note: %s is the current website name.
en: You are here: %s
fr: Vous êtes ici : %s

en: You are not allowed to log in. Ask your administrator for assistance.
fr: Connexion non autorisée. Contacter l’administrateur pour obtenir de l’aide.

en: You are not allowed to proceed. Ask your administrator for assistance.
fr: Action non autorisée. Contacter l’administrateur pour obtenir de l’aide.

en: You are not allowed to register.
fr: L’inscription n’est pas autorisée.

en: You cannot add your IP address or network
fr: Impossible d’ajouter cette adresse IP ou ce réseau

note: %d is the number of remaining login attempts.
en: You have %d login attempt remaining. | You have %d login attempts remaining.
fr[0]: %d tentative de connexion restante.
fr[1]: %d tentatives de connexion restantes.

en: You have disabled the default login page. Ensure that you have configured an alternative login page. Otherwise, you will not be able to log in.
fr: La page de connexion par défaut est désactivée. Veillez à configurer une page de connexion alternative. Sinon, la connexion ne sera plus possible.

en: You have entered an incorrect verification PIN code
fr: Code PIN de vérification incorrect saisi

en: You have exceeded the number of allowed login attempts. Please try again in %d minute. | You have exceeded the number of allowed login attempts. Please try again in %d minutes.
fr[0]: Nombre maximal de tentatives de connexion autorisées dépassé. Réessayer dans %d minute.
fr[1]: Nombre maximal de tentatives de connexion autorisées dépassé. Réessayer dans %d minutes.

en: You have only one login attempt remaining.
fr: Il ne reste plus qu’une tentative de connexion.

en: You have switched back to the main website
fr: Retour au site principal effectué

note: %s is the name of the website the user switched to.
en: You have switched to %s
fr: Passage à %s effectué

en: You have to upload a ZIP archive from which you've installed it. This enables the security scanner to verify the integrity of the code and detect malware.
fr: Vous devez téléverser l’archive ZIP à partir de laquelle vous l’avez installé. Cela permet à l’analyseur de sécurité de vérifier l’intégrité du code et de détecter les logiciels malveillants.

en: You or someone else trying to log into the website. We have to verify that it's you. If this wasn't you, please immediately reset your password to safeguard your account.
fr: Vous ou une autre personne tente de se connecter au site. Nous devons vérifier qu’il s’agit bien de vous. Si ce n’était pas le cas, réinitialiser immédiatement le mot de passe afin de sécuriser le compte.

en: You will be notified when such an event occurs
fr: Une notification sera envoyée lorsqu’un tel événement se produira

en: Your IP address
fr: Adresse IP

note: %s is the user's IP address.
en: Your IP address %s has been added to the Allowed IP Access List
fr: L’adresse IP %s a été ajoutée à la liste d’accès IP autorisées

note: %1$s is the detected IP address, %2$s is a link to verify the IP address.
en: Your IP address is detected as %1$s. Make sure it is equal to your IP address on this page: %2$s.
fr: L’adresse IP détectée est %1$s. Vérifier qu’elle correspond à l’adresse IP indiquée sur cette page : %2$s.

note: Here the first placeholder %s is a date of the last user login and the second placeholder %s is the user's IP address.
en: Your last sign-in was at %1$s from the IP address %2$s
fr: Dernière connexion le %1$s depuis l’adresse IP %2$s

note: %s is the license expiration date.
en: Your license is valid until %s
fr: Licence valide jusqu’au %s

note: %s is the custom login page URL.
en: Your login page: %s
fr: Page de connexion : %s

en: Your request looks suspiciously similar to automated requests from spam posting software or it has been denied by a security policy configured by the website administrator.
fr: La requête semble très similaire à des requêtes automatisées provenant de logiciels de spam ou a été refusée par une règle de sécurité configurée par l’administrateur du site.

en: Your system configuration and environment appear to be in a ready state. No issues affecting security or stability were detected.
fr: La configuration du système et l’environnement semblent prêts. Aucun problème affectant la sécurité ou la stabilité n’a été détecté.
