WP Cerber Security - en to ar translation catalogue (1336 entries)

note: %1$s is the web browser name (e.g. Firefox),  %2$s is the platform name (e.g. Windows)
en: %1$s on %2$s
ar: %1$s على %2$s

note: 1: "Try again" link, 2: "Cancel" link
en: %1$s or %2$s
ar: %1$s أو %2$s

note: %1$s and %2$s are input fields for number of registrations and time period.
en: %1$s registrations are allowed from a single IP address within %2$s minutes
ar: يُسمح بـ %1$s تسجيلات من عنوان IP واحد خلال %2$s دقيقة

note: %1$s and %2$s are input fields for number of retries and time period.
en: %1$s retries are allowed within %2$s minutes
ar: يُسمح بـ %1$s محاولة خلال %2$s دقيقة

note: Indicates time difference in seconds. Placeholder %d will be replaced by the number of seconds, e.g., "1 sec" or "45 secs".
en: %d sec | %d secs
ar[0]: %d ثوانٍ
ar[1]: %d ثانية
ar[2]: %d ثانيتين
ar[3]: %d ثوانٍ
ar[4]: %d ثانية
ar[5]: %d ثانية

note: %d is the number of terminated user sessions.
en: %d user session has been terminated | %d user sessions have been terminated
ar[0]: تم إنهاء %d جلسات مستخدم
ar[1]: تم إنهاء %d جلسة مستخدم
ar[2]: تم إنهاء %d جلستي مستخدم
ar[3]: تم إنهاء %d جلسات مستخدم
ar[4]: تم إنهاء %d جلسة مستخدم
ar[5]: تم إنهاء %d جلسة مستخدم

note: %d is the number of deleted websites.
en: %d website has been deleted | %d websites have been deleted
ar[0]: تم حذف %d مواقع
ar[1]: تم حذف %d موقع
ar[2]: تم حذف %d موقعين
ar[3]: تم حذف %d مواقع
ar[4]: تم حذف %d موقع
ar[5]: تم حذف %d موقع

note: Ago refers to a period in the past, starting backwards from now. Placeholder %s will be replaced by a time period in the past, e.g., "2 days ago", "1 hour ago".
en: %s ago
ar: منذ %s

en: 2FA code verified
ar: تم التحقق من رمز المصادقة الثنائية

en: 2FA PIN Code
ar: رمز PIN 2FA

note: Description of the plugin
en: A continuously evolving security solution that orchestrates multiple layers of defense to harden WordPress resilience against cyber threats, spam, and malware. WP Cerber provides a multi-layered security symphony: robust login protection, 2FA, and GeoIP policies working in harmony with an integrity checker and anti-spam. Features deterministic bot detection and reCAPTCHA to block automated spam, providing real-time alerts via email and mobile notifications for efficient incident triage. Every component is synchronized to log events with forensic precision, ensuring you stay informed about user and intruder activity.
ar: حل أمني متطور باستمرار ينسّق عدة طبقات من الحماية لتعزيز صمود ووردبريس أمام التهديدات السيبرانية والرسائل المزعجة والبرمجيات الخبيثة. يوفّر WP Cerber منظومة أمان متعددة الطبقات: حماية قوية لتسجيل الدخول، المصادقة الثنائية (2FA)، وسياسات GeoIP تعمل بتناغم مع مدقق سلامة النظام ووحدة مكافحة الرسائل المزعجة. يتضمن آلية حتمية لاكتشاف الروبوتات وميزة reCAPTCHA لحجب الرسائل المزعجة الآلية، مع تنبيهات فورية عبر البريد الإلكتروني وإشعارات الهاتف المحمول لتسريع معالجة الحوادث. جميع المكوّنات متزامنة لتسجيل الأحداث بدقة جنائية، مما يضمن الاطلاع المستمر على نشاط المستخدمين والمتسللين.

en: A database error occurred while importing access list entries
ar: حدث خطأ في قاعدة البيانات أثناء استيراد عناصر قائمة الوصول

note: Here %s is the name of a mobile device or/and email addresses.
en: A message has been sent to %s
ar: تم إرسال رسالة إلى %s

en: A must-use WP Cerber boot file has been copied to the WordPress must-use directory
ar: تم نسخ ملف إقلاع إلزامي من WP Cerber إلى مجلد الإضافات الإلزامية في ووردبريس

en: A network error occurred while attempting to retrieve plugin data from the plugin repository. We will continue attempts.
ar: حدث خطأ في الشبكة أثناء محاولة جلب بيانات المكوّن الإضافي من مستودع المكوّنات الإضافية. ستستمر المحاولات.

en: A new activity has occurred
ar: تم رصد نشاط جديد

en: A new version is available
ar: يتوفر إصدار جديد

note: Here %s is a name of software package (module).
en: A new version of %s is available
ar: يتوفر إصدار جديد من %s

en: A new version of WP Cerber Security is available. We recommend updating. To stay up to date with security and performance improvements, enable automatic updates. %s
ar: يتوفر إصدار جديد من WP Cerber Security. نوصي بالتحديث. للبقاء على اطلاع بآخر تحسينات الأمان والأداء، فعّل التحديثات التلقائية. %s

en: A newer version is available
ar: يتوفر إصدار أحدث

en: A unique string that does not overlap with slugs of the existing pages or posts
ar: سلسلة فريدة لا تتداخل مع المعرّفات (slugs) الخاصة بالصفحات أو المنشورات الحالية

en: Abandoned
ar: مهجور

en: Abandoned plugin
ar: ملحق مهجور

en: Abort user authentication
ar: إلغاء مصادقة المستخدم

en: Abort user authentication and block remote IP address
ar: إيقاف مصادقة المستخدم وحظر عنوان IP البعيد

en: Access denied by plugin settings
ar: تم رفض الوصول من إعدادات المكوّن الإضافي

en: Access Lists
ar: قوائم الوصول

en: Access Settings
ar: إعدادات الوصول

en: Access to REST API is restricted in the WP Cerber settings.
ar: يتم تقييد الوصول إلى واجهة REST API في إعدادات WP Cerber.

en: Access to this website
ar: الوصول إلى هذا الموقع

en: Access to WordPress REST API
ar: الوصول إلى واجهة برمجة تطبيقات REST في ووردبريس

en: Accounts & Roles
ar: الحسابات والأدوار

en: Action
ar: إجراء

en: Activated
ar: مُفعَّل

en: Active
ar: نشط

en: Active lockouts
ar: حالات القفل النشطة

en: Active plugins and updates on
ar: الإضافات النشطة والتحديثات على

en: Active sessions
ar: الجلسات النشطة

note: %s is either Yes or No.
en: Active: %s
ar: نشط: %s

en: Activity
ar: النشاط

en: Activity Breakdown
ar: تفصيل النشاط

en: Activity details
ar: تفاصيل النشاط

en: Activity report is a summary of all logged activities and suspicious events occurred during the selected period of time
ar: تقرير النشاط هو ملخص لجميع الأنشطة المسجَّلة والأحداث المشبوهة التي حدثت خلال الفترة الزمنية المحددة

en: Activity Reports
ar: تقارير النشاط

note: %s is the activity label with optional status.
en: Activity: %s
ar: النشاط: %s

en: Add @ site to the page title
ar: إضافة @ الموقع إلى عنوان الصفحة

en: Add a new one
ar: إضافة جديد

en: Add a remote website
ar: إضافة موقع ويب بعيد

en: Add Entry
ar: إضافة إدخال

en: Add managed websites by using access tokens.
ar: أضِف مواقع ويب مُدارة باستخدام رموز الوصول.

en: Add-on settings updated
ar: تم تحديث إعدادات الإضافة

en: Add-ons
ar: الإضافات

en: Added
ar: تمت الإضافة

en: Address
ar: العنوان

en: Adjust anti-spam engine
ar: ضبط محرك مكافحة الرسائل المزعجة

en: Admin Note
ar: ملاحظة المسؤول

en: Advanced mode
ar: الوضع المتقدم

en: Advanced Search
ar: بحث متقدم

en: After every scan
ar: بعد كل فحص

en: All connected devices
ar: كل الأجهزة المتصلة

en: All countries
ar: جميع البلدان

en: All files
ar: كل الملفات

en: All files have been processed
ar: تمت معالجة جميع الملفات

en: All groups
ar: كل المجموعات

en: All Logins
ar: جميع تسجيلات الدخول

en: All scans
ar: جميع الفحوصات

en: All servers
ar: جميع الخوادم

en: All traffic
ar: كلّ الحركة

en: All Users
ar: جميع المستخدمين

en: Allow access for logged-in users
ar: السماح بالوصول للمستخدمين المسجَّلين الدخول

en: Allow access from trusted IP addresses
ar: السماح بالوصول من عناوين IP موثوقة

en: Allow access to REST API for logged-in users
ar: السماح بالوصول إلى واجهة REST API للمستخدمين المسجّلين دخولاً

en: Allow access to users' data via REST API for these roles
ar: السماح بالوصول إلى بيانات المستخدمين عبر واجهة REST API لهذه الأدوار

en: Allow logged-in users
ar: السماح للمستخدمين المسجّلين الدخول

en: Allow registration only for email addresses matching the following
ar: السماح بالتسجيل فقط لعناوين البريد الإلكتروني المطابقة لما يلي

en: Allow REST API for these roles
ar: السماح بواجهة REST API لهذه الأدوار

en: Allow these REST API namespaces
ar: السماح لهذه مساحات أسماء REST API

en: Allow updating WP Cerber and its translations from the official WP Cerber website
ar: السماح بتحديث WP Cerber وترجماته من الموقع الرسمي لـ WP Cerber

en: Allow user to remember devices for
ar: السماح للمستخدم بتذكّر الأجهزة لمدة

en: Allow users to remember their devices for
ar: السماح للمستخدمين بتذكّر أجهزتهم لمدة

en: Allow WP Cerber to send locked out malicious IP addresses to Cerber Lab. This helps the plugin team to develop new algorithms for WP Cerber that will defend WordPress against new threats and botnets that are appearing  everyday. You can disable the sending in the plugin settings at any time.
ar: السماح لـ WP Cerber بإرسال عناوين IP الخبيثة المحظورة إلى Cerber Lab. يساعد ذلك فريق الإضافة على تطوير خوارزميات جديدة لـ WP Cerber لحماية ووردبريس من التهديدات الجديدة وشبكات الروبوت التي تظهر كل يوم. يمكن إيقاف الإرسال في إعدادات الإضافة في أي وقت.

en: Allowed IP Access List
ar: قائمة عناوين IP المسموح بها

en: Always enabled
ar: مفعّل دائمًا

en: An error occurred while retrieving data from the database table %s.
ar: حدث خطأ أثناء جلب البيانات من جدول قاعدة البيانات %s.

en: An error occurred while sending email. Security alerts and reports may not reach you. Check email notification settings and recipient addresses.
ar: حدث خطأ أثناء إرسال البريد الإلكتروني. قد لا تصلك التنبيهات والتقارير الأمنية. تحقّق من إعدادات إشعارات البريد الإلكتروني وعناوين المستلمين.

en: An optional error message to be displayed when attempting to log in with a non-existing username or a non-existing email
ar: رسالة خطأ اختيارية تُعرَض عند محاولة تسجيل الدخول باسم مستخدم غير موجود أو بريد إلكتروني غير موجود

en: An optional login form message
ar: رسالة اختيارية لنموذج تسجيل الدخول

en: An optional message displayed when attempting to reset the password for both existing and non-existing usernames or email addresses.
ar: رسالة اختيارية تُعرَض عند محاولة إعادة تعيين كلمة المرور لكلٍّ من أسماء المستخدمين أو عناوين البريد الإلكتروني الموجودة وغير الموجودة.

en: An optional message for this user
ar: رسالة اختيارية لهذا المستخدم

en: Analytics
ar: التحليلات

en: Analyze the uploads directory
ar: تحليل مجلد الرفع

en: Analyze the WordPress uploads directory to detect injected files
ar: تحليل مجلد رفع الملفات في ووردبريس لاكتشاف الملفات المحقونة

en: Anti-spam
ar: مكافحة الرسائل المزعجة

en: Anti-spam and bot detection settings
ar: إعدادات مكافحة الرسائل المزعجة واكتشاف الروبوتات

en: Anti-spam engine
ar: محرك مكافحة الرسائل المزعجة

en: Any activity
ar: أي نشاط

en: Any country is permitted
ar: يُسمح بأي دولة

en: API request authorization failed
ar: فشل تفويض طلب واجهة البرمجة

en: API request authorized
ar: تم تفويض طلب واجهة البرمجة (API)

en: Application Passwords
ar: كلمات مرور التطبيق

en: Apply limit login rules to IP addresses in the Allowed IP Access List
ar: تطبيق قواعد تقييد تسجيل الدخول على عناوين IP في قائمة عناوين IP المسموح بها

en: Are you sure you want to delete selected files?
ar: هل تريد بالتأكيد حذف الملفات المحددة؟

en: Are you sure you want to delete selected websites?
ar: هل تأكيد حذف المواقع المحددة؟

en: Are you sure?
ar: هل أنت متأكد؟

en: Are you sure? This permanently invalidates the token.
ar: هل أنت متأكد؟ سيؤدي هذا إلى إبطال الرمز نهائيًا.

note: %1$s: the date and time of the scan (e.g., "August 28, 2025, 9:23:04 PM"), %2$s: the previous owner name (e.g., "Albert"), %3$s: the new owner name (e.g., "John").
en: At %1$s the scanner detected that the ownership of the plugin changed from %2$s to %3$s.
ar: في %1$s اكتشف برنامج الفحص أن ملكية الإضافة تغيّرت من %2$s إلى %3$s.

en: At the moment, no plugin data is available. It will be collected and included in future reports.
ar: لا تتوفر حاليًا أي بيانات للمكوّن الإضافي. سيتم جمعها وإدراجها في التقارير المستقبلية.

en: Attempt to access prohibited URL
ar: محاولة الوصول إلى عنوان URL محظور

en: Attempt to log in denied
ar: تم رفض محاولة تسجيل الدخول

en: Attempt to log in with non-existing username
ar: محاولة تسجيل دخول باسم مستخدم غير موجود

en: Attempt to log in with prohibited username
ar: محاولة تسجيل دخول باسم مستخدم محظور

en: Attempt to register denied
ar: تم رفض محاولة التسجيل

en: Attempt to upload a file with malicious code
ar: محاولة رفع ملف يحتوي على شيفرة خبيثة

en: Attempt to upload malicious file denied
ar: تم رفض محاولة رفع ملف خبيث

en: Attempts to log in with non-existing usernames
ar: محاولات تسجيل الدخول بأسماء مستخدمين غير موجودة

en: Attention! You have changed the login URL! The new login URL is
ar: تنبيه! تم تغيير رابط تسجيل الدخول! رابط تسجيل الدخول الجديد هو

en: Authorization Failed
ar: فشل التفويض

en: Authorized
ar: مُخوَّل

en: Automated recurring scan schedule
ar: جدولة فحص آلي متكرر

en: Automatic cleanup of malware and suspicious files
ar: تنظيف تلقائي للبرمجيات الخبيثة والملفات المشبوهة

en: Automatic deletion
ar: الحذف التلقائي

en: Automatic recovery of modified and infected files
ar: الاستعادة التلقائية للملفات المعدَّلة والمصابة

en: Automatically deleted
ar: حُذِف تلقائيًا

en: Automatically install new versions of WP Cerber when they are available
ar: تثبيت الإصدارات الجديدة من WP Cerber تلقائيًا عند توفرها

en: Automatically moved to quarantine
ar: نُقِل تلقائيًا إلى الحجر

en: Automatically recovered
ar: تم الاسترداد تلقائيًا

en: Automatically update WP Cerber
ar: تحديث WP Cerber تلقائيًا

en: Available in the professional version of WP Cerber
ar: متوفر في النسخة الاحترافية من WP Cerber

en: Average Size
ar: الحجم المتوسط

en: Awesome!
ar: رائع!

en: Back to list
ar: الرجوع إلى القائمة

en: Be careful about enabling these options. If you forget your Custom login URL, you will be unable to log in.
ar: يُرجى الحذر عند تفعيل هذه الخيارات. في حال نسيان عنوان URL المخصص لتسجيل الدخول، لن يكون تسجيل الدخول ممكنًا.

en: Before you can start using reCAPTCHA, you have to obtain Site key and Secret key on the Google website
ar: قبل البدء في استخدام reCAPTCHA، يجب الحصول على مفتاح الموقع ومفتاح السر من موقع Google

en: Block
ar: حظر

en: Block access to the RSS, Atom and RDF feeds
ar: حظر الوصول إلى موجزات RSS وAtom وRDF

en: Block access to the XML-RPC server (including Pingbacks and Trackbacks)
ar: حظر الوصول إلى خادم XML-RPC (بما في ذلك Pingbacks وTrackbacks)

en: Block access to user pages like /?author=n
ar: حظر الوصول إلى صفحات المستخدم مثل ‎/?author=n

en: Block access to user pages via their usernames
ar: حظر الوصول إلى صفحات المستخدمين عبر أسماء المستخدمين

en: Block access to users' data via REST API
ar: حظر الوصول إلى بيانات المستخدمين عبر واجهة REST البرمجية

en: Block access to WordPress Dashboard
ar: حظر الوصول إلى لوحة تحكم ووردبريس

en: Block access to WordPress REST API except any of the following
ar: حظر الوصول إلى واجهة REST الخاصة بووردبريس باستثناء أيٍّ مما يلي

en: Block access to wp-login.php
ar: حظر الوصول إلى wp-login.php

en: Block all IP addresses on the same Class C network as the detected attacker's IP address
ar: حظر جميع عناوين IP الموجودة على نفس شبكة الفئة C لعنوان IP الخاص بالمهاجم الذي تم اكتشافه

en: Block execution of PHP scripts in the WordPress media folder
ar: حظر تنفيذ سكربتات PHP في مجلد الوسائط في ووردبريس

en: Block IP address
ar: حظر عنوان IP

en: Block IP address for
ar: حظر عنوان IP لمدة

en: Block IP addresses that send excessive requests for non-existing pages or scan website for security breaches
ar: حظر عناوين IP التي ترسل طلبات مفرطة لصفحات غير موجودة أو تفحص الموقع بحثًا عن ثغرات أمنية

en: Block registration for email addresses matching the following
ar: حظر التسجيل لعناوين البريد الإلكتروني المطابقة لما يلي

en: Block subnet
ar: حظر الشبكة الفرعية

en: Block the attacker's subnet
ar: حظر الشبكة الفرعية للمهاجم

en: Block unauthorized access to load-scripts.php and load-styles.php
ar: حظر الوصول غير المصرح به إلى load-scripts.php و load-styles.php

en: Block User
ar: حظر المستخدم

en: Block user
ar: حظر مستخدم

en: BLOCKED
ar: محظور

en: Blocked by administrator
ar: محظور من قِبل المسؤول

en: Blocked by country rule
ar: محظور وفقًا لقاعدة الدولة

en: Blocked IP Access List
ar: قائمة عناوين IP المحظورة

en: Blocked Users
ar: المستخدمون المحظورون

en: Bot detected
ar: تم اكتشاف روبوت

en: Brief
ar: موجز

en: Brief notification format
ar: تنسيق إشعار مختصر

en: Brief summary
ar: ملخص موجز

note: %s is the browser user agent string.
en: Browser: %s
ar: المتصفح: %s

en: Brute-force attack mitigation and user authentication settings
ar: إعدادات تخفيف هجمات التخمين القسري ومصادقة المستخدم

en: Bulk importing IP Access List entries
ar: الاستيراد الجماعي لمدخلات قائمة الوصول لعناوين IP

en: By sharing your unique opinion on WP Cerber, you help the engineers behind the plugin make greater progress and help other professionals find the right software. You can leave your review on one of the following websites. Feel free to use your native language. Thanks!
ar: من خلال مشاركة رأيك الفريد حول WP Cerber، تساهم في مساعدة المهندسين القائمين على الإضافة على تحقيق تقدم أكبر، وتساعد المتخصصين الآخرين في العثور على البرنامج المناسب. يمكن ترك المراجعة على أحد المواقع التالية. يُمكن استخدام اللغة الأم بحرية. شكرًا!

note: %s is the user name.
en: By the user: %s
ar: بواسطة المستخدم: %s

en: By user
ar: حسب المستخدم

en: Bytes
ar: بايتات

en: Can't activate WP Cerber due to a database error.
ar: يتعذّر تفعيل WP Cerber بسبب خطأ في قاعدة البيانات.

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Cerber anti-spam engine
ar: محرك مكافحة الرسائل المزعجة Cerber

en: Cerber Quick View
ar: عرض سريع لـ Cerber

en: Cerber Security Cloud connection
ar: اتصال Cerber Security Cloud

note: Author of the plugin
en: Cerber Tech Inc.
ar: شركة سيربر تك

en: Change file and directory permissions if it is required to delete files
ar: تغيير أذونات الملفات والمجلدات إذا لزم الأمر لحذف الملفات

en: Change filesystem permissions
ar: تغيير أذونات نظام الملفات

en: Changed files
ar: الملفات المعدَّلة

en: Changelog
ar: سجل التغييرات

en: Channels to send alerts
ar: قنوات إرسال التنبيهات

en: Check for activities
ar: التحقق من الأنشطة

en: Check for requests
ar: التحقق من الطلبات

en: Check for requests from the IP address
ar: التحقق من الطلبات من عنوان الـ IP

en: Check users' settings
ar: فحص إعدادات المستخدمين

en: Checking for abandoned plugins
ar: التحقق من المكونات الإضافية المهجورة

en: Checking for new and modified files
ar: التحقق من الملفات الجديدة والمعدَّلة

en: Checking for plugin ownership changes
ar: التحقق من تغييرات ملكية المكوّن الإضافي

en: Checking frequency
ar: التحقق من التكرار

en: Checksum mismatch
ar: عدم تطابق قيمة التحقق

en: Citadel mode
ar: وضع Citadel

en: Citadel mode activated
ar: تم تفعيل وضع الحصن

en: Citadel mode duration
ar: مدة وضع Citadel

note: %1$d is the number of failed login attempts, %2$d is the time period in minutes.
en: Citadel mode has been activated after %1$d failed login attempts in %2$d minutes.
ar: تم تفعيل وضع الحصن بعد %1$d محاولات تسجيل دخول فاشلة خلال %2$d دقيقة.

en: Citadel mode is active
ar: وضع الحصن مُفعَّل

en: Citadel mode threshold
ar: حد وضع نمط Citadel

en: Cleaning up
ar: جارٍ التنظيف

en: Clear log
ar: مسح السجل

en: Click here to see the full list of files
ar: انقر هنا لعرض القائمة الكاملة للملفات

en: Click on a country name to add it to the list of selected countries
ar: انقر على اسم دولة لإضافتها إلى قائمة الدول المحددة

en: Click the IP address to see its activity
ar: انقر عنوان الـ IP لعرض نشاطه

en: Click to edit
ar: انقر للتحرير

en: Click to send now
ar: انقر للإرسال الآن

en: Click to send test
ar: انقر لإرسال اختبار

en: Client Request Cookies
ar: ملفات تعريف الارتباط في طلب العميل

en: Client Request Headers
ar: ترويسات طلب العميل

en: Collect and save WP Cerber software errors to a diagnostic file
ar: تجميع أخطاء برنامج WP Cerber وحفظها في ملف تشخيص

en: Collect WP Cerber software errors
ar: تجميع أخطاء برنامج WP Cerber

en: Comment denied
ar: تم رفض التعليق

en: Comment marked as spam
ar: تم وضع التعليق كرسالة مزعجة

en: Comment processing
ar: معالجة التعليقات

en: Comments
ar: التعليقات

en: Company
ar: الشركة

en: Configure email parameters for notifications, reports, and alerts
ar: تهيئة معلمات البريد الإلكتروني للإشعارات والتقارير والتنبيهات

en: Configure this website as main to manage other remote website
ar: تعيين هذا الموقع كـ«رئيسي» لإدارة مواقع ويب أخرى عن بُعد

en: Configure what issues to include in the email report and the condition for sending reports
ar: تكوين المشكلات التي يتم تضمينها في تقرير البريد الإلكتروني وتحديد شرط إرسال التقارير

en: Confirm emptying the table. This operation is permanent and cannot be undone.
ar: تأكيد إفراغ الجدول. هذه العملية دائمة ولا يمكن التراجع عنها.

en: Continue Scanning
ar: متابعة الفحص

en: Cookies
ar: ملفات تعريف الارتباط

en: Copy To Clipboard
ar: نسخ إلى الحافظة

en: Countries
ar: الدول

en: Country
ar: الدولة

en: Create Alert
ar: إنشاء تنبيه

en: Created
ar: تم الإنشاء

en: Critical issues
ar: مشكلات حرجة

en: Currently a scheduled scan in progress. Please wait until it is finished.
ar: يوجد حاليًا فحص مجدول قيد التنفيذ. يُرجى الانتظار حتى يكتمل.

note: %s is the current value of the WP_ACCESSIBLE_HOSTS constant.
en: Currently, the <samp>WP_ACCESSIBLE_HOSTS</samp> constant contains no allowed hosts
ar: حاليًا، لا تحتوي القيمة الثابتة &lt;samp&gt;WP_ACCESSIBLE_HOSTS&lt;/samp&gt; على أي مضيفات مسموح بها

en: Currently, the <samp>WP_ACCESSIBLE_HOSTS</samp> constant is defined as: %s
ar: حاليًا، تم تعريف الثابت &lt;samp&gt;WP_ACCESSIBLE_HOSTS&lt;/samp&gt; كالتالي: %s

en: Custom comment URL
ar: عنوان URL مخصص للتعليق

en: Custom login error message
ar: رسالة خطأ مخصصة لتسجيل الدخول

en: Custom login page
ar: صفحة تسجيل دخول مخصصة

en: Custom login URL
ar: عنوان URL مخصص لتسجيل الدخول

en: Custom login URL may contain Latin alphanumeric characters, dashes and underscores only
ar: يمكن أن يحتوي عنوان تسجيل الدخول المخصص على أحرف لاتينية وأرقام وشرطات وشرطات سفلية فقط

en: Custom password reset confirmation message
ar: رسالة مخصصة لتأكيد إعادة تعيين كلمة المرور

en: Custom signature found
ar: تم العثور على توقيع مخصص

en: Custom signatures
ar: تواقيع مخصصة

en: Customize how things appear in the login page and admin pages.
ar: تخصيص مظهر صفحة تسجيل الدخول وصفحات الإدارة.

en: Dashboard
ar: لوحة المعلومات

en: Data Shield
ar: درع البيانات

en: Data Shield Policies
ar: سياسات حماية البيانات

en: Date
ar: التاريخ

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: Date format for CSV export
ar: تنسيق التاريخ لتصدير CSV

note: %s is the date.
en: Date: %s
ar: التاريخ: %s

en: days
ar: أيام

en: Deactivate
ar: إيقاف التفعيل

en: deactivate
ar: إلغاء التفعيل

en: Default language
ar: اللغة الافتراضية

en: Default processing
ar: المعالجة الافتراضية

en: Default settings have been loaded
ar: تم تحميل الإعدادات الافتراضية

en: Defer rendering the custom login page
ar: تأجيل عرض صفحة تسجيل الدخول المخصصة

en: Deferred rendering
ar: العرض المؤجَّل

en: Delete
ar: حذف

en: Delete Alert
ar: حذف التنبيه

en: Delete files in the WordPress uploads directory
ar: حذف الملفات في مجلد رفع ملفات ووردبريس

en: Delete files with unwanted extensions
ar: حذف الملفات ذات الامتدادات غير المرغوب فيها

en: Delete publicly accessible files with these extensions
ar: حذف الملفات المتاحة للعامة ذات هذه الامتدادات

en: Delete quarantined files after
ar: حذف الملفات المعزولة بعد

en: Delete unattended files
ar: حذف الملفات غير المُراقَبة

en: Delete user sessions data when user data is erased
ar: حذف بيانات جلسات المستخدم عند مسح بيانات المستخدم

en: Delete website
ar: حذف الموقع

en: Deleted
ar: تم الحذف

en: Delivery of update notification emails was unsuccessful. Notifications about security updates may not reach you. Check email notification settings and recipient addresses.
ar: تعذّر إرسال رسائل البريد الإلكتروني الخاصة بإشعارات التحديث. قد لا تصلك إشعارات التحديثات الأمنية. يُرجى التحقق من إعدادات إشعارات البريد الإلكتروني وعناوين المستلمين.

en: Denied
ar: مرفوض

en: Deny authentication through wp-login.php
ar: رفض المصادقة عبر wp-login.php

en: Deny further login attempts
ar: رفض محاولات تسجيل الدخول الإضافية

en: Deny it completely
ar: رفض كامل

note: %s is the directory path.
en: Destination directory is not writable: %s
ar: دليل الوجهة غير قابل للكتابة: %s

note: %s is the file path.
en: Destination file is not writable: %s
ar: ملف الوجهة غير قابل للكتابة: %s

en: Details
ar: التفاصيل

en: Detect and report plugins that received no updates for the specified period of time
ar: اكتشاف والإبلاغ عن الإضافات التي لم تتلقَّ أي تحديثات خلال الفترة الزمنية المحددة

en: Detect and report plugins with changes in ownership
ar: اكتشاف والإبلاغ عن الإضافات التي تغيّر مالكها

en: Detecting injected files in the WordPress uploads directory
ar: اكتشاف الملفات المحقونة في مجلد رفع ملفات ووردبريس

en: Determined by user role policies
ar: يتم تحديده وفقًا لسياسات أدوار المستخدمين

en: Diagnostic
ar: التشخيص

en: Diagnostic Log
ar: سجل التشخيص

en: Diagnostic logging of cloud requests is enabled (CERBER_CLOUD_DEBUG is defined). This is intended for troubleshooting and should be disabled on production servers.
ar: تم تفعيل التسجيل التشخيصي لطلبات السحابة (تم تعريف CERBER_CLOUD_DEBUG). يُستخدم هذا للإصلاح واستكشاف الأخطاء ويجب تعطيله على خوادم الإنتاج.

en: Diagnostic logging of network requests is enabled (CERBER_NETWORK_DEBUG is defined). This is intended for troubleshooting and should be disabled on production servers.
ar: تم تفعيل التسجيل التشخيصي لطلبات الشبكة (تم تعريف CERBER_NETWORK_DEBUG). هذا الإعداد مخصص لاستكشاف الأخطاء وإصلاحها ويجب تعطيله على خوادم الإنتاج.

en: Did not receive the email?
ar: لم يتم استلام البريد الإلكتروني؟

en: Directories to exclude
ar: دلائل لاستثنائها

en: Directory
ar: الدليل

en: Disable "Remember Me" on the login form
ar: تعطيل خيار &quot;تذكرني&quot; في نموذج تسجيل الدخول

en: Disable automatic redirection to the login page when /wp-admin/ is requested by an unauthorized request
ar: تعطيل إعادة التوجيه التلقائي إلى صفحة تسجيل الدخول عند طلب ‎/wp-admin/ من طلب غير مُخوَّل

en: Disable bot detection engine for IP addresses in the Allowed IP Access List
ar: تعطيل محرك كشف البوت لعناوين IP في قائمة عناوين IP المسموح بها

en: Disable dashboard redirection
ar: تعطيل إعادة توجيه لوحة المعلومات

en: Disable feeds
ar: تعطيل الخلاصات

en: Disable login language switcher
ar: تعطيل مُبدّل لغة تسجيل الدخول

en: Disable main website mode
ar: تعطيل وضع الموقع الرئيسي

en: Disable managed mode
ar: تعطيل الوضع المُدار

en: Disable PHP error displaying
ar: تعطيل عرض أخطاء PHP

en: Disable PHP in uploads
ar: تعطيل PHP في مجلد الرفع

en: Disable reCAPTCHA for IP addresses in the Allowed IP Access List
ar: تعطيل reCAPTCHA لعناوين IP الموجودة في قائمة عناوين IP المسموح بها

en: Disable reCAPTCHA for logged-in users
ar: تعطيل reCAPTCHA للمستخدمين المسجَّلين الدخول

en: Disable REST API
ar: تعطيل واجهة REST البرمجية

en: Disable spam checks and bot detection engine for logged-in users
ar: تعطيل فحوصات الرسائل المزعجة ومحرك كشف الروبوتات للمستخدمين المسجّلين دخولاً

en: Disable spam checks for logged-in users
ar: تعطيل فحوصات الرسائل المزعجة للمستخدمين المسجّلين الدخول

en: Disable the "Remember Me" checkbox on the WordPress login form
ar: تعطيل خيار «تذكرني» في نموذج تسجيل الدخول إلى ووردبريس

en: Disable the default login error message
ar: تعطيل رسالة خطأ تسجيل الدخول الافتراضية

en: Disable the default password reset error message
ar: تعطيل رسالة الخطأ الافتراضية لإعادة تعيين كلمة المرور

en: Disable the login language switcher on the WordPress login page
ar: تعطيل مُبدّل اللغة في صفحة تسجيل الدخول إلى ووردبريس

en: Disable XML-RPC
ar: تعطيل XML-RPC

en: Disabled
ar: معطَّل

en: Dismiss
ar: تجاهل

en: Display admin pages of remote websites using my language
ar: عرض صفحات الإدارة للمواقع البعيدة باستخدام لغتي

en: Display as
ar: عرض كـ

en: Display simple 404 page
ar: عرض صفحة 404 بسيطة

en: Display this message if an attempt to log in is denied because the limit on concurrent user sessions has been reached
ar: عرض هذه الرسالة إذا تم رفض محاولة تسجيل الدخول بسبب الوصول إلى الحد الأقصى للجلسات المتزامنة للمستخدمين

en: Do not add my IP address to the Allowed IP Access List upon plugin activation
ar: لا تُضِف عنوان IP إلى قائمة عناوين IP المسموح بها عند تفعيل الإضافة

en: Do not apply these policies to the IP addresses in the Allowed IP Access List
ar: لا تطبِّق هذه السياسات على عناوين IP الموجودة في قائمة عناوين IP المسموح بها

en: Do not log known crawlers
ar: عدم تسجيل برامج الزحف المعروفة

en: Do not log these locations
ar: عدم تسجيل هذه المواقع في السجل

en: Do not log these User-Agents
ar: عدم تسجيل هذه وكلاء المستخدم (User-Agents)

en: Do not reveal non-existing usernames and emails in the failed login attempt message
ar: لا تكشف عن أسماء مستخدمين أو عناوين بريد إلكتروني غير موجودة في رسالة محاولة تسجيل الدخول الفاشلة

en: Do not reveal non-existing usernames and emails in the password reset error message
ar: عدم كشف أسماء المستخدمين وعناوين البريد الإلكتروني غير الموجودة في رسالة خطأ إعادة تعيين كلمة المرور

en: Do not send alerts after this date
ar: عدم إرسال تنبيهات بعد هذا التاريخ

en: Do not show PHP errors on my website
ar: عدم عرض أخطاء PHP على الموقع

en: Do you want to add selected files to the ignore list?
ar: هل تريد إضافة الملفات المحددة إلى قائمة التجاهل؟

en: Documentaion
ar: التوثيق

en: Documentation
ar: التوثيق

en: Download File
ar: تنزيل الملف

en: Download log
ar: تنزيل السجل

en: Duration
ar: المدة

[ctx: e.g. blocked by John at 11:00]
note: Describes by whom and when a website user was blocked. %1$s: the name of the person (e.g., "John"), %2$s: the time (e.g., "11:00").
en: blocked by %1$s at %2$s
ar: تم الحظر بواسطة %1$s في %2$s

en: Edit
ar: تحرير

en: Email Address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Email address is not permitted. Please choose another one.
ar: عنوان البريد الإلكتروني غير مسموح به. يرجى اختيار عنوان آخر.

en: Email address is prohibited
ar: عنوان البريد الإلكتروني محظور

en: Email alerts will be sent to these emails:
ar: سيتم إرسال تنبيهات البريد الإلكتروني إلى هذه العناوين:

en: Email alerts will be sent to this email:
ar: سيتم إرسال تنبيهات البريد الإلكتروني إلى هذا البريد:

en: Email notifications
ar: إشعارات البريد الإلكتروني

en: Email server for sending emails generated by WP Cerber
ar: خادم البريد الإلكتروني لإرسال الرسائل التي ينشئها WP Cerber

note: %1$s and %2$s are input fields for failed attempts and time period.
en: Enable after %1$s failed login attempts in the last %2$s minutes
ar: تفعيل بعد %1$s محاولات تسجيل دخول فاشلة خلال آخر %2$s دقيقة

en: Enable authentication log monitoring
ar: تفعيل مراقبة سجل المصادقة

en: Enable data erase
ar: تفعيل مسح البيانات

en: Enable data export
ar: تفعيل تصدير البيانات

en: Enable diagnostic logging
ar: تفعيل سجل التشخيص

en: Enable invisible reCAPTCHA (do not enable it unless you get and enter the Site and Secret keys for the invisible version)
ar: تفعيل reCAPTCHA غير المرئية (يُرجى عدم التفعيل إلا بعد الحصول على مفاتيح الموقع والسرّ للإصدار غير المرئي وإدخالهما)

en: Enable main website mode
ar: تفعيل وضع الموقع الرئيسي

en: Enable managed mode
ar: تفعيل الوضع المُدار

en: Enable monthly reporting
ar: تفعيل التقارير الشهرية

en: Enable optional traffic logging if you need to monitor suspicious and malicious activity or solve security issues
ar: فعّل تسجيل حركة المرور الاختياري عند الحاجة لمراقبة الأنشطة المشبوهة والضارة أو لحل مشكلات الأمان

en: Enable reCAPTCHA for WooCommerce login form
ar: تفعيل reCAPTCHA لنموذج تسجيل الدخول في WooCommerce

en: Enable reCAPTCHA for WooCommerce lost password form
ar: تفعيل reCAPTCHA لنموذج استعادة كلمة المرور في WooCommerce

en: Enable reCAPTCHA for WooCommerce registration form
ar: تفعيل reCAPTCHA لنموذج تسجيل WooCommerce

en: Enable reCAPTCHA for WordPress comment form
ar: تفعيل reCAPTCHA لنموذج تعليقات ووردبريس

en: Enable reCAPTCHA for WordPress login form
ar: تفعيل reCAPTCHA لنموذج تسجيل الدخول في ووردبريس

en: Enable reCAPTCHA for WordPress lost password form
ar: تفعيل reCAPTCHA لنموذج كلمة المرور المفقودة في ووردبريس

en: Enable reCAPTCHA for WordPress registration form
ar: تفعيل reCAPTCHA لنموذج تسجيل WordPress

en: Enable safe AJAX mode
ar: تفعيل وضع AJAX الآمن

en: Enable weekly reporting
ar: تفعيل التقارير الأسبوعية

en: Enabled
ar: مُفعَّل

en: Enabled, access to API using standard user passwords is allowed
ar: مُفعَّل، يُسمح بالوصول إلى واجهة برمجة التطبيقات باستخدام كلمات مرور المستخدم القياسية

en: Enabled, no access to API using standard user passwords
ar: مُفعَّل، لا يوجد وصول إلى واجهة برمجة التطبيقات باستخدام كلمات مرور المستخدم العادية

en: Enforce two-factor authentication if any of the following conditions is true
ar: فرض المصادقة الثنائية إذا تحقق أي من الشروط التالية

en: Enforce two-factor authentication with fixed intervals
ar: فرض المصادقة الثنائية على فترات ثابتة

en: Enter the code from the email in the field below.
ar: أدخل الرمز من البريد الإلكتروني في الحقل أدناه.

en: entry | entries
ar[0]: %d إدخالات
ar[1]: %d إدخال
ar[2]: %d إدخالان
ar[3]: %d إدخالات
ar[4]: %d إدخال
ar[5]: %d إدخال

en: Erroneous Request Shielding
ar: حماية من الطلبات الخاطئة

en: Error
ar: خطأ

en: Error code:
ar: رمز الخطأ:

en: Error shielding mode
ar: وضع حماية الأخطاء

en: Error while parsing file
ar: خطأ أثناء تحليل الملف

en: Error! You have entered an invalid or expired license key.
ar: خطأ! تم إدخال مفتاح ترخيص غير صالح أو منتهي الصلاحية.

en: ERROR:
ar: خطأ:

en: Error:
ar: خطأ:

note: %s is the error message.
en: ERROR: %s
ar: خطأ: %s

en: ERROR: Sorry, human verification failed.
ar: خطأ: عذرًا، فشل التحقق البشري.

en: Errors
ar: الأخطاء

en: Event
ar: الحدث

en: Every 3 hours
ar: كل 3 ساعات

en: Every 6 hours
ar: كل 6 ساعات

en: Every hour
ar: كل ساعة

[ctx: Example: Last malware scan: 23 Jan 2018]
en: Last malware scan
ar: آخر فحص للبرمجيات الخبيثة

en: Exceeded the allowed number of attempts to enter 2FA code
ar: تجاوز عدد المحاولات المسموح بها لإدخال رمز المصادقة الثنائية

en: Exceeded the allowed number of attempts to reset password
ar: تجاوز عدد المحاولات المسموح بها لإعادة تعيين كلمة المرور

en: Exceeded the allowed number of failed reCAPTCHA verifications
ar: تجاوز عدد محاولات reCAPTCHA الفاشلة المسموح بها

en: Exceeded the allowed number of login attempts
ar: تجاوز عدد محاولات تسجيل الدخول المسموح بها

en: Excessive spam activity detected
ar: تم رصد نشاط رسائل عشوائية مفرط

en: Exclude requests with these HTTP headers from inspection by the firewall
ar: استبعاد الطلبات التي تحتوي على ترويسات HTTP هذه من فحص جدار الحماية

en: Exclude requests with these HTTP headers from scanning for spam
ar: استبعاد الطلبات التي تحتوي على ترويسات HTTP هذه من فحص الرسائل المزعجة

en: Exclude these locations from inspection by the firewall
ar: استبعاد هذه المواقع من الفحص بواسطة جدار الحماية

en: Exclude these locations from scanning for spam
ar: استثناء هذه المواقع من فحص الرسائل المزعجة

en: Executable code found
ar: تم العثور على كود قابل للتنفيذ

en: Executable file extension detected
ar: تم اكتشاف امتداد ملف قابل للتنفيذ

en: Executable files
ar: ملفات تنفيذية

en: Executable files are not supported. Please upload a ZIP archive.
ar: الملفات التنفيذية غير مدعومة. يُرجى رفع ملف ZIP مضغوط.

en: Expires
ar: تاريخ الانتهاء

en: Export
ar: تصدير

en: Export a configuration file to back up your settings and restore them on another site.
ar: صدّر ملف إعدادات لنسخ الإعدادات احتياطيًا واستعادتها على موقع آخر.

en: Export WP Cerber Settings to File
ar: تصدير إعدادات WP Cerber إلى ملف

en: Extension
ar: الامتداد

en: failed attempts in the last 24 hours
ar: محاولات فاشلة خلال آخر 24 ساعة

en: Failed login attempts
ar: محاولات تسجيل الدخول الفاشلة

note: %s is the field name.
en: Field %s contains an invalid value
ar: الحقل %s يحتوي على قيمة غير صالحة

note: %s is the field name.
en: Field %s may not be empty
ar: الحقل %s لا يمكن أن يكون فارغًا

en: File
ar: ملف

en: File contents changed
ar: تم تغيير محتوى الملف

en: File deleted
ar: تم حذف الملف

en: File extensions statistics
ar: إحصاءات امتدادات الملفات

en: File is missing
ar: الملف غير موجود

en: File Name
ar: اسم الملف

en: File recovered
ar: تم استرداد الملف

en: File upload denied
ar: تم رفض رفع الملف

en: Filename is prohibited
ar: اسم الملف غير مسموح به

en: Files
ar: الملفات

en: Files in temporary directories
ar: الملفات في الأدلة المؤقتة

en: Files in the sessions directory
ar: الملفات في مجلد الجلسات

en: Files in these directories
ar: الملفات في هذه الأدلة

en: Files scanned
ar: الملفات المفحوصة

en: Files Submitted
ar: الملفات المُرسَلة

en: Files with these extensions
ar: الملفات ذات هذه الامتدادات

en: Files without extension
ar: ملفات بدون امتداد

en: Filter
ar: تصفية

en: Filter by registered user
ar: تصفية حسب المستخدم المسجَّل

en: Finalizing the scan
ar: جارٍ إنهاء الفحص

en: Finished
ar: مكتمل

en: Firewall inspection mode
ar: وضع فحص جدار الحماية

en: Fixed number of logins
ar: عدد تسجيلات الدخول الثابت

en: For safety reasons, prohibited symbols and invalid values have been removed from the following settings. Please check their values.
ar: لأسباب أمنية، تمت إزالة الرموز المحظورة والقيم غير الصالحة من الإعدادات التالية. يُرجى التحقق من القيم.

en: Forbidden URL
ar: عنوان URL محظور

en: Form Fields
ar: حقول النموذج

en: Form fields data
ar: بيانات حقول النموذج

en: Form submission denied
ar: تم رفض إرسال النموذج

en: Form submissions
ar: إرسال النماذج

note: %s is the country name.
en: From the country: %s
ar: من الدولة: %s

note: %s is the IP address.
en: From the IP address: %s
ar: من عنوان IP: %s

en: Full
ar: ممتلئ

en: Full access mode
ar: وضع الوصول الكامل

en: Full or relative URL to redirect request to
ar: عنوان URL كامل أو نسبي لإعادة توجيه الطلب إليه

en: Full Scan
ar: فحص كامل

en: Full Scan Report
ar: تقرير الفحص الكامل

en: Full URLs are not supported here: %s
ar: عناوين URL الكاملة غير مدعومة هنا: %s

en: Generate 30-day reports
ar: إنشاء تقارير لمدة 30 يومًا

en: Generate 7-day reports
ar: إنشاء تقارير لمدة 7 أيام

en: Generate report for the last 30 days instead of the previous calendar month
ar: إنشاء تقرير لآخر 30 يومًا بدلًا من الشهر التقويمي السابق

en: Generate report for the last 7 days instead of the previous calendar week
ar: إنشاء تقرير لآخر 7 أيام بدلاً من أسبوع التقويم السابق

en: Get me notified when such an event occurs
ar: إرسال إشعار عند حدوث مثل هذا الحدث

en: Get notified instantly with mobile and desktop notifications
ar: الحصول على تنبيهات فورية على الجوال وسطح المكتب

en: Getting Started Guide
ar: دليل البدء

en: Global Exclusions
ar: الاستثناءات العامة

en: Global Policies
ar: السياسات العامة

en: Great! Your license key is valid.
ar: ممتاز! مفتاح الترخيص صالح.

en: Group
ar: مجموعة

en: Hardening
ar: التقوية الأمنية

en: Hardening WordPress
ar: تعزيز أمان ووردبريس

en: Header exception applied
ar: تم تطبيق استثناء الترويسة

en: Heads up!
ar: تنبيه!

en: Help
ar: مساعدة

en: Here are the details of the sign-in attempt
ar: فيما يلي تفاصيل محاولة تسجيل الدخول

en: Hide server IP address
ar: إخفاء عنوان IP للخادم

en: Hide software versions and website URLs in notifications
ar: إخفاء إصدارات البرامج وعناوين مواقع الويب في الإشعارات

en: Hide Toolbar when viewing site
ar: إخفاء شريط الأدوات عند عرض الموقع

en: Hide your website from the public by allowing access only to logged-in users or trusted IP addresses. All other visitors will be redirected to the login page or a custom URL.
ar: إخفاء الموقع عن العامة عبر السماح بالوصول للمستخدمين المسجَّلين فقط أو لعناوين IP الموثوقة. سيتم توجيه جميع الزوار الآخرين إلى صفحة تسجيل الدخول أو إلى رابط مخصص.

en: High severity
ar: شدة عالية

en: Host Info
ar: معلومات المضيف

en: Hostname
ar: اسم المضيف

note: %s is the hostname.
en: Hostname: %s
ar: اسم المضيف: %s

en: hours interval check
ar: فحص بفاصل ساعات

en: How the plugin processes comments submitted through the standard comment form
ar: كيفية معالجة الإضافة للتعليقات المُرسَلة عبر نموذج التعليقات القياسي

en: How WP Cerber loads its core and security mechanisms
ar: كيفية قيام WP Cerber بتحميل نواته وآليات الحماية الخاصة به

en: Human verification failed.
ar: فشل التحقق البشري.

en: Human verification failed. Please click the square box in the reCAPTCHA block below.
ar: فشل التحقق البشري. يُرجى النقر على المربع في كتلة reCAPTCHA أدناه.

en: If a spam comment detected
ar: في حال اكتشاف تعليق عشوائي

en: If any changes in scan results occurred
ar: في حال حدوث أي تغييرات في نتائج الفحص

note: %s is the default date format example.
en: if empty, the default format %s will be used
ar: في حال تركه فارغًا، سيتم استخدام التنسيق الافتراضي %s

en: if empty, the email addresses from the notification settings will be used
ar: في حال تركه فارغًا، سيتم استخدام عناوين البريد الإلكتروني من إعدادات الإشعارات

en: If empty, the SMTP username is used
ar: في حال تركه فارغًا، يُستخدم اسم مستخدم SMTP

note: %s is the website administrator email address.
en: if empty, the website administrator email %s will be used
ar: في حال تركه فارغًا، سيتم استخدام البريد الإلكتروني لمسؤول الموقع %s

en: If necessary, check and update settings.
ar: عند الحاجة، تحقَّق من الإعدادات وقم بتحديثها.

en: If necessary, click here to unblock the IP address.
ar: عند الحاجة، انقر هنا لإلغاء حظر عنوان الـ IP.

en: If new issues found
ar: في حال العثور على مشكلات جديدة

en: If the number of concurrent user sessions is greater
ar: إذا كان عدد جلسات المستخدم المتزامنة أكبر

en: If we have found your account, we have sent the confirmation link to the email address on the account.
ar: إذا تم العثور على الحساب، تم إرسال رابط التأكيد إلى عنوان البريد الإلكتروني المسجَّل للحساب.

en: If you believe you should be able to perform this request, please let us know.
ar: إذا كنت ترى أنه ينبغي السماح بتنفيذ هذا الطلب، يُرجى إبلاغنا.

en: If you use a caching plugin, you have to add your new login URL to the list of pages not to cache.
ar: إذا كنت تستخدم إضافة للتخزين المؤقت، فيجب إضافة عنوان تسجيل الدخول الجديد إلى قائمة الصفحات المستثناة من التخزين المؤقت.

en: Ignore
ar: تجاهل

en: Ignore files with these extensions
ar: تجاهل الملفات ذات هذه الامتدادات

en: Ignore global rate limits
ar: تجاهل حدود المعدل العامة

en: Ignore List
ar: قائمة التجاهل

en: Ignore logged-in users
ar: تجاهل المستخدمين المسجَّلين الدخول

en: Immediately block IP address after any request to wp-login.php
ar: حظر عنوان IP فورًا بعد أي طلب إلى wp-login.php

en: Immediately block IP address when attempting to log in with a non-existing username
ar: حظر عنوان IP فورًا عند محاولة تسجيل الدخول باسم مستخدم غير موجود

en: Import a configuration file to replace your existing settings.
ar: استيراد ملف إعدادات لاستبدال الإعدادات الحالية.

en: Import Entries
ar: استيراد السجلات

en: Import settings
ar: استيراد الإعدادات

en: Import WP Cerber Settings from File
ar: استيراد إعدادات WP Cerber من ملف

en: Important note if you have a caching plugin in place
ar: ملاحظة مهمة في حال وجود إضافة للتخزين المؤقت مفعّلة

en: In Citadel Mode, no one can log into the website except IP addresses from the Allowed IP Access List. Active user sessions will not be affected.
ar: في وضع الحصن، لا يمكن تسجيل الدخول إلى الموقع إلا من عناوين IP الموجودة في قائمة عناوين IP المسموح بها. الجلسات النشطة للمستخدمين لن تتأثر.

en: Inactive
ar: غير نشط

en: Incidents
ar: الحوادث

en: Include activity log events
ar: تضمين أحداث سجل النشاط

en: Include file sizes
ar: تضمين أحجام الملفات

en: Include scan errors
ar: تضمين أخطاء الفحص

en: Include traffic log entries
ar: تضمين سجلات حركة المرور

note: %s is the IP address or range.
en: Incorrect IP address or IP range: %s
ar: عنوان IP أو نطاق IP غير صحيح: %s

en: Incorrect password
ar: كلمة المرور غير صحيحة

note: %1$s, %2$s, and %3$s are input fields for hours, number of lockouts, and hours.
en: Increase lockout duration to %1$s hours after %2$s lockouts in the last %3$s hours
ar: زيادة مدة القفل إلى %1$s ساعة بعد %2$s مرات قفل خلال آخر %3$s ساعة

en: Initialization Mode
ar: وضع التهيئة

en: Initiated by the user
ar: تم البدء بواسطة المستخدم

en: Injected file
ar: ملف مُحقَن

en: Injected files
ar: ملفات مُدخَلة

en: Install the access token on the main website.
ar: ثبّت رمز الوصول على الموقع الرئيسي.

note: %s is the installed version number.
en: Installed version: %s
ar: الإصدار المثبّت: %s

en: Integrity
ar: السلامة

en: Integrity data not found
ar: بيانات السلامة غير موجودة

en: Invalid master credentials
ar: بيانات اعتماد رئيسية غير صالحة

en: Invalid regular expression
ar: تعبير نمطي غير صالح

en: Invalid response from the remote website
ar: استجابة غير صالحة من الموقع البعيد

en: Invalid user
ar: مستخدم غير صالح

en: Invalid user cookies
ar: ملفات تعريف الارتباط للمستخدم غير صالحة

en: Invalid user cookies cleared
ar: تم مسح ملفات تعريف الارتباط غير الصالحة للمستخدم

en: Invalid Value
ar: قيمة غير صالحة

en: Invisible reCAPTCHA
ar: reCAPTCHA غير مرئية

note: %d is the number of IP Access List entries imported.
en: IP Access List entries imported: %d
ar: عناصر قائمة الوصول عبر IP التي تم استيرادها: %d

en: IP Address
ar: عنوان IP

en: IP address
ar: عنوان IP

note: %s is the IP address.
en: IP address %s has been added to the Allowed IP Access List
ar: تمت إضافة عنوان IP %s إلى قائمة عناوين IP المسموح بها

note: %s is the IP address.
en: IP address %s has been added to the Blocked IP Access List
ar: تمت إضافة عنوان IP %s إلى قائمة عناوين IP المحظورة

en: IP address is locked out
ar: تم حظر عنوان IP

en: IP address is not allowed
ar: عنوان IP غير مسموح به

en: IP address locked out
ar: تم حظر عنوان IP

en: IP address, range, wildcard, or CIDR
ar: عنوان IP أو نطاق أو حرف بدل أو CIDR

note: %s is the IP address. %s is the IP address with optional country name.
en: IP address: %s
ar: عنوان IP: %s

en: IP addresses you block from interacting with the site. These IPs cannot log in, submit data, or use protected site features, but can still view public pages.
ar: عناوين IP التي يتم حظرها من التفاعل مع الموقع. هذه العناوين لا يمكنها تسجيل الدخول أو إرسال البيانات أو استخدام ميزات الموقع المحمية، لكنها لا تزال قادرة على عرض الصفحات العامة.

en: IP addresses you trust and allow to access the site. Requests from these IPs are excluded from most security checks and access controls.
ar: عناوين IP الموثوقة والمسموح لها بالوصول إلى الموقع. الطلبات من هذه العناوين تُستثنى من معظم فحوصات الأمان وضوابط الوصول.

en: IP is allowlisted
ar: عنوان IP في قائمة السماح

en: IP is blocklisted
ar: عنوان IP موجود في قائمة الحظر

en: IP locked out
ar: تم حظر عنوان IP

en: IP subnet locked out
ar: تم حظر نطاق IP الفرعي

en: Issues total
ar: إجمالي المشكلات

en: It appears this plugin is abandoned, as it has not received any updates for over a month.
ar: يبدو أن هذا المكوّن الإضافي مهجور، إذ لم يتلقَّ أي تحديثات منذ أكثر من شهر.

en: It appears this plugin is abandoned, as it has not received any updates for over a year.
ar: يبدو أن هذا المكوّن الإضافي مهجور، إذ لم يتلقَّ أي تحديثات منذ أكثر من عام.

en: It appears this plugin is abandoned, as it has not received any updates for several months.
ar: يبدو أن هذا المكوّن الإضافي مهجور، إذ لم يتلقَّ أي تحديثات منذ عدة أشهر.

en: It is visible only to website administrators
ar: يكون مرئيًا فقط لمسؤولي الموقع

note: %s is the name of the plugin or theme.
en: It may remain after upgrading to a newer version of %s. It also may be a piece of obfuscated malware. In a rare case it might be a part of a custom-made (bespoke) plugin or theme.
ar: قد يظل موجودًا بعد الترقية إلى إصدار أحدث من %s. وقد يكون أيضًا جزءًا من برمجية خبيثة مُموَّهة. وفي حالات نادرة قد يكون جزءًا من إضافة أو قالب مُصمَّم خصيصًا (مُفصَّل حسب الطلب).

en: It seems outgoing Internet connections are not allowed on your website.
ar: يبدو أن الاتصالات الصادرة إلى الإنترنت غير مسموح بها على هذا الموقع.

en: It seems this website has never been scanned. To start scanning click the button below.
ar: يبدو أن هذا الموقع لم يتم فحصه من قبل. لبدء الفحص، انقر الزر أدناه.

en: JSON Payload
ar: حمولة JSON

en: KB/sec
ar: ك.ب/ثانية

en: Keep in mind: You have added the website that does not support SSL encryption. This may lead to data leakage.
ar: ملاحظة: تمت إضافة موقع لا يدعم تشفير SSL، وقد يؤدي ذلك إلى تسرب البيانات.

en: Keep log records of logged in users for
ar: الاحتفاظ بسجلات دخول المستخدمين لمدة

en: Keep log records of not logged in visitors for
ar: الاحتفاظ بسجلات للزوار غير المسجَّلين لمدة

en: Keep the WordPress uploads directory clean and secure. Detect injected files with public web access, report them, and remove malicious ones.
ar: الحفاظ على نظافة وأمان مجلد رفع ملفات ووردبريس. اكتشاف الملفات المحقونة ذات الوصول العام عبر الويب، الإبلاغ عنها، وإزالة الملفات الخبيثة.

en: key factors affecting security and stability
ar: العوامل الرئيسية المؤثرة في الأمان والاستقرار

en: Know more
ar: معرفة المزيد

en: Know more about all advantages at
ar: معرفة المزيد عن جميع المزايا على

en: Known Users
ar: المستخدمون المعروفون

en: Language for the plugin admin pages
ar: لغة صفحات إدارة المكوّن الإضافي

en: Largest
ar: الأكبر

note: %1$s is the date and time, %2$s is the IP address, %3$s is the username.
en: Last failed attempt was at %1$s from IP %2$s using username: %3$s.
ar: آخر محاولة فاشلة كانت في %1$s من عنوان IP %2$s باستخدام اسم المستخدم: %3$s.

en: Last lockout
ar: آخر حظر

en: Last login
ar: آخر تسجيل دخول

note: %s is the date and time when the issue occurred last time.
en: Last occurrence: %s
ar: آخر حدوث: %s

note: %1$s is the IP address with hostname, %2$s is the date and time of the lockout.
en: Last security action: IP address %1$s was locked out at %2$s
ar: آخر إجراء أمني: تم حظر عنوان IP %1$s في %2$s

en: Last seen
ar: آخر ظهور

en: Launch Full Scan
ar: بدء الفحص الكامل

en: Launch Quick Scan
ar: بدء الفحص السريع

en: Learn how
ar: معرفة المزيد

note: %s is the URL to learn more about alerting.
en: Learn more about advanced alerting in WP Cerber: %s
ar: معرفة المزيد حول التنبيهات المتقدمة في WP Cerber: %s

en: Legacy mode
ar: الوضع القديم

en: Let visitors from IP addresses in the Allowed IP Access List access your website without logging in
ar: اسمح للزوار من عناوين IP الموجودة في قائمة عناوين IP المسموح بها بالوصول إلى الموقع دون تسجيل الدخول

en: License
ar: الترخيص

en: Limit access by IP address
ar: تقييد الوصول حسب عنوان IP

en: Limit attempts
ar: تقييد المحاولات

en: Limit login attempts
ar: تقييد محاولات تسجيل الدخول

en: Limit on the allowed number of alerts
ar: حدّ عدد التنبيهات المسموح بها

en: Limit reached
ar: تم بلوغ الحد

en: Limit registration to trusted IP addresses only
ar: حصر التسجيل على عناوين IP الموثوقة فقط

en: Limit Website Access
ar: تقييد الوصول إلى الموقع

en: List is empty
ar: القائمة فارغة

en: Live Traffic
ar: الحركة المباشرة

en: Load entries
ar: تحميل السجلات

en: Load entries to the Allowed IP Access List
ar: تحميل الإدخالات إلى قائمة عناوين IP المسموح بها

en: Load entries to the Blocked IP Access List
ar: تحميل الإدخالات إلى قائمة حظر عناوين IP

en: Load security engine
ar: تحميل محرك الأمان

en: Local hash not found
ar: لم يتم العثور على التجزئة المحلية

en: Local User
ar: مستخدم محلي

en: Location exception applied
ar: تم تطبيق استثناء الموقع

note: %s is the location (country name and code).
en: Location: %s
ar: الموقع: %s

note: %1$s, %2$s, and %3$s are input fields for lockout minutes, failed attempts, and time period.
en: Lock out IP address for %1$s minutes after %2$s failed attempts within %3$s minutes
ar: حظر عنوان IP لمدة %1$s دقيقة بعد %2$s محاولة فاشلة خلال %3$s دقيقة

en: Locked Out
ar: تم القفل

en: Locked out
ar: تم القفل

note: %s is the IP address.
en: Lockout for %s was removed
ar: تم إلغاء حظر %s

en: Lockout notification
ar: إشعار القفل

en: Lockouts
ar: عمليات القفل

en: lockouts in the last 24 hours
ar: عمليات القفل خلال آخر 24 ساعة

en: Lockouts occurred
ar: تم حدوث عمليات حظر

en: Log all REST API requests
ar: تسجيل جميع طلبات واجهة REST البرمجية

en: Log all XML-RPC requests
ar: تسجيل جميع طلبات XML-RPC

en: Log failed logins in a syslog-style format for automated IP banning tools
ar: تسجيل محاولات تسجيل الدخول الفاشلة بصيغة syslog لاستخدامها مع أدوات الحظر التلقائي لعناوين IP

en: Log In
ar: تسجيل الدخول

en: Log into the website
ar: تسجيل الدخول إلى الموقع

en: Log Out
ar: تسجيل الخروج

en: Logged in
ar: تم تسجيل الدخول

en: Logged out
ar: تم تسجيل الخروج

en: Logged out everywhere
ar: تم تسجيل الخروج من كل الجلسات

en: Logged-in users
ar: المستخدمون المسجّلون الدخول

en: Logging disabled
ar: تم تعطيل التسجيل

en: Logging mode
ar: وضع التسجيل

en: Login failed
ar: فشل تسجيل الدخول

en: Login from a different browser or device
ar: تسجيل الدخول من متصفح أو جهاز آخر

en: Login from a different country
ar: تسجيل دخول من دولة أخرى

en: Login from a different IP address
ar: تسجيل الدخول من عنوان IP مختلف

en: Login from a different network Class C
ar: تسجيل الدخول من شبكة مختلفة من الفئة C

en: Login Issues
ar: مشكلات تسجيل الدخول

en: Login issues
ar: مشكلات تسجيل الدخول

en: Login page message
ar: رسالة صفحة تسجيل الدخول

en: Login Security
ar: أمان تسجيل الدخول

note: %s is the user login name.
en: Login: %s
ar: تسجيل الدخول: %s

en: Logins are currently blocked. Citadel Mode was activated by WP Cerber in response to a traffic anomaly detected on your site. Only IP addresses on the Allowed IP Access List can log in.
ar: تسجيلات الدخول محظورة حاليًا. تم تفعيل وضع Citadel بواسطة WP Cerber استجابةً لاكتشاف شذوذ في حركة المرور على الموقع. يمكن فقط لعناوين IP الموجودة في قائمة عناوين IP المسموح بها تسجيل الدخول.

en: Longer than
ar: أطول من

en: Look and Layout
ar: المظهر والتخطيط

en: Low severity
ar: خطورة منخفضة

en: Mail Transport
ar: نقل البريد

en: Main Settings
ar: الإعدادات الرئيسية

en: Main website settings
ar: إعدادات الموقع الرئيسية

en: Make your protection smarter!
ar: اجعل الحماية أكثر ذكاءً!

en: Malicious activities mitigated
ar: تم تخفيف الأنشطة الضارة

en: Malicious Activity
ar: نشاط ضار

en: Malicious activity detected
ar: تم اكتشاف نشاط ضار

en: Malicious code detected
ar: تم اكتشاف رمز خبيث

en: Malicious code found
ar: تم العثور على رمز خبيث

en: Malicious IP addresses detected
ar: تم اكتشاف عناوين IP خبيثة

en: Malicious request denied
ar: تم رفض الطلب الضار

en: Malware Scan
ar: فحص البرمجيات الخبيثة

en: Manage
ar: إدارة

note: %s is the URL to manage plugins.
en: Manage plugins on your website: %s
ar: إدارة المكونات الإضافية على موقع الويب: %s

en: Manage Settings
ar: إدارة الإعدادات

en: Mark it as spam
ar: وضع علامة كرسالة مزعجة

en: Mask sensitive data
ar: إخفاء البيانات الحساسة

en: Mask these form fields
ar: إخفاء هذه حقول النموذج

en: Mask usernames and IP addresses in notifications and alerts
ar: إخفاء أسماء المستخدمين وعناوين IP في الإشعارات والتنبيهات

en: Maximum compatibility
ar: أقصى توافقية

en: Maximum number of alerts to send
ar: الحد الأقصى لعدد التنبيهات المرسلة

en: Maximum security
ar: أقصى مستوى أمني

en: Medium severity
ar: خطورة متوسطة

en: Message format
ar: تنسيق الرسالة

en: milliseconds
ar: مللي ثانية

en: Minimal
ar: أدنى حد

en: minutes
ar: دقائق

en: minutes (leave empty to use the default WordPress value)
ar: دقائق (اترك الحقل فارغًا لاستخدام القيمة الافتراضية في ووردبريس)

en: Miscellaneous Settings
ar: إعدادات متفرقة

en: Mitigate aggressive attempts
ar: التقليل من المحاولات العدوانية

en: Mobile alerts are not configured
ar: لم يتم إعداد تنبيهات الجوال

note: Here %s is the name of a mobile device.
en: Mobile alerts will be sent to %s
ar: سيتم إرسال تنبيهات الجوال إلى %s

en: Modified
ar: معدَّل

en: Monthly Report
ar: التقرير الشهري

en: Months without updates to flag plugin as abandoned
ar: عدد الأشهر دون تحديثات لاعتبار المكوّن الإضافي متروكًا

en: most active in the last 24 hours
ar: الأكثر نشاطًا خلال آخر 24 ساعة

en: most frequent incidents and events in the last 24 hours
ar: أكثر الحوادث والأحداث تكرارًا خلال آخر 24 ساعة

en: most recent authentication issues and requests
ar: أحدث مشكلات وطلبات المصادقة

en: most recent user events
ar: أحدث أحداث المستخدم

en: most recent user registrations
ar: أحدث تسجيلات المستخدمين

en: most recent violations of security rules
ar: أحدث مخالفات قواعد الأمان

en: Move spam comments to trash after
ar: نقل التعليقات المزعجة إلى سلة المهملات بعد

en: Multiple suspicious activities
ar: أنشطة مشبوهة متعددة

en: Multiple suspicious activities detected
ar: تم رصد أنشطة مشبوهة متعددة

en: My activity
ar: النشاط

en: My IP
ar: عنوان IP الخاص بي

en: My IP address
ar: عنوان IP الخاص بي

en: My requests
ar: طلباتي

en: My site is behind a reverse proxy
ar: موقعي يعمل خلف وكيل عكسي (Reverse Proxy)

en: My Websites
ar: مواقعي الإلكترونية

en: Namespace exception applied
ar: تم تطبيق استثناء مساحة الاسم

note: %s is the network CIDR.
en: Network: %s
ar: الشبكة: %s

en: Never
ar: أبدًا

en: New Custom login URL
ar: رابط تسجيل دخول مخصص جديد

en: New file
ar: ملف جديد

en: New files
ar: ملفات جديدة

en: New owner
ar: مالك جديد

en: New Users
ar: مستخدمون جدد

en: New users
ar: مستخدمون جدد

en: New version of WP Cerber is available
ar: يتوفر إصدار جديد من WP Cerber

note: %s is the new version number.
en: New version: %s
ar: إصدار جديد: %s

en: Newest
ar: الأحدث

en: No
ar: لا

en: No activity has been logged yet.
ar: لم يتم تسجيل أي نشاط بعد.

en: No connection
ar: لا يوجد اتصال

en: No data for generating reports
ar: لا توجد بيانات لإنشاء التقارير

en: No devices found
ar: لم يتم العثور على أجهزة

en: No events found using the given search criteria
ar: لم يتم العثور على أي أحداث باستخدام معايير البحث المحددة

en: No extension
ar: بدون إضافة

en: No file was uploaded or file is corrupted
ar: لم يتم رفع أي ملف أو أن الملف تالف

en: No files match the specified filter.
ar: لا توجد ملفات تطابق عامل التصفية المحدد.

en: No information available. Refreshed:
ar: لا توجد معلومات متاحة. تم التحديث:

en: No integrity data
ar: لا توجد بيانات سلامة

en: No IP Access List entries found in the uploaded file
ar: لم يتم العثور على أي إدخالات لقائمة الوصول لعناوين IP في الملف المُحمَّل

en: No limit
ar: بلا حد

en: No lockouts at the moment. The sky is clear.
ar: لا عمليات حظر حاليًا. كل شيء على ما يرام.

en: No malicious activity detected in the past 24 hours.
ar: لم يتم رصد أي نشاط ضار خلال آخر 24 ساعة.

en: No requests found using the given search criteria
ar: لم يتم العثور على طلبات باستخدام معايير البحث المحددة

en: No requests have been logged yet.
ar: لم يتم تسجيل أي طلبات بعد.

en: No restrictions
ar: لا توجد قيود

en: No updates found.
ar: لم يتم العثور على تحديثات.

en: No user activity has been logged yet.
ar: لم يتم تسجيل أي نشاط للمستخدم بعد.

en: No websites configured.
ar: لم يتم تكوين أي مواقع ويب.

en: NO, maybe later
ar: لا، ربما لاحقًا

en: Non-authenticated
ar: غير مصادق

en: Non-existing users are strictly prohibited
ar: يُحظر تمامًا المستخدمون غير الموجودين

en: None
ar: لا شيء

en: Not available
ar: غير متوفر

note: %d is the number of countries.
en: Not permitted for %d country | Not permitted for %d countries
ar[0]: غير مسموح لـ %d بلدان
ar[1]: غير مسموح لـ %d بلد
ar[2]: غير مسموح لـ %d بلدين
ar[3]: غير مسموح لـ %d بلدان
ar[4]: غير مسموح لـ %d بلد
ar[5]: غير مسموح لـ %d بلد

note: %s is the name of the country.
en: Not permitted for one country (%s)
ar: غير مسموح لدولة واحدة (%s)

en: Not specified
ar: غير محدد

en: Note: Logging is currently disabled
ar: ملاحظة: التسجيل معطَّل حاليًا

en: Notes
ar: ملاحظات

en: Notifications
ar: الإشعارات

en: notifications are allowed per hour (0 means unlimited)
ar: الإشعارات المسموح بها في الساعة (0 يعني غير محدود)

en: Notify admin
ar: إخطار المسؤول

en: Now, whenever you see a green shield icon in the top right-hand corner of any WP Cerber admin page, it means the professional version works as intended, and your website is protected by WP Cerber Security Cloud.
ar: الآن، في كل مرة يظهر رمز الدرع الأخضر في الزاوية العلوية اليمنى لأي صفحة إدارة في WP Cerber، فهذا يعني أن الإصدار الاحترافي يعمل كما هو مطلوب، وأن الموقع محمي عبر WP Cerber Security Cloud.

note: %d is the number of active lockouts.
en: Number of active lockouts at the moment: %d
ar: عدد عمليات القفل النشطة حاليًا: %d

en: Number of allowed concurrent user sessions
ar: عدد الجلسات المتزامنة المسموح بها للمستخدم

note: %d is the number of active lockouts.
en: Number of lockouts is increasing (%d)
ar: عدد حالات القفل في ازدياد (%d)

en: number of logins
ar: عدد تسجيلات الدخول

en: OK
ar: موافق

en: OK, nail them all
ar: حسنًا، ثبّتْهم جميعًا

en: Oldest
ar: الأقدم

en: On the Users admin page, display the most recently registered users first
ar: في صفحة إدارة المستخدمين، عرِض المستخدمين المسجَّلين حديثًا أولاً

en: once a day at
ar: مرة واحدة يوميًا في

note: %s is a link to the Diagnostic Log page.
en: Once enabled, the log is available here: %s
ar: بعد التفعيل، يصبح السجل متاحًا هنا: %s

en: only digits are allowed
ar: يُسمح بالأرقام فقط

en: Only registered and logged in users are allowed to view this website
ar: يُسمح فقط للمستخدمين المسجَّلين والمسجَّل دخولهم بعرض هذا الموقع

en: Only registered and logged-in users can access your website
ar: يمكن الوصول إلى موقع الويب فقط من قِبل المستخدمين المسجَّلين الذين قاموا بتسجيل الدخول

en: Only users whose IP addresses are on the Allowed IP Access List can register on the website
ar: يمكن التسجيل في الموقع فقط للمستخدمين الذين تكون عناوين IP الخاصة بهم ضمن قائمة عناوين IP المسموح بها

en: Optional alert limits
ar: حدود التنبيهات الاختيارية

en: Optional comment for this entry
ar: تعليق اختياري لهذا الإدخال

en: Optional. Leave blank to show the message above instead of redirecting.
ar: اختياري. اتركه فارغًا لعرض الرسالة أعلاه بدلًا من إعادة التوجيه.

en: Other related WP Cerber settings
ar: إعدادات أخرى ذات صلة بـ WP Cerber

en: Owner
ar: المالك

en: Page generation time
ar: وقت إنشاء الصفحة

en: Page generation time threshold
ar: حدّ زمن إنشاء الصفحة

en: Page Not Found
ar: الصفحة غير موجودة

en: Parsing the list of files
ar: جارٍ تحليل قائمة الملفات

en: Password changed
ar: تم تغيير كلمة المرور

note: Here %s is the name of a website administrator who changed the password.
en: Password changed by %s
ar: تم تغيير كلمة المرور بواسطة %s

en: Password reset request denied
ar: تم رفض طلب إعادة تعيين كلمة المرور

en: Password reset requested
ar: تم طلب إعادة تعيين كلمة المرور

en: Path
ar: المسار

en: Performance
ar: الأداء

en: Permission denied
ar: تم رفض الإذن

note: %d is the number of countries.
en: Permitted for %d country | Permitted for %d countries
ar[0]: مسموح لـ %d دول
ar[1]: مسموح لـ %d بلد
ar[2]: مسموح لـ %d بلدين
ar[3]: مسموح لـ %d دول
ar[4]: مسموح لـ %d بلد
ar[5]: مسموح لـ %d بلد

note: %s is the name of the country.
en: Permitted for one country (%s)
ar: مسموح لدولة واحدة (%s)

en: Personal Data
ar: البيانات الشخصية

en: Personal Preferences
ar: التفضيلات الشخصية

en: Phone
ar: الهاتف

en: Plain
ar: نص عادي

note: %s is a setting title.
en: Please check the values in %s. See the errors below.
ar: يرجى التحقق من القيم في %s. راجع الأخطاء أدناه.

en: Please run a new scan to get consistent and accurate results.
ar: يُرجى تشغيل فحص جديد للحصول على نتائج متسقة ودقيقة.

en: Please run the Full Scan. After the scan is completed, analytics reports will be generated.
ar: يُرجى تشغيل الفحص الكامل. بعد اكتمال الفحص، سيتم إنشاء تقارير التحليلات.

en: Please select at least one channel
ar: يرجى اختيار قناة واحدة على الأقل

en: Please select at least one widget
ar: يرجى اختيار أداة واحدة على الأقل

en: Please upload a reference ZIP archive
ar: يرجى رفع ملف ZIP مرجعي

en: Please upload another file.
ar: يرجى رفع ملف آخر.

note: %s is the URL to the client portal.
en: Please use our client portal to manage your subscription, license keys and get support at %s
ar: يُرجى استخدام بوابة العملاء لإدارة الاشتراك ومفاتيح الترخيص والحصول على الدعم عبر %s

note: %s is the number of minutes the PIN code is valid.
en: Please use the following verification PIN code to verify your identity. The code is valid for %s minutes.
ar: يرجى استخدام رمز التحقق التالي لتأكيد الهوية. الرمز صالح لمدة %s دقائق.

en: Please verify that it’s you
ar: يرجى التحقق من الهوية

en: Plugin data cannot be loaded due to temporary rate limiting enforced by the plugin repository. Please try again in a few minutes.
ar: تعذّر تحميل بيانات الإضافة بسبب تقييد مؤقت لمعدل الطلبات من مستودع الإضافات. يُرجى المحاولة مرة أخرى بعد بضع دقائق.

en: Plugin initialization mode has not been changed
ar: لم يتم تغيير وضع تهيئة الإضافة

en: Plugin owner has changed
ar: تم تغيير مالك المكوّن الإضافي

note: %s is the plugin page URL.
en: Plugin page: %s
ar: صفحة المكوّن الإضافي: %s

en: Plugin settings have been imported successfully
ar: تم استيراد إعدادات الإضافة بنجاح

en: Plugin settings updated
ar: تم تحديث إعدادات الملحق

en: Plugin update is available
ar: يتوفر تحديث للمكوّن الإضافي

note: %s is the plugin name.
en: Plugin: %s
ar: الملحق: %s

en: Policies have been updated
ar: تم تحديث السياسات

en: Post comments
ar: نشر التعليقات

en: Pre-authentication block
ar: حظر قبل المصادقة

en: Prefix for plugin cookies
ar: بادئة ملفات تعريف الارتباط الإضافية

en: Prefix may contain only Latin alphanumeric characters and underscores
ar: يمكن أن يحتوي البادئة على أحرف لاتينية وأرقام وشرطات سفلية فقط

en: Preparing for the scan
ar: جارٍ التحضير للفحص

[ctx: preposition of time like: at 11:00]
note: 'at' is a preposition of time, used in contexts like "at 11:00" or "at midnight".
en: at
ar: الساعة

[ctx: Preposition to describe future time]
note: It is used as a preposition to describe future time, e.g., "in 6 hours" or "in 2 days".
en: in %s
ar: خلال %s

en: Prevent username discovery
ar: منع كشف اسم المستخدم

en: Prevent username discovery via oEmbed
ar: منع كشف اسم المستخدم عبر oEmbed

en: Prevent username discovery via user XML sitemaps
ar: منع كشف أسماء المستخدمين عبر خرائط مواقع XML للمستخدم

note: %s is the date and time when the previous scan started.
en: Previous scan started %s has not been completed. Continue scanning?
ar: لم يكتمل الفحص السابق الذي بدأ في %s. هل تريد المتابعة في الفحص؟

en: Proactive security rules
ar: قواعد أمان استباقية

en: Probing for vulnerable code
ar: فحص لاكتشاف الشيفرة الضعيفة

en: Processing the file, please wait
ar: جارٍ معالجة الملف، يرجى الانتظار

en: Processing wp-login.php authentication requests
ar: معالجة طلبات المصادقة على wp-login.php

en: Profile
ar: الملف الشخصي

en: PROHIBITED
ar: محظور

en: Prohibited extensions
ar: الامتدادات المحظورة

en: Prohibited usernames
ar: أسماء المستخدمين المحظورة

en: Protect admin scripts
ar: حماية سكربتات الإدارة

en: Protect all forms on the website with bot detection engine
ar: حماية جميع النماذج على الموقع بمحرك كشف الروبوتات

en: Protect comment form
ar: حماية نموذج التعليقات

en: Protect login form
ar: حماية نموذج تسجيل الدخول

en: Protect lost password form
ar: حماية نموذج استعادة كلمة المرور

en: Protect other forms
ar: حماية النماذج الأخرى

en: Protect registration form
ar: حماية نموذج التسجيل

en: Protect site settings
ar: حماية إعدادات الموقع

en: Protect the standard WordPress comment form with bot detection engine
ar: حماية نموذج التعليقات الافتراضي في ووردبريس باستخدام محرك كشف الروبوتات

en: Protect the standard WordPress registration form with bot detection engine
ar: حماية نموذج التسجيل الافتراضي في ووردبريس باستخدام محرك كشف الروبوتات

en: Protect user accounts
ar: حماية حسابات المستخدمين

en: Protect user roles
ar: حماية أدوار المستخدم

en: Protect WooCommerce login form
ar: حماية نموذج تسجيل الدخول في WooCommerce

en: Protect WooCommerce lost password form
ar: حماية نموذج استعادة كلمة المرور في WooCommerce

en: Protect WooCommerce registration form
ar: حماية نموذج تسجيل WooCommerce

en: Protected WordPress settings
ar: إعدادات ووردبريس المحمية

en: Push notifications
ar: إشعارات الدفع

en: Pushbullet access token
ar: رمز وصول Pushbullet

en: Pushbullet device
ar: جهاز Pushbullet

en: Quarantine
ar: الحجر

en: Quarantined
ar: معزول

en: Query Parameters
ar: معلمات الاستعلام

en: Query parameters are not supported here: %s
ar: معلمات الاستعلام غير مدعومة هنا: %s

en: Quick Scan
ar: فحص سريع

en: Quick Scan Report
ar: تقرير الفحص السريع

en: Read-only mode
ar: وضع القراءة فقط

en: Reason
ar: السبب

note: %s is the lockout reason.
en: Reason: %s
ar: السبب: %s

en: reCAPTCHA settings
ar: إعدادات reCAPTCHA

en: reCAPTCHA settings are incorrect
ar: إعدادات reCAPTCHA غير صحيحة

en: reCAPTCHA verification failed
ar: فشل التحقق من reCAPTCHA

en: reCAPTCHA verified
ar: تم التحقق من reCAPTCHA

en: Recently locked out IP addresses
ar: عناوين IP التي تم حظرها مؤخرًا

en: Recipients:
ar: المستلمون:

en: Recover plugins' files
ar: استعادة ملفات الإضافات

en: Recover WordPress files
ar: استعادة ملفات ووردبريس

en: Recovered
ar: تم الاسترداد

en: Recovering plugins files
ar: استعادة ملفات الإضافات

en: Recovering WordPress files
ar: استعادة ملفات ووردبريس

en: Redirect to the specified URL
ar: إعادة التوجيه إلى عنوان URL المحدد

en: Redirect unauthorized visitors to this URL
ar: إعادة توجيه الزوار غير المصرح لهم إلى هذا الرابط

en: Redirect user after login
ar: إعادة توجيه المستخدم بعد تسجيل الدخول

en: Redirect user after logout
ar: إعادة توجيه المستخدم بعد تسجيل الخروج

en: Redirection rules
ar: قواعد إعادة التوجيه

en: Redirection URL
ar: عنوان URL لإعادة التوجيه

en: Refresh
ar: تحديث

en: Register
ar: تسجيل

en: Register on the website
ar: التسجيل في الموقع

en: Registered
ar: مسجَّل

en: Registration limit
ar: حد التسجيل

en: Regular time intervals
ar: فواصل زمنية منتظمة

note: %d is the number of days the device will be remembered.
en: Remember this device for %d days
ar: تذكّر هذا الجهاز لمدة %d يومًا

en: Remove
ar: إزالة

en: Remove from the list
ar: إزالة من القائمة

en: Report an issue if any of the following is true
ar: الإبلاغ عن مشكلة إذا كان أي مما يلي صحيحًا

en: Request
ar: طلب

en: Request ID
ar: معرّف الطلب

en: Request to REST API denied
ar: تم رفض الطلب إلى واجهة REST البرمجية

en: Request to the Google reCAPTCHA service failed
ar: فشل الطلب إلى خدمة reCAPTCHA من Google

en: Request to XML-RPC API denied
ar: تم رفض الطلب إلى واجهة برمجة تطبيقات XML-RPC

en: Request URL
ar: عنوان طلب URL

en: Requests to wp-login.php are strictly prohibited
ar: طلبات الوصول إلى wp-login.php محظورة تمامًا

en: Required PHP extension <strong>mbstring</strong> is not enabled on this website. Some plugin features do work properly. Please enable the PHP <strong>mbstring</strong> extension (multibyte string support) in your hosting control panel.
ar: إضافة PHP المطلوبة &lt;strong&gt;mbstring&lt;/strong&gt; غير مفعّلة على هذا الموقع. بعض ميزات الإضافة لا تعمل بشكل صحيح. يُرجى تفعيل إضافة PHP &lt;strong&gt;mbstring&lt;/strong&gt; (دعم السلاسل متعددة البايت) من لوحة تحكم الاستضافة.

en: Resolve issue
ar: حل المشكلة

en: Restore
ar: استعادة

en: Restore Default Settings
ar: استعادة الإعدادات الافتراضية

en: Restore Default WP Cerber Settings
ar: استعادة إعدادات WP Cerber الافتراضية

en: Restrict email addresses
ar: تقييد عناوين البريد الإلكتروني

en: Restrict or completely block access to the WordPress REST API according to your needs
ar: تقييد أو حظر الوصول بالكامل إلى واجهة برمجة تطبيقات REST في ووردبريس وفقًا للاحتياجات

en: Restrict roles and capabilities management with the following policies
ar: تقييد إدارة الأدوار والصلاحيات باستخدام السياسات التالية

en: Restrict updating site settings with the following policies
ar: تقييد تحديث إعدادات الموقع باستخدام السياسات التالية

en: Restrict user account creation and management with the following policies
ar: تقييد إنشاء حسابات المستخدمين وإدارتها باستخدام السياسات التالية

en: Retrieve IP address WHOIS information when viewing the logs
ar: استرجاع معلومات WHOIS لعنوان IP عند عرض السجلات

en: Return to the website list
ar: الرجوع إلى قائمة المواقع

en: Revert WP Cerber settings to their defaults. Your Custom Login URL and IP Access Lists will not be changed.
ar: إعادة إعدادات WP Cerber إلى القيم الافتراضية. لن يتم تغيير عنوان تسجيل الدخول المخصص وقوائم الوصول لعناوين IP.

en: Role Policies
ar: سياسات الدور

en: Role update denied
ar: تم رفض تحديث الدور

en: Role-based exception applied
ar: تم تطبيق الاستثناء المستند إلى الدور

en: Role-based rules are configured
ar: تم تكوين قواعد مستندة إلى الأدوار

en: Save
ar: حفظ

en: Save $_SERVER
ar: حفظ $_SERVER

en: Save All Changes
ar: حفظ جميع التغييرات

en: Save all rules
ar: حفظ كل القواعد

en: Save Changes
ar: حفظ التغييرات

en: Save request cookies
ar: حفظ ملفات تعريف الارتباط للطلب

en: Save request fields
ar: حفظ حقول الطلب

en: Save request headers
ar: حفظ ترويسات الطلب

en: Save response cookies
ar: حفظ ملفات تعريف الارتباط للاستجابة

en: Save response headers
ar: حفظ ترويسات الاستجابة

en: Save software errors
ar: حفظ أخطاء البرنامج

en: Scan for abandoned plugins
ar: فحص الإضافات المهجورة

en: Scan for file modifications
ar: فحص تعديلات الملفات

en: Scan for new files
ar: فحص الملفات الجديدة

en: Scan for plugin ownership changes
ar: فحص تغييرات ملكية الإضافات

en: Scan results reporting
ar: تقرير نتائج الفحص

en: Scan sessions directory
ar: فحص دليل الجلسات

en: Scan temporary directories
ar: فحص الأدلة المؤقتة

en: Scan the web server sessions directory for malicious files
ar: فحص مجلد جلسات خادم الويب بحثًا عن ملفات خبيثة

en: Scan web server temporary directories for malicious files
ar: فحص أدلة الملفات المؤقتة في خادم الويب بحثًا عن ملفات خبيثة

en: Scanned
ar: تم الفحص

en: Scanned / Files to scan
ar: تم الفحص / ملفات للفحص

en: Scanner Report
ar: تقرير الماسح

en: Scanner settings
ar: إعدادات الماسح

en: Scanning server's temporary directories for files
ar: فحص الأدلة المؤقتة على الخادم بحثًا عن ملفات

en: Scanning the sessions directory for files
ar: جارٍ فحص دليل الجلسات بحثًا عن ملفات

en: Scanning the temporary upload directory for files
ar: جارٍ فحص مجلد الرفع المؤقت بحثًا عن ملفات

en: Scanning website directories for files
ar: فحص أدلة الموقع بحثًا عن ملفات

en: Scheduling
ar: الجدولة

en: Search for IP address
ar: البحث عن عنوان IP

en: Search for IP or username
ar: البحث عن عنوان IP أو اسم مستخدم

en: Search in URL
ar: البحث في عنوان URL

en: Search results for:
ar: نتائج البحث عن:

note: %s is the search string.
en: Search string: %s
ar: سلسلة البحث: %s

en: Searching for malicious code
ar: جارٍ البحث عن شيفرة خبيثة

en: Secret Access Token
ar: رمز وصول سري

en: Secret Access Token is invalid
ar: رمز الوصول السري غير صالح

en: Secret key
ar: المفتاح السري

en: Security Rules
ar: قواعد الأمان

en: Security rules have been updated
ar: تم تحديث قواعد الأمان

en: Security Scanner
ar: أداة فحص الأمان

en: Security Status Monitor
ar: مراقبة حالة الأمان

en: See what’s new in this version:
ar: اطّلع على الجديد في هذا الإصدار:

en: Select an existing group or enter a new one to add it
ar: اختر مجموعة موجودة أو أدخل مجموعة جديدة لإضافتها

note: %s is the maximum file size allowed for upload.
en: Select file to import.
ar: حدد ملفًا للاستيراد.

en: Select one or more roles
ar: حدد دورًا واحدًا أو أكثر

en: Select widgets to display
ar: حدد الويدجت المراد عرضها

note: Here %s is the email address(es).
en: Send email alerts to %s
ar: إرسال تنبيهات عبر البريد الإلكتروني إلى %s

en: Send email alerts to my email
ar: إرسال تنبيهات عبر البريد الإلكتروني إلى البريد الإلكتروني

en: Send email notification to the admin
ar: إرسال إشعار عبر البريد الإلكتروني إلى المسؤول

en: Send email report
ar: إرسال تقرير بالبريد الإلكتروني

en: Send malicious IP addresses to the Cerber Security Cloud
ar: إرسال عناوين IP الضارة إلى Cerber Security Cloud

note: Here %s is the name of a mobile device.
en: Send mobile alerts to %s
ar: إرسال تنبيهات إلى الجوال %s

en: Send monthly reports on the nth day of month
ar: إرسال تقارير شهرية في اليوم n من الشهر

en: Send notification if the number of active lockouts above
ar: إرسال إشعار إذا كان عدد حالات القفل النشطة أعلى من القيمة أعلاه

en: Send notification when a new version of a plugin is available
ar: إرسال إشعار عند توفر إصدار جديد لأحد المكونات الإضافية

en: Send notification when a new version of WP Cerber is available
ar: إرسال إشعار عند توفر إصدار جديد من WP Cerber

en: Send weekly reports on
ar: إرسال تقارير أسبوعية عن

en: Server
ar: الخادم

en: Server Country
ar: دولة الخادم

en: Server Response Cookies
ar: ملفات تعريف الارتباط في استجابة الخادم

en: Server Response Headers
ar: ترويسات استجابة الخادم

en: Sessions
ar: الجلسات

en: Setting update denied
ar: تم رفض تحديث الإعداد

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Settings that control behavior of WP Cerber
ar: إعدادات تتحكم في سلوك WP Cerber

en: Shift admin menu
ar: نقل قائمة المسؤول

en: Shift the WP Cerber admin menu to the top when navigating through WP Cerber admin pages
ar: نقل قائمة إدارة WP Cerber إلى الأعلى عند التنقّل في صفحات إدارة WP Cerber

en: Show "Switched to" notification
ar: إظهار إشعار &quot;تم التبديل إلى&quot;

en: Show homepage in the Website column
ar: عرض الصفحة الرئيسية في عمود الموقع

en: Show IP WHOIS data
ar: عرض بيانات WHOIS لعنوان IP

en: Show sign-in attempt details in 2FA emails
ar: عرض تفاصيل محاولات تسجيل الدخول في رسائل البريد الإلكتروني للمصادقة الثنائية

en: Site connection
ar: اتصال الموقع

en: Site Integrity
ar: سلامة الموقع

en: Site key
ar: مفتاح الموقع

en: Site policy enforcement
ar: تطبيق سياسة الموقع

en: Site Settings
ar: إعدادات الموقع

en: Site settings protection
ar: حماية إعدادات الموقع

en: Site-specific settings
ar: إعدادات خاصة بالموقع

en: Size
ar: الحجم

en: Skip files with these extensions
ar: تخطي الملفات ذات هذه الامتدادات

en: Smallest
ar: الأصغر

en: Smart
ar: ذكي

en: SMTP encryption
ar: تشفير SMTP

en: SMTP From email
ar: بريد المرسل في SMTP

en: SMTP From name
ar: اسم المرسِل في SMTP

en: SMTP host
ar: مضيف SMTP

en: SMTP password
ar: كلمة مرور SMTP

en: SMTP port
ar: منفذ SMTP

en: SMTP server:
ar: خادم SMTP:

en: SMTP username
ar: اسم مستخدم SMTP

en: SMTP username:
ar: اسم مستخدم SMTP:

en: Software Errors
ar: أخطاء البرنامج

en: Some errors occurred
ar: حدثت بعض الأخطاء

en: Something’s not quite right, but we’re always working to make WP Cerber more robust. Help us improve by reporting these issues here:
ar: هناك خطأ ما، لكننا نعمل دائمًا على جعل WP Cerber أكثر قوة. ساعد في تحسينه بالإبلاغ عن هذه المشكلات هنا:

en: Sorry, password reset is not allowed for this user.
ar: عذرًا، إعادة تعيين كلمة المرور غير مسموح بها لهذا المستخدم.

en: Sort users by registration date
ar: فرز المستخدمين حسب تاريخ التسجيل

note: %s is the file path.
en: Source file not found: %s
ar: ملف المصدر غير موجود: %s

en: Space Occupied
ar: المساحة المشغولة

en: Spam
ar: رسائل غير مرغوب فيها

en: Spam comment denied
ar: تم رفض تعليق مزعج

en: Spam comments denied
ar: تم رفض التعليقات المزعجة

en: Spam Events
ar: أحداث البريد المزعج

en: Spam form submission denied
ar: تم رفض إرسال النموذج كرسائل مزعجة

en: Spam form submissions denied
ar: تم رفض إرسال نماذج الرسائل المزعجة

en: Spam protection for registration, comment, and other forms on the website
ar: حماية من الرسائل المزعجة لنماذج التسجيل والتعليقات والنماذج الأخرى على الموقع

en: Specify a relative or absolute URL
ar: حدد عنوان URL نسبيًا أو مطلقًا

en: Specify a request path to exclude matching requests from firewall inspection. Omit your website domain name and all GET parameters. One exception per line. To specify a REGEX pattern, enclose the exception in two braces.
ar: حدد مسار الطلب لاستثناء الطلبات المطابقة من فحص جدار الحماية. لا تُدرج اسم نطاق الموقع ولا أي معاملات GET. استثناء واحد في كل سطر. لتحديد نمط REGEX، ضع الاستثناء بين قوسين مزدوجين.

en: Specify a request path to exclude matching requests from logging. Omit the website domain name. One exception per line. To specify a REGEX pattern, enclose the exception in two braces. Requests starting with an excluded path or matching a REGEX pattern are not logged.
ar: حدّد مسار الطلب لاستثناء الطلبات المطابقة من التسجيل. لا تُدرج اسم نطاق الموقع. استثناء واحد في كل سطر. لتحديد نمط REGEX، أَحِط الاستثناء بقوسين مزدوجين. الطلبات التي تبدأ بمسار مستثنى أو تطابق نمط REGEX لا يتم تسجيلها.

en: Specify a string to match anywhere in the request path or query string to exclude matching requests from anti-spam inspection. Omit the website domain name. One exception per line. To specify a REGEX pattern, enclose the exception in two braces.
ar: حدد سلسلة نصية لمطابقتها في أي موضع من مسار الطلب أو سلسلة الاستعلام لاستثناء الطلبات المطابقة من فحص مكافحة الرسائل المزعجة. لا تُدرج اسم نطاق الموقع. استثناء واحد في كل سطر. لتحديد نمط REGEX، ضع الاستثناء بين قوسين مزدوجين.

en: Specify colon-separated name and value pairs to exclude matching requests from firewall inspection. One header per line.
ar: حدد أزواج الاسم والقيمة مفصولة بنقطتين لاستثناء الطلبات المطابقة من فحص جدار الحماية. رأس واحد في كل سطر.

en: Specify colon-separated name and value pairs to exclude matching requests from scanning for spam. One header per line.
ar: حدّد أزواج الاسم والقيمة مفصولة بنقطتين لاستثناء الطلبات المطابقة من فحص الرسائل المزعجة. رأس واحد في كل سطر.

en: Specify custom PHP code signatures. One item per line. To specify a REGEX pattern, enclose a whole line in two braces.
ar: حدد تواقيع مخصصة لشيفرة PHP. عنصر واحد في كل سطر. لتحديد نمط REGEX، ضع السطر بالكامل بين قوسين مزدوجين.

en: Specify directories to exclude from scanning. One directory per line.
ar: حدد الأدلة المطلوب استثناؤها من الفحص. دليل واحد في كل سطر.

en: Specify email addresses, wildcards or REGEX patterns. Use comma to separate items. To specify a REGEX pattern wrap a pattern in two forward slashes.
ar: حدّد عناوين البريد الإلكتروني أو الرموز العامة أو أنماط REGEX. استخدم الفاصلة للفصل بين العناصر. لتحديد نمط REGEX، ضع النمط بين شرطتين مائلتين / /.

en: Specify file extensions to search for. Full scan only. Use comma to separate items.
ar: حدد امتدادات الملفات المطلوب البحث عنها. الفحص الكامل فقط. استخدم الفاصلة للفصل بين العناصر.

en: Specify REST API namespaces to permit when the REST API is disabled. One namespace per line.
ar: حدد مساحات أسماء REST API المسموح بها عند تعطيل REST API. مساحة اسم واحدة في كل سطر.

en: Specify User-Agents to exclude requests from logging. One item per line.
ar: حدد وكلاء المستخدم (User-Agents) لاستثناء الطلبات من التسجيل. عنصر واحد في كل سطر.

en: Standard mode
ar: الوضع القياسي

en: Start Full Scan
ar: بدء الفحص الكامل

en: Start Quick Scan
ar: بدء الفحص السريع

en: Start typing here to find a country
ar: ابدأ بالكتابة هنا للعثور على دولة

en: Started
ar: تم البدء

en: Status
ar: الحالة

en: Stop exposing user details
ar: إيقاف كشف تفاصيل المستخدمين

en: Stop Scanning
ar: إيقاف الفحص

en: Stop user enumeration
ar: إيقاف تعداد المستخدمين

en: Subject:
ar: الموضوع:

en: Submit forms
ar: إرسال النماذج

en: Support
ar: الدعم

en: Support Forum
ar: منتدى الدعم

en: Suspicious activity
ar: نشاط مريب

en: Suspicious code found
ar: تم العثور على كود مريب

en: Suspicious code instruction found
ar: تم العثور على تعليمة برمجية مشبوهة

en: Suspicious code signatures found
ar: تم العثور على تواقيع برمجية مشبوهة

en: Suspicious directives found
ar: تم العثور على توجيهات مشبوهة

en: Suspicious JavaScript code detected
ar: تم اكتشاف كود JavaScript مريب

en: Suspicious number of fields
ar: عدد حقول مريب

en: Suspicious number of nested values
ar: عدد مريب من القيم المتداخلة

en: Suspicious requests
ar: طلبات مشبوهة

en: Suspicious SQL code detected
ar: تم اكتشاف كود SQL مريب

en: Switch to
ar: التبديل إلى

en: Switch to the Dashboard
ar: الانتقال إلى لوحة المعلومات

en: System Readiness
ar: جاهزية النظام

en: Terminate
ar: إنهاء

en: Terminate session
ar: إنهاء الجلسة

en: Terminate the oldest user session on a new login
ar: إنهاء أقدم جلسة مستخدم عند تسجيل دخول جديد

en: Terminate user sessions
ar: إنهاء جلسات المستخدم

en: TEST MESSAGE
ar: رسالة اختبار

note: %s is the WordPress version the plugin is tested up to.
en: Tested up to: WordPress %s
ar: تم الاختبار حتى: ووردبريس %s

en: Thank you for being our client.
ar: شكرًا لكونك عميلًا لدينا.

en: The <strong>%s</strong> function is disabled on this server. It is required for downloading security updates from the cloud. Please check the <samp>disable_functions</samp> directive in <samp>php.ini</samp> or ask your hosting provider to enable full cURL support in PHP.
ar: تم تعطيل الدالة &lt;strong&gt;%s&lt;/strong&gt; على هذا الخادم. هذه الدالة مطلوبة لتنزيل تحديثات الأمان من السحابة. يُرجى التحقق من التوجيه &lt;samp&gt;disable_functions&lt;/samp&gt; في ملف &lt;samp&gt;php.ini&lt;/samp&gt; أو طلب تفعيل دعم cURL الكامل في PHP من مزوّد الاستضافة.

en: The <strong>cURL</strong> PHP extension is not available. It is required for downloading security updates from the cloud. Enable the cURL PHP extension on your server or ask your hosting provider for assistance.
ar: إضافة &lt;strong&gt;cURL&lt;/strong&gt; الخاصة بـ PHP غير متوفرة. وهي مطلوبة لتنزيل تحديثات الأمان من السحابة. فعّل إضافة cURL لـ PHP على الخادم أو اطلب المساعدة من مزوّد الاستضافة.

en: The alert has been created
ar: تم إنشاء التنبيه

en: The alert has been deleted
ar: تم حذف التنبيه

en: The contents of the file have been changed and do not match what exists in the official WordPress repository or a reference file you have uploaded earlier. The file may have been altered by malware, infected by a virus or has been tampered with.
ar: تم تغيير محتويات الملف ولم تعد مطابقة لما هو موجود في مستودع ووردبريس الرسمي أو لملف مرجعي تم رفعه سابقًا. قد يكون الملف قد تم تعديله بواسطة برمجيات خبيثة، أو أُصيب بفيروس، أو تم العبث به.

en: The diagnostic log file is empty.
ar: ملف سجل التشخيص فارغ.

en: The entered value is not allowed for the Custom login URL field. Please specify a different one.
ar: القيمة المُدخلة غير مسموح بها في حقل عنوان URL المخصص لتسجيل الدخول. يُرجى تحديد قيمة أخرى.

en: The file has been deleted from the quarantine.
ar: تم حذف الملف من منطقة العزل.

en: The file has been restored to its original location.
ar: تمت استعادة الملف إلى موقعه الأصلي.

en: The file is being uploaded, please wait
ar: يتم الآن رفع الملف، يرجى الانتظار

note: %s is the uploaded file name.
en: The file you have uploaded (%s) cannot be used.
ar: لا يمكن استخدام الملف الذي تم رفعه (%s).

en: The following <strong>cURL</strong> PHP functions are not available on this server: %s. They are required for downloading security updates from the cloud. Please check the <samp>disable_functions</samp> directive in <samp>php.ini</samp> or ask your hosting provider to enable full cURL support in PHP.
ar: دوال &lt;strong&gt;cURL&lt;/strong&gt; الخاصة بـ PHP التالية غير متاحة على هذا الخادم: %s. هذه الدوال مطلوبة لتنزيل تحديثات الأمان من السحابة. يُرجى التحقق من التوجيه &lt;samp&gt;disable_functions&lt;/samp&gt; في ملف &lt;samp&gt;php.ini&lt;/samp&gt; أو طلب تفعيل دعم cURL الكامل في PHP من مزوّد الاستضافة.

en: The following settings have been set to their minimum acceptable values.
ar: تم ضبط الإعدادات التالية على أدنى القيم المقبولة.

en: The full access mode requires the PRO version of WP Cerber
ar: وضع الوصول الكامل يتطلب إصدار PRO من WP Cerber

en: The installed <strong>cURL</strong> library does not support <strong>SSL/TLS</strong> encryption. It is required for downloading security updates from the cloud. Ask your hosting provider to enable SSL/TLS support in the cURL library.
ar: مكتبة &lt;strong&gt;cURL&lt;/strong&gt; المثبّتة لا تدعم تشفير &lt;strong&gt;SSL/TLS&lt;/strong&gt;. هذا مطلوب لتنزيل تحديثات الأمان من السحابة. يُرجى طلب تفعيل دعم SSL/TLS في مكتبة cURL من مزوّد الاستضافة.

en: The IP address used in the last failed login attempt is locked out
ar: تم حظر عنوان IP المستخدم في آخر محاولة تسجيل دخول فاشلة

en: The IP address you are trying to add is already in the list
ar: عنوان IP الذي تتم محاولة إضافته موجود بالفعل في القائمة

en: The last attempt to log in was denied due to the following reason
ar: تم رفض آخر محاولة لتسجيل الدخول للسبب التالي

note: Here %s is the date.
en: The last update was at %s
ar: آخر تحديث كان في %s

en: The license key has been removed.
ar: تمت إزالة مفتاح الترخيص.

en: The license key you entered is not valid. A license key must be exactly %d characters long.
ar: مفتاح الترخيص الذي تم إدخاله غير صالح. يجب أن يكون طول مفتاح الترخيص بالضبط %d حرفًا.

en: The list is empty.
ar: القائمة فارغة.

en: The log file has not been created yet.
ar: لم يتم إنشاء ملف السجل بعد.

note: Here %s is an email address.
en: The password you entered for the email address %s is incorrect.
ar: كلمة المرور المُدخلة لعنوان البريد الإلكتروني %s غير صحيحة.

note: Here %s is a user login.
en: The password you entered for the username %s is incorrect.
ar: كلمة المرور المُدخلة لاسم المستخدم %s غير صحيحة.

en: The Pushbullet token is valid. You can select devices to receive notifications.
ar: رمز Pushbullet صالح. يمكن اختيار الأجهزة لتلقي الإشعارات.

note: %s is an invalid REGEX pattern.
en: The REGEX pattern %s is not valid.
ar: نمط REGEX ‏%s غير صالح.

en: The reverse proxy mode has not been enabled. No valid proxy headers found.
ar: وضع الوكيل العكسي غير مفعّل. لم يتم العثور على ترويسات وكيل صالحة.

en: The scan has finished
ar: اكتمل الفحص

en: The scan has finished. Please review the results.
ar: اكتمل الفحص. يُرجى مراجعة النتائج.

en: The scan is completed
ar: اكتمل الفحص

en: The scanner automatically scans the website, removes malware and sends email reports with the results of a scan
ar: يفحص الماسح الموقع تلقائيًا، يزيل البرمجيات الخبيثة، ويرسل تقارير بالبريد الإلكتروني تتضمن نتائج الفحص

note: %s is the name of the plugin, theme, or WordPress core.
en: The scanner identifies this file as missing based on the integrity data (checksums) provided by the developer of %s.
ar: يُحدِّد برنامج الفحص هذا الملف كملف مفقود استنادًا إلى بيانات السلامة (قيم التحقق) التي قدّمها مطوّر %s.

en: The scanner monitors file changes, verifies the integrity of WordPress, plugins, and themes, and detects malware
ar: يفحص الماسح تغييرات الملفات، ويتحقق من سلامة ووردبريس والإضافات والقوالب، ويكشف البرمجيات الخبيثة

en: The scanner recognized this file as "ownerless" or "not bundled" because it does not belong to any known part of the website and should not be here.
ar: اكتشف برنامج الفحص أن هذا الملف «بلا مالك» أو «غير مرفق» لأنه لا ينتمي إلى أي جزء معروف من الموقع ولا ينبغي أن يكون موجودًا هنا.

en: The scanner schedule has been updated
ar: تم تحديث جدول الفحص

en: The website has been added successfully
ar: تمت إضافة الموقع بنجاح

en: The website you are trying to add is already in the list
ar: موقع الويب الذي تحاول إضافته موجود بالفعل في القائمة

en: The WordPress <samp>AUTOMATIC_UPDATER_DISABLED</samp> constant is defined.
ar: تم تعريف الثابت &lt;samp&gt;AUTOMATIC_UPDATER_DISABLED&lt;/samp&gt; في ووردبريس.

en: The WP Cerber Security plugin has been deactivated
ar: تم إيقاف إضافة WP Cerber Security

en: The WP Cerber Security plugin is now active
ar: إضافة WP Cerber Security مفعّلة الآن

en: There are no files in the quarantine at the moment.
ar: لا توجد ملفات في الحجر حاليًا.

en: There is an update to the plugin installed on your website.
ar: يتوفر تحديث للإضافة المثبتة على موقع الويب.

en: These features are available in the professional version of WP Cerber.
ar: هذه الميزات متاحة في الإصدار الاحترافي من WP Cerber.

note: Here %s is the name of the software.
en: These features are provided by %s
ar: يتم توفير هذه الميزات بواسطة %s

en: These features help your organization to be in compliance with personal data protection laws
ar: تساعد هذه الميزات مؤسستك على الامتثال لقوانين حماية البيانات الشخصية

en: These files have been added to the ignore list
ar: تمت إضافة هذه الملفات إلى قائمة التجاهل

en: These files have been moved to the quarantine
ar: تم نقل هذه الملفات إلى الحجر

en: These files will never be deleted during automatic cleanup. Be careful about configuring these settings. Improper configuration may lead to failure to delete malicious files.
ar: لن تُحذف هذه الملفات أبدًا أثناء التنظيف التلقائي. يُرجى توخي الحذر عند ضبط هذه الإعدادات، فقد يؤدي الضبط غير الصحيح إلى فشل حذف الملفات الخبيثة.

en: These policies are automatically enforced at the end of every scan based on its results. All affected files are moved to the quarantine.
ar: يتم تطبيق هذه السياسات تلقائيًا في نهاية كل فحص استنادًا إلى نتائجه. تُنقَل جميع الملفات المتأثرة إلى منطقة العزل.

en: These restrictions do not apply to IP addresses in the Allowed IP Access List
ar: هذه القيود لا تنطبق على عناوين IP الموجودة في قائمة عناوين IP المسموح بها

en: These rules apply to the user login process. Use them to control how users sign in and to protect your website from unauthorized access.
ar: تنطبق هذه القواعد على عملية تسجيل دخول المستخدم. استخدمها للتحكم في كيفية تسجيل دخول المستخدمين ولحماية موقع الويب من الوصول غير المصرح به.

en: These rules control the user registration process. Use them to restrict who can register based on your security requirements and preferences.
ar: تتحكم هذه القواعد في عملية تسجيل المستخدمين. استخدمها لتقييد من يمكنه التسجيل وفقًا لمتطلبات الأمان والتفضيلات المحددة.

en: These security measures prevent malware injection by blocking unauthorized changes to vital WordPress settings.
ar: تمنع هذه التدابير الأمنية حقن البرمجيات الخبيثة من خلال حظر التغييرات غير المصرح بها على إعدادات ووردبريس الحيوية.

en: These security measures prevent site takeovers by blocking unauthorized creation of new user roles and escalation of role capabilities.
ar: تمنع هذه التدابير الأمنية الاستيلاء على الموقع من خلال حظر إنشاء أدوار مستخدمين جديدة غير مصرح بها وتصعيد صلاحيات الأدوار.

en: These security measures protect against site takeovers by preventing creation of unauthorized administrator accounts and escalation of user privileges.
ar: تساعد هذه التدابير الأمنية في الحماية من الاستيلاء على الموقع من خلال منع إنشاء حسابات مسؤول غير مصرح بها ومنع تصعيد صلاحيات المستخدمين.

en: These settings enable you to fine-tune the behavior of anti-spam algorithms and avoid false positives
ar: تتيح هذه الإعدادات ضبط سلوك خوارزميات مكافحة الرسائل المزعجة بدقة وتقليل الإيجابيات الكاذبة

en: This feature requires WordPress permalinks to be enabled. Set the Permalink structure to any option other than Plain in the WordPress settings.
ar: يتطلب هذا الخيار تفعيل الروابط الدائمة في ووردبريس. يُرجى ضبط بُنية الروابط الدائمة على أي خيار غير &quot;Plain&quot; من إعدادات ووردبريس.

en: This file contains executable code and may contain obfuscated malware. If this file is a part of a theme or a plugin, it must be located in the theme or the plugin folder. No exception, no excuses.
ar: يحتوي هذا الملف على كود قابل للتنفيذ وقد يحتوي على برمجيات خبيثة مُموّهة. إذا كان هذا الملف جزءًا من قالب أو إضافة، فيجب أن يكون موجودًا في مجلد القالب أو الإضافة. بدون أي استثناءات أو أعذار.

en: This file is missing. It's been deleted or it's not been installed.
ar: هذا الملف غير موجود. ربما تم حذفه أو لم يتم تثبيته.

[ctx: This is a risk level.]
note: This is a risk level.
en: High
ar: عالٍ

[ctx: This is a risk level.]
note: This is a risk level.
en: Low
ar: منخفض

[ctx: This is a risk level.]
note: This is a risk level.
en: Medium
ar: متوسط

en: This message appears above the login form. Use it to explain why login is required or to give additional instructions to users.
ar: تظهر هذه الرسالة أعلى نموذج تسجيل الدخول. استخدمها لشرح سبب طلب تسجيل الدخول أو لتقديم تعليمات إضافية للمستخدمين.

note: %s is the plugin name and version.
en: This message was created by %s
ar: تم إنشاء هذه الرسالة بواسطة %s

en: This optional message is shown if a user's email address is not allowed for registration
ar: يتم عرض هذه الرسالة الاختيارية إذا كان عنوان البريد الإلكتروني للمستخدم غير مسموح به للتسجيل

en: This optional message is shown if a user's IP address is not on the Allowed IP Access List
ar: يتم عرض هذه الرسالة الاختيارية إذا لم يكن عنوان IP للمستخدم ضمن قائمة عناوين IP المسموح بها

en: This scan report was generated by the previous version of WP Cerber. Please run a new scan to get consistent and accurate results.
ar: تم إنشاء تقرير الفحص هذا بواسطة الإصدار السابق من WP Cerber. يُرجى تشغيل فحص جديد للحصول على نتائج متسقة ودقيقة.

en: This type of file is not supported. Please upload a ZIP archive.
ar: هذا النوع من الملفات غير مدعوم. يُرجى رفع ملف ZIP مضغوط.

en: This update has not been tested with your version of WordPress
ar: لم يتم اختبار هذا التحديث مع إصدار ووردبريس المستخدم

note: Here %s is a version number like 6.1
en: This update requires PHP version %1$s or higher, you have %2$s
ar: يتطلب هذا التحديث إصدار PHP %1$s أو أحدث، والإصدار الحالي هو %2$s

note: Here %s is a version number like 6.1
en: This update requires WordPress version %1$s or higher, you have %2$s
ar: يتطلب هذا التحديث إصدار ووردبريس %1$s أو أحدث، المتاح: %2$s

en: This verification PIN code is expired. We have just sent a new one to your email.
ar: انتهت صلاحية رمز التحقق هذا. تم إرسال رمز جديد إلى البريد الإلكتروني الآن.

en: This website can be managed from a main website
ar: يمكن إدارة هذا الموقع من موقع رئيسي

en: This website is set as a main website.
ar: تم تعيين هذا الموقع كموقع رئيسي.

en: This website is set as a managed website.
ar: تم تعيين هذا الموقع كموقع مُدار.

en: To avoid false positives and get better anti-spam performance, please clear the plugin cache.
ar: لتفادي الإيجابيات الكاذبة وتحسين أداء مكافحة الرسائل المزعجة، يُرجى مسح ذاكرة التخزين المؤقت للإضافة.

en: To change reporting settings visit
ar: لتغيير إعدادات التقارير، يُرجى زيارة

note: %s is the URL to delete the alert.
en: To delete the alert, click here: %s
ar: لحذف التنبيه، انقر هنا: %s

en: To disable remote management and revoke the token, click here:
ar: لإيقاف الإدارة عن بُعد وإلغاء الرمز المميز، انقر هنا:

en: To enable WP Cerber updates, add <strong>downloads.wpcerber.com</strong> to the <samp>WP_ACCESSIBLE_HOSTS</samp> constant
ar: لتمكين تحديثات WP Cerber، أضف &lt;strong&gt;downloads.wpcerber.com&lt;/strong&gt; إلى الثابت &lt;samp&gt;WP_ACCESSIBLE_HOSTS&lt;/samp&gt;

en: To enable WP Cerber updates, add the <samp>WP_ACCESSIBLE_HOSTS</samp> constant defined as "downloads.wpcerber.com" to your <samp>wp-config.php</samp> file
ar: لتمكين تحديثات WP Cerber، أضِف الثابت &lt;samp&gt;WP_ACCESSIBLE_HOSTS&lt;/samp&gt; بالقيمة &quot;downloads.wpcerber.com&quot; إلى ملف &lt;samp&gt;wp-config.php&lt;/samp&gt;

note: %d is the number of days activity log entries will be kept.
en: To generate complete reports, activity log entries will be kept for %d days.
ar: لإنشاء تقارير كاملة، سيتم الاحتفاظ بسجلات النشاط لمدة %d يومًا.

en: To get the most out of WP Cerber, follow these steps:
ar: للاستفادة القصوى من WP Cerber، يُرجى اتباع الخطوات التالية:

en: To grant access to this website, install this token on the main website. Keep the token secret.
ar: لمنح الوصول إلى هذا الموقع، ثبّت هذا الرمز المميّز على الموقع الرئيسي. حافظ على سرية الرمز المميّز.

[ctx: to is a marker of infinitive, e.g. "to use it"]
note: 'selected countries' refers to a list of countries. 'to' is the marker of an infinitive verb, e.g., "to use it". Placeholder %s will be replaced by an action/operation, such as "Submit forms".
en: Only selected countries are permitted to %s. All others are not.
ar: يُسمح فقط للدول المحددة بـ%s. جميع الدول الأخرى غير مسموح لها بذلك.

[ctx: to is a marker of infinitive, e.g. "to use it"]
note: 'selected countries' refers to a list of countries. 'to' is the marker of an infinitive verb, e.g., "to use it". Placeholder %s will be replaced by an action/operation, such as "Submit forms".
en: Selected countries are not permitted to %s. All others are allowed to.
ar: لا يُسمح للدول المحددة بـ%s. يُسمح لجميع الدول الأخرى بذلك.

en: To modify your reporting settings, navigate to:
ar: لتعديل إعدادات التقارير، انتقل إلى:

en: To proceed, please select the mode for this website
ar: للمتابعة، يُرجى اختيار الوضع لهذا الموقع

note: %s is the name of the plugin or theme.
en: To solve this issue you have to reinstall %s or update it to the latest version.
ar: لحل هذه المشكلة يجب إعادة تثبيت %s أو تحديثه إلى أحدث إصدار.

en: To view full report, navigate to:
ar: لعرض التقرير الكامل، انتقل إلى:

en: Too many erroneous requests
ar: عدد كبير من الطلبات الخاطئة

en: Too many suspicious requests
ar: عدد كبير من الطلبات المشبوهة

en: Tools
ar: الأدوات

en: Top 10 largest files
ar: أكبر 10 ملفات حجماً

en: Top Offending IP Addresses
ar: عناوين IP الأكثر مخالفة

en: Traffic
ar: حركة المرور

en: Traffic Inspection
ar: فحص حركة المرور

en: Traffic Inspector
ar: مراقب حركة المرور

en: Traffic Inspector is a context-aware web application firewall (WAF) that protects your website by recognizing and denying malicious HTTP requests
ar: يعد Traffic Inspector جدار حماية لتطبيقات الويب (WAF) واعيًا بالسياق، يحمي موقع الويب من خلال اكتشاف طلبات HTTP الضارة وحظرها

en: Traffic Inspector is disabled. Malicious traffic may reach your site without inspection and filtering. Enable Traffic Inspector to restore firewall protection.
ar: تم تعطيل فحص حركة المرور. قد تصل حركة مرور ضارة إلى الموقع دون فحص أو تصفية. يُرجى تفعيل فحص حركة المرور لاستعادة حماية جدار الحماية.

en: Traffic Logging
ar: تسجيل حركة المرور

en: Translations for the selected language will be installed shortly.
ar: سيتم تثبيت الترجمات للغة المحددة خلال وقت قصير.

en: Trash spam comments
ar: سلة مهملات تعليقات الرسائل المزعجة

en: Try again
ar: حاول مرة أخرى

en: Two-Factor Authentication
ar: المصادقة الثنائية

en: Two-factor authentication
ar: المصادقة الثنائية

en: Two-Factor Authentication Email
ar: بريد المصادقة الثنائية

en: Two-factor authentication enforced
ar: تم فرض المصادقة الثنائية

en: Unable to check the integrity due to a DB error
ar: تعذّر التحقق من السلامة بسبب خطأ في قاعدة البيانات

en: Unable to check the integrity of the plugin due to a network error
ar: تعذّر التحقق من سلامة المكوّن الإضافي بسبب خطأ في الشبكة

en: Unable to check the integrity of the theme due to a network error
ar: تعذّر التحقق من سلامة القالب بسبب خطأ في الشبكة

en: Unable to check the integrity of WordPress files due to a network error
ar: تعذّر التحقق من سلامة ملفات ووردبريس بسبب خطأ في الشبكة

note: %s is the file path.
en: Unable to copy file: %s
ar: تعذّر نسخ الملف: %s

note: %s is the directory path.
en: Unable to create required directory: %s
ar: تعذّر إنشاء الدليل المطلوب: %s

en: Unable to delete
ar: يتعذّر الحذف

note: %s is the file path.
en: Unable to delete the file: %s
ar: تعذّر حذف الملف: %s

en: Unable to detect IP addresses. No HTTP headers containing a valid IP address were detected. Ensure that your proxy server is configured to include the remote IP address in its HTTP headers.
ar: تعذّر اكتشاف عناوين IP. لم يتم العثور على أي ترويسات HTTP تحتوي على عنوان IP صالح. يُرجى التأكد من ضبط خادم الوكيل لإضافة عنوان IP البعيد في ترويسات HTTP.

note: %s: The value of the CERBER_IP_KEY constant.
en: Unable to detect IP addresses. The constant CERBER_IP_KEY you specified is mistyped or contains invalid characters. Currently, it is defined as: "%s".
ar: تعذّر اكتشاف عناوين IP. الثابت CERBER_IP_KEY المحدَّد يحتوي على خطأ إملائي أو أحرف غير صالحة. حاليًا مُعرَّف كالتالي: &quot;%s&quot;.

note: %s: The value of the CERBER_IP_KEY constant.
en: Unable to detect IP addresses. The defined constant CERBER_IP_KEY cannot be used to retrieve an IP address because the corresponding value does not contain a valid IP address. Ensure that the correct value is specified for this constant. Currently, it is defined as: "%s".
ar: تعذّر اكتشاف عناوين IP. لا يمكن استخدام الثابت المحدد CERBER_IP_KEY لاسترجاع عنوان IP لأن القيمة المقابلة لا تحتوي على عنوان IP صالح. يُرجى التأكد من تحديد القيمة الصحيحة لهذا الثابت. حاليًا مُعرَّف كالتالي: &quot;%s&quot;.

en: Unable to detect IP addresses. This might be because your website is behind a proxy server. If that is the case, enable proxy support in the plugin settings.
ar: تعذّر اكتشاف عناوين IP. قد يكون السبب أن الموقع يعمل خلف خادم وكيل (Proxy). في هذه الحالة، يُرجى تفعيل دعم الوكيل من إعدادات الإضافة.

en: Unable to extract plugin data. No valid JSON data found.
ar: تعذّر استخراج بيانات المكوّن الإضافي. لم يتم العثور على بيانات JSON صالحة.

en: Unable to extract plugin data. No valid plugin data found.
ar: تعذّر استخراج بيانات المكوّن الإضافي. لم يتم العثور على بيانات مكوّن إضافي صالحة.

en: Unable to initialize the <strong>cURL</strong> library. It is required for downloading security updates from the cloud. Check PHP configuration or contact your hosting provider to verify cURL support.
ar: تعذّر تهيئة مكتبة &lt;strong&gt;cURL&lt;/strong&gt;. هذه المكتبة مطلوبة لتنزيل تحديثات الأمان من السحابة. يُرجى التحقق من إعدادات PHP أو التواصل مع مزوّد الاستضافة للتأكد من دعم cURL.

en: Unable to open file
ar: يتعذر فتح الملف

en: Unable to parse HTML content. Invalid HTML markup.
ar: تعذّر تحليل محتوى HTML. وسم HTML غير صالح.

en: Unable to proceed due to an invalid plugin slug.
ar: يتعذر المتابعة بسبب مُعرِّف إضافة غير صالح.

en: Unable to process file
ar: تعذّر معالجة الملف

en: Unable to recover
ar: تعذّر الاسترداد

en: Unable to send a message
ar: يتعذر إرسال الرسالة

en: Unable to update the scanner schedule
ar: تعذّر تحديث جدول الفحص

en: Unattended files
ar: ملفات غير مراقَبة

en: Unattended suspicious file
ar: ملف مشبوه غير مراقَب

en: Unauthorized access denied
ar: تم رفض الوصول غير المصرح به

en: Unknown
ar: غير معروف

en: unknown
ar: غير معروف

note: %s is the platform name (e.g. Linux)
en: Unknown Browser on %s
ar: متصفح غير معروف على %s

note: %1$d is the label ID, %2$s is the label type.
en: Unknown label (%1$d/%2$s)
ar: تصنيف غير معروف (%1$d/%2$s)

en: unlimited
ar: غير محدود

note: Control button label. Unlock means lifting the active lockout for an IP address.
en: Unlock
ar: إلغاء القفل

en: unspecified
ar: غير محدد

en: Unwanted extensions
ar: الامتدادات غير المرغوب فيها

en: Unwanted file extension
ar: امتداد ملف غير مرغوب فيه

en: Unwanted file extensions
ar: امتدادات ملفات غير مرغوب فيها

en: Updates
ar: التحديثات

en: Upgrade all active plugins
ar: ترقية جميع المكونات الإضافية النشطة

en: Upgrade WP Cerber
ar: ترقية WP Cerber

en: Upload File
ar: تحميل ملف

en: Upload file
ar: تحميل ملف

en: Use 404 template from the active theme
ar: استخدام قالب 404 من القالب النشط

en: Use absolute or relative to the home directory paths. One directory per line.
ar: استخدم مسارات مطلقة أو نسبية إلى دليل المنزل. دليل واحد في كل سطر.

en: Use comma to separate items.
ar: استخدم الفاصلة للفصل بين العناصر.

en: Use comma to separate multiple extensions
ar: استخدم الفاصلة للفصل بين عدة امتدادات

en: Use comma to specify multiple values
ar: استخدم الفاصلة لتحديد عدة قيم

en: Use custom URL for the WordPress comment form
ar: استخدام رابط مخصص لنموذج تعليقات ووردبريس

en: Use global policies
ar: استخدام السياسات العامة

en: Use ISO 8601 date format for CSV export files
ar: استخدام تنسيق التاريخ ISO 8601 لملفات تصدير CSV

en: Use less restrictive security filters for IP addresses in the Allowed IP Access List
ar: استخدم عوامل تصفية أمان أقل تقييدًا لعناوين IP في قائمة عناوين IP المسموح بها

en: Use less strict spam filtering for AJAX form submissions. May increase spam risk slightly.
ar: استخدام تصفية رسائل غير مرغوب فيها أقل صرامة لعمليات إرسال نماذج AJAX. قد يزيد ذلك من خطر الرسائل غير المرغوب فيها قليلاً.

en: Use my language
ar: استخدام لغتي

en: Use proxy server for outgoing network connections
ar: استخدام خادم وكيل للاتصالات الصادرة عبر الشبكة

en: Use proxy server to connect to managed websites
ar: استخدام خادم وكيل للاتصال بالمواقع المُدارة

en: Use REST API
ar: استخدم واجهة برمجة التطبيقات REST

en: Use SMTP
ar: استخدام SMTP

en: Use SMTP server to send emails
ar: استخدام خادم SMTP لإرسال رسائل البريد الإلكتروني

en: Use the Allowed IP Access List
ar: استخدام قائمة عناوين IP المسموح بها

en: Use WordPress proxy settings
ar: استخدام إعدادات وكيل ووردبريس

en: Use WP Cerber's plugin repository
ar: استخدام مستودع إضافات WP Cerber

en: Use XML-RPC
ar: استخدام XML-RPC

en: User
ar: مستخدم

en: user | users
ar[0]: %d مستخدمين
ar[1]: %d مستخدم
ar[2]: %d مستخدمين
ar[3]: %d مستخدمين
ar[4]: %d مستخدم
ar[5]: %d مستخدم

en: User accounts protection
ar: حماية حسابات المستخدمين

en: User activated
ar: تم تفعيل المستخدم

en: User Activity
ar: نشاط المستخدم

en: User Agent
ar: وكيل المستخدم

en: User application password created
ar: تم إنشاء كلمة مرور تطبيق المستخدم

note: Here %s is the name of a website administrator who created the password.
en: User application password created by %s
ar: تم إنشاء كلمة مرور تطبيق المستخدم بواسطة %s

en: User application password deleted
ar: تم حذف كلمة مرور تطبيق المستخدم

note: Here %s is the name of a website administrator who deleted the password.
en: User application password deleted by %s
ar: تم حذف كلمة مرور تطبيق المستخدم بواسطة %s

en: User application password updated
ar: تم تحديث كلمة مرور تطبيق المستخدم

en: User Authentication
ar: مصادقة المستخدم

en: User blocked by administrator
ar: تم حظر المستخدم من قِبل المسؤول

en: User created
ar: تم إنشاء المستخدم

note: Here %s is the name of a website administrator who created the user.
en: User created by %s
ar: تم إنشاء مستخدم بواسطة %s

en: User creation denied
ar: تم رفض إنشاء المستخدم

en: User deleted
ar: تم حذف المستخدم

note: Here %s is the name of a website administrator who deleted the user.
en: User deleted by %s
ar: تم حذف المستخدم بواسطة %s

en: User has reached the allowed number of concurrent sessions
ar: تم بلوغ العدد المسموح به من الجلسات المتزامنة

en: User ID
ar: معرّف المستخدم

en: User is blocked
ar: المستخدم محظور

note: %s is the specific reason why the user cannot log in.
en: User is not allowed to log in - %s
ar: غير مسموح للمستخدم بتسجيل الدخول - %s

en: User is not permitted to log into the website
ar: غير مسموح للمستخدم بتسجيل الدخول إلى الموقع

en: User login
ar: تسجيل دخول المستخدم

en: User Message
ar: رسالة المستخدم

en: User message
ar: رسالة المستخدم

en: User metadata update denied
ar: تم رفض تحديث بيانات المستخدم الوصفية

en: User Policies
ar: سياسات المستخدم

en: User registered
ar: تم تسجيل المستخدم

en: User registration
ar: تسجيل المستخدم

en: User registration is disabled in the General WordPress Settings.
ar: تم تعطيل تسجيل المستخدمين في إعدادات ووردبريس العامة.

en: User registrations are limited to these roles
ar: تسجيلات المستخدمين مقصورة على هذه الأدوار

en: User role is not allowed
ar: دور المستخدم غير مسموح به

en: User roles protection
ar: حماية أدوار المستخدم

en: User row update denied
ar: تم رفض تحديث صف المستخدم

en: User session expiration time
ar: وقت انتهاء جلسة المستخدم

en: User session has been terminated | %d user sessions have been terminated
ar[0]: تم إنهاء %d جلسات مستخدم
ar[1]: تم إنهاء %d جلسة مستخدم
ar[2]: تم إنهاء %d جلستي مستخدم
ar[3]: تم إنهاء %d جلسات مستخدم
ar[4]: تم إنهاء %d جلسة مستخدم
ar[5]: تم إنهاء %d جلسة مستخدم

en: User session terminated
ar: تم إنهاء جلسة المستخدم

note: Here %s is the name of a website administrator who terminated the session.
en: User session terminated by %s
ar: تم إنهاء جلسة المستخدم بواسطة %s

en: User Sessions
ar: جلسات المستخدم

en: User's browser does not match the one used to log in
ar: متصفح المستخدم لا يطابق المتصفح المستخدم لتسجيل الدخول

en: User's IP address does not match the one used to log in
ar: عنوان IP المستخدم لا يطابق العنوان المستخدم لتسجيل الدخول

note: %s is the user display name.
en: User: %s
ar: المستخدم: %s

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Username is not allowed. Please choose another one.
ar: اسم المستخدم غير مسموح به. يرجى اختيار اسم آخر.

en: Username is prohibited
ar: اسم المستخدم محظور

en: username is prohibited
ar: اسم المستخدم محظور

note: %s is the username used for the login attempt.
en: Username used: %s
ar: اسم المستخدم المستخدم: %s

en: Usernames from this list are not allowed to log in or register. Use comma to separate usernames. To specify a REGEX pattern wrap a pattern in two forward slashes.
ar: أسماء المستخدمين في هذه القائمة غير مسموح لها بتسجيل الدخول أو إنشاء حساب. استخدم الفاصلة للفصل بين أسماء المستخدمين. لتحديد نمط REGEX ضع النمط بين شرطتين مائلتين / /.

en: Users
ar: المستخدمون

en: Users with these roles are permitted to add new roles
ar: يُسمح للمستخدمين الذين لديهم هذه الأدوار بإضافة أدوار جديدة

en: Users with these roles are permitted to change protected settings
ar: يُسمح للمستخدمين بهذه الأدوار بتغيير الإعدادات المحمية

en: Users with these roles are permitted to change role capabilities
ar: يُسمح للمستخدمين الذين لديهم هذه الأدوار بتعديل صلاحيات الأدوار

en: Users with these roles are permitted to change sensitive user data
ar: يُسمح للمستخدمين الذين لديهم هذه الأدوار بتعديل بيانات المستخدم الحساسة

en: Users with these roles are permitted to create new accounts
ar: يُسمح للمستخدمين الذين لديهم هذه الأدوار بإنشاء حسابات جديدة

en: Users' Activity
ar: نشاط المستخدمين

en: Verbose
ar: تفصيلي

en: Verified
ar: تم التحقق

en: Verify
ar: تحقّق

en: Verify it's you
ar: التحقق من الهوية

en: Verifying the integrity of the plugins
ar: جارٍ التحقق من سلامة الإضافات

en: Verifying the integrity of the themes
ar: التحقق من سلامة القوالب

en: Verifying the integrity of WordPress
ar: التحقق من سلامة ووردبريس

en: View Activity
ar: عرض النشاط

note: %s is the URL to view activity for the IP.
en: View activity for this IP: %s
ar: عرض النشاط لهذا العنوان IP: %s

note: %s is the URL to view activity in the Dashboard.
en: View activity in the Dashboard: %s
ar: عرض النشاط في لوحة المعلومات: %s

en: View all
ar: عرض الكل

en: view all
ar: عرض الكل

en: View all activity from this IP address
ar: عرض كل النشاط من هذا عنوان الـ IP

note: %s is the URL to view all lockouts.
en: View all lockouts: %s
ar: عرض كل حالات القفل: %s

en: View all logged events
ar: عرض جميع الأحداث المسجَّلة

en: View all logged requests
ar: عرض جميع الطلبات المسجَّلة

en: View all REST API requests
ar: عرض جميع طلبات REST API

en: View bot events
ar: عرض أحداث البوت

en: View denied REST API requests
ar: عرض طلبات REST API المرفوضة

en: View log in reverse
ar: عرض السجل بالعكس

en: View reCAPTCHA events
ar: عرض أحداث reCAPTCHA

en: View recent activity and security-related events for this user
ar: عرض النشاط الأخير والأحداث المتعلقة بالأمان لهذا المستخدم

en: View the log of suspicious and malicious activity from this IP address
ar: عرض سجل الأنشطة المشبوهة والضارة من عنوان IP هذا

en: View violations in the log
ar: عرض المخالفات في السجل

en: Vulnerabilities
ar: الثغرات الأمنية

en: Vulnerability
ar: ثغرة أمنية

en: Vulnerability found
ar: تم اكتشاف ثغرة

en: Want to make WP Cerber even more powerful?
ar: هل تريد جعل WP Cerber أكثر قوة؟

en: Warning!
ar: تحذير!

en: We have not found any integrity data to verify
ar: لم يتم العثور على أي بيانات سلامة للتحقق منها

en: We need your support to keep moving forward
ar: نحتاج إلى دعمكم للاستمرار في التقدّم

en: We're sorry, you are not allowed to proceed
ar: عذرًا، غير مسموح بالمتابعة

note: %s is the masked email address.
en: We've sent a verification PIN code to your email %s
ar: تم إرسال رمز التحقق إلى البريد الإلكتروني %s

en: Website
ar: الموقع الإلكتروني

en: Website has been deleted | %d websites have been deleted
ar[0]: تم حذف %d مواقع
ar[1]: تم حذف %d موقع
ar[2]: تم حذف %d موقعين
ar[3]: تم حذف %d مواقع
ar[4]: تم حذف %d موقع
ar[5]: تم حذف %d موقع

en: Website Owner
ar: مالك الموقع

en: Website Properties
ar: خصائص الموقع

en: Website URL
ar: عنوان URL للموقع

note: %s is the website name.
en: Website: %s
ar: الموقع: %s

en: Weekly Report
ar: التقرير الأسبوعي

en: What do you want to import?
ar: ما الذي تريد استيراده؟

en: What do you want to include in the export?
ar: ما الذي تريد تضمينه في التصدير؟

en: When attempting to access prohibited URLs
ar: عند محاولة الوصول إلى عناوين URL المحظورة

en: When attempting to log in with prohibited username
ar: عند محاولة تسجيل الدخول باسم مستخدم محظور

en: When the limit on concurrent user sessions is reached
ar: عند بلوغ الحد الأقصى للجلسات المتزامنة للمستخدمين

en: Where to email notifications
ar: وجهة إرسال الإشعارات عبر البريد الإلكتروني

en: Where to email reports
ar: جهة إرسال التقارير عبر البريد الإلكتروني

en: Where to send emails generated by WP Cerber
ar: جهة إرسال رسائل البريد الإلكتروني التي ينشئها WP Cerber

en: WooCommerce Log In
ar: تسجيل الدخول إلى WooCommerce

en: WooCommerce Log Out
ar: تسجيل الخروج من WooCommerce

en: WordPress
ar: ووردبريس

en: WordPress uploads analysis
ar: تحليل ملفات رفع ووردبريس

note: %s is the new plugin version number available for update.
en: WP Cerber %s is available. Please update.
ar: يتوفر WP Cerber %s. يُرجى التحديث.

en: WP Cerber Dashboard
ar: لوحة تحكم WP Cerber

en: WP Cerber does not get automatic updates because automatic updates for plugins on this website are disabled.
ar: لا يتلقى WP Cerber تحديثات تلقائية لأن التحديثات التلقائية للإضافات في هذا الموقع معطّلة.

en: WP Cerber is initialized in a different mode that does not match the plugin settings. Check the "Load security engine" setting.
ar: تم تهيئة WP Cerber في وضع مختلف لا يتطابق مع إعدادات الإضافة. يرجى التحقق من إعداد &quot;تحميل محرك الحماية&quot;.

en: WP Cerber is now active and has started protecting your site
ar: WP Cerber نشط الآن وبدأ في حماية الموقع

en: WP Cerber processed this request according to this setting
ar: قام WP Cerber بمعالجة هذا الطلب وفقًا لهذا الإعداد

en: WP Cerber repository is disabled. As a result, your installation does not receive updates and security fixes. Enable the repository in the main plugin settings to keep WP Cerber fully up to date.
ar: تم تعطيل مستودع WP Cerber. نتيجةً لذلك، لا تتلقى هذه التنصيبية التحديثات وإصلاحات الأمان. فعّل المستودع من إعدادات المكوّن الإضافي الرئيسية للحفاظ على WP Cerber محدَّثًا بالكامل.

note: %1$s is the required PHP version, %2$s is the current PHP version.
en: WP Cerber requires PHP version %1$s or higher, but your web server is currently running PHP %2$s.
ar: يتطلب WP Cerber إصدار PHP %1$s أو أحدث، بينما خادم الويب يعمل حاليًا على PHP %2$s.

note: %1$s is the required PHP version, %2$s is the current PHP version.
en: WP Cerber requires PHP version %1$s or higher, but your web server is currently running PHP %2$s. Please update PHP to еру required version or newer.
ar: يتطلب WP Cerber إصدار PHP %1$s أو أحدث، بينما يعمل خادم الويب حاليًا على PHP %2$s. يُرجى تحديث PHP إلى الإصدار المطلوب أو إصدار أحدث.

note: %1$s is the required WordPress version, %2$s is the current WordPress version.
en: WP Cerber requires WordPress version %1$s or higher. Your WordPress version is %2$s. Please update your WordPress to the latest version.
ar: يتطلب WP Cerber إصدار ووردبريس %1$s أو أحدث. إصدار ووردبريس الحالي هو %2$s. يُرجى تحديث ووردبريس إلى أحدث إصدار.

note: Name of the plugin
en: WP Cerber Security
ar: WP Cerber للأمان

en: WP Cerber: Add-ons
ar: WP Cerber: الإضافات

en: WP Cerber: Anti-spam Settings
ar: WP Cerber: إعدادات مكافحة الرسائل المزعجة

en: WP Cerber: Data Shield Policies
ar: WP Cerber: سياسات حماية البيانات

en: WP Cerber: Security Rules
ar: WP Cerber: قواعد الأمان

en: WP Cerber: Tools
ar: WP Cerber: الأدوات

en: WP Cerber: Traffic Inspector
ar: WP Cerber: فاحص الزيارات

en: WP Cerber: User Security
ar: WP Cerber: أمان المستخدم

en: Write failed logins to a log file
ar: تسجيل محاولات تسجيل الدخول الفاشلة في ملف سجل

en: XML-RPC is disabled in the Hardening settings of WP Cerber.
ar: تم تعطيل XML-RPC في إعدادات التحصين في WP Cerber.

en: XML-RPC Payload
ar: حمولة XML-RPC

en: Yes
ar: نعم

en: You
ar: أنت

note: %s is the current website name.
en: You are here: %s
ar: أنت هنا: %s

en: You are not allowed to log in. Ask your administrator for assistance.
ar: غير مسموح بتسجيل الدخول. يُرجى طلب المساعدة من المسؤول.

en: You are not allowed to proceed. Ask your administrator for assistance.
ar: غير مسموح بالمتابعة. يُرجى طلب المساعدة من المسؤول.

en: You are not allowed to register.
ar: غير مسموح بالتسجيل.

en: You cannot add your IP address or network
ar: لا يمكن إضافة عنوان IP أو الشبكة

note: %d is the number of remaining login attempts.
en: You have %d login attempt remaining. | You have %d login attempts remaining.
ar[0]: متبقي %d محاولة تسجيل دخول.
ar[1]: متبقي %d محاولة تسجيل دخول.
ar[2]: متبقي %d محاولتا تسجيل دخول.
ar[3]: متبقي %d محاولات تسجيل دخول.
ar[4]: متبقي %d محاولة تسجيل دخول.
ar[5]: متبقي %d محاولة تسجيل دخول.

en: You have disabled the default login page. Ensure that you have configured an alternative login page. Otherwise, you will not be able to log in.
ar: تم تعطيل صفحة تسجيل الدخول الافتراضية. يُرجى التأكد من تكوين صفحة تسجيل دخول بديلة، وإلا فلن يكون تسجيل الدخول ممكنًا.

en: You have entered an incorrect verification PIN code
ar: تم إدخال رمز التعريف الشخصي للتحقق بشكل غير صحيح

en: You have exceeded the number of allowed login attempts. Please try again in %d minute. | You have exceeded the number of allowed login attempts. Please try again in %d minutes.
ar[0]: تم تجاوز عدد محاولات تسجيل الدخول المسموح بها. يُرجى المحاولة مرة أخرى بعد %d دقيقة.
ar[1]: تم تجاوز عدد محاولات تسجيل الدخول المسموح بها. يُرجى المحاولة مرة أخرى بعد %d دقيقة.
ar[2]: تم تجاوز عدد محاولات تسجيل الدخول المسموح بها. يُرجى المحاولة مرة أخرى بعد %d دقيقتين.
ar[3]: تم تجاوز عدد محاولات تسجيل الدخول المسموح بها. يُرجى المحاولة مرة أخرى بعد %d دقائق.
ar[4]: تم تجاوز عدد محاولات تسجيل الدخول المسموح بها. يُرجى المحاولة مرة أخرى بعد %d دقيقة.
ar[5]: تم تجاوز عدد محاولات تسجيل الدخول المسموح بها. يُرجى المحاولة مرة أخرى بعد %d دقيقة.

en: You have only one login attempt remaining.
ar: تبقّت محاولة تسجيل دخول واحدة فقط.

en: You have switched back to the main website
ar: تم الرجوع إلى الموقع الرئيسي

note: %s is the name of the website the user switched to.
en: You have switched to %s
ar: تم التبديل إلى %s

en: You have to upload a ZIP archive from which you've installed it. This enables the security scanner to verify the integrity of the code and detect malware.
ar: يجب رفع ملف ZIP الذي تم التثبيت منه. يتيح ذلك لأداة فحص الأمان التحقق من سلامة الكود واكتشاف البرمجيات الخبيثة.

en: You or someone else trying to log into the website. We have to verify that it's you. If this wasn't you, please immediately reset your password to safeguard your account.
ar: أنت أو شخص آخر يحاول تسجيل الدخول إلى الموقع. يجب علينا التحقق من هويتك. إذا لم تكن أنت من قام بالمحاولة، يُرجى إعادة تعيين كلمة المرور فورًا لحماية الحساب.

en: You will be notified when such an event occurs
ar: سيتم إرسال إشعار عند حدوث مثل هذا الحدث

en: Your IP address
ar: عنوان IP الحالي

note: %s is the user's IP address.
en: Your IP address %s has been added to the Allowed IP Access List
ar: تمت إضافة عنوان IP %s إلى قائمة عناوين IP المسموح بها

note: %1$s is the detected IP address, %2$s is a link to verify the IP address.
en: Your IP address is detected as %1$s. Make sure it is equal to your IP address on this page: %2$s.
ar: تم اكتشاف عنوان IP على أنه %1$s. تأكد من أنه يطابق عنوان IP على هذه الصفحة: %2$s.

note: Here the first placeholder %s is a date of the last user login and the second placeholder %s is the user's IP address.
en: Your last sign-in was at %1$s from the IP address %2$s
ar: آخر تسجيل دخول كان في %1$s من عنوان IP %2$s

note: %s is the license expiration date.
en: Your license is valid until %s
ar: الترخيص ساري حتى %s

note: %s is the custom login page URL.
en: Your login page: %s
ar: صفحة تسجيل الدخول: %s

en: Your request looks suspiciously similar to automated requests from spam posting software or it has been denied by a security policy configured by the website administrator.
ar: يبدو أن هذا الطلب مشابه بشكل مريب لطلبات آلية صادرة عن برامج نشر الرسائل المزعجة، أو تم رفضه وفقًا لسياسة أمان تم إعدادها من قِبل مسؤول الموقع.

en: Your system configuration and environment appear to be in a ready state. No issues affecting security or stability were detected.
ar: يبدو أن إعدادات النظام والبيئة في حالة جاهزة. لم يتم اكتشاف أي مشكلات تؤثر في الأمان أو الاستقرار.
